Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Güney Kürdistan’daki kitle gösterileri üzerine: Her ulusta iki ulus vardır!

Güney Kürdistan’daki kitle gösterileri üzerine: Her ulusta iki ulus vardır!

Güney Kürdistan’da 6 kişinin öldüğü 100’den fazla kişinin yaralandığı kitle gösterilerinden sonra Yeni Nesil Hareketi başkanı Şasivar Abdulvahid tutuklandı ve sahibi olduğu televizyon kanalı kapatıldı.

Yeni Nesil Hareketi, gösteriler sırasında “”Yeni Nesil Hareketi, yasallığını ve meşruiyetini kaybeden hükümetin düşürülmesi için tüm vatandaşların cesur bir şekilde gösterilere katılması, taleplerini yüksek tutması ve bunu yaygınlaştırmasını istiyor.” açıklaması yapmıştı.

Yeni Nesil Hareketi Partisi, Güney Kürdistan’ın büyük burjuvalarından, “emlak kralı” olarak tanınan Şasivar Abdulvahid tarafından referandum öncesinde kurulmuştu.

Abdulvahid, Süleymaniye’de referandum’a hayır kampanyası yürütmüş, kapatılan TV kanalını hayır kampanyası için kurmuş ve hayır mitingleri düzenlemişti.

Abdulvahid’in refarandum’a karşı çıkan açıklamaları Türkiye’de AKP medyasında da yer almış, Abdulvahid’in AKP’nin referanduma karşı uyarılarını onayladığı belirtilmişti.

Güney Kürdistan’da derinleşen ekonomik ve siyasi kriz koşullarında, mali oligarklar arasındaki güç, iktidar ve paylaşım mücadeleleri, ve bu zeminden emperyalist ve bölgesel tekelci kapitalist güçlerin müdahaleleri ne olursa olsun, kitle gösterileri yalnızca Yeni Nesil Hareketi ve patronu Abdulvahid’in etkisine bağlanamaz.

Gösteriler aylardır ve yıllardır doğru dürüst ücret ve maaşlarını alamayan öğretmenler, belediye işçileri ve kamu emekçileri üzerinden başlayıp yayıldı ve kent yoksulları ve öğrencilerin katılımıyla büyüdü. Ücretlerin geç ve eksik ödenmesine, altyapı ve sağlık krizine, işsizliğe karşı gösteriler, Yeni Nesil Hareketi’nin çok öncesinde, 2016’ta da yaşanmıştı.

Son gösterilerde ise kuşkusuz referandum konusundaki hayal kırıklığının ve aldatılmışlık hissinin de etkisi var. Referandum öncesinde yeni kurulmuş ve etkisiz bir parti olan Yeni Nesil Hareketi ve patronu Abdulvahid’in son dönemde kitleler içinde daha fazla zemin bulabilmesi, bundan ve canı burnunda kitlelerin İKBY’yi elinde tutan Barzani ve Talabani iktidarına ve soygunculuğuna haklı tepki ve infiallerinin üstüne oturmaya çalışmasından kaynaklanıyor. Ancak gösterilerin Yeni Nesil Hareketi’nin sınırlarını da epey aştığı, sınıfsal bir öfke ve arayışı da içerdiği söylenebilir.

Güney Kürdistan’daki kitle gösterileri her şeye karşın “her ulusta iki ulus vardır” önermesini, sınıf ayrım ve karşıtlıklarının nasıl derinleştiğini de gözler önüne serdi. Bir yanda petrol, rant, lüks yatırımlarla milyar dolarlar biriktirenler ve daha fazlasını ele geçirmek veya payını artırmak için birbiriyle dalaşıp duran yerli yabancı kapitalist güçler ve mali oligarklar – ki Abdulvahid de bunların dışında değil-, diğer yanda ücretlerini bile alamayanlar, işsizler, yoksullar, açlar…

Sorun, bu öfke ve birikimin akacağı, sınıfsal ve ulusal mücadele istem, ihtiyaç ve özlemleri ilki temelinden bütünleştirebilecek bağımsız örgütlenmelerinin yaratılabilmesi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*