Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Güney Kürdistan’da yeni durum, eski hesaplar…

Güney Kürdistan’da yeni durum, eski hesaplar…

Güney Kürdistan’da Mesut Barzani, Irak’a Güney Kürdistan referandumunu dondurma önerisi götürerek başkanlığı bırakacağını açıkladı. Referandum gibi başkanlık da (yetkileri hükümet, parlamento ve yargı arasında paylaştırılarak) “dondurulacak”.

Mesut Barzani’nin ihaneti salt YNK’ya mal etmeye çalışarak başkanlıktan çekilmesi, güç ve iktidarı bırakacağı anlamına gelmiyor. Tabandaki tepkilere karşı kendini aklamaya çalışarak, aynı zamanda referandum karşıtı bölge güçlerinin baskısından arazi olarak, yeniden güç toplamaya çalışacağı anlamına geliyor. Nitekim Mesut Barzani KDP ve IKBY Siyaset Konseyi başkanlığı görevlerini elinde tutmaya devam ediyor.

Emperyalist ve bölgesel tekelci kapitalist güçlerin dikkati, Güney Kürdistan özerk yönetim ve siyasetini nasıl ve kiminle yeniden dizayn edileceğine yoğunlaşmış durumda. 15 yıldır başbakan koltuğunda oturan ve Türkiye AKP ve İran rejimleriyle özel ilişkilere sahip olan, Irak’a birlik mesajları veren yeğen Neçirvan Barzani’nin yıldızı parlatılmaya çalışılıyor. Ulusal Güvenlik Konseyi ve Parastin (KDP istihbaratı) başkanlığını elinde tutan oğul Mesur Barzani’de Kürt halkı nezdinde epey yıpranmış Neçirvan’la güç çekişmesi içinde. İkisinin ayrı TV kanallarına (Rudaw TV ve K24) bile bu çekişme yansıyor.

Yine ağır bir yıpranma içinde olan KYB’de de hem KYB’deki egemenliğini korumaya çalışan Talabani ailesi içinde hem de onunla bazı peşmerge komutanları ve eski Kerkük Valisi arasında güç çekişmeleri sürüyor.

Goran ise lideri Noşirvan Mustafa’nın ölümünden sonra boşluğunu doldurabilmiş değil, 2009 seçimlerinde ikinci parti olmasına karşın koalisyona katılması ve Referandum sürecindeki yalpalamalarıyla epey irtifa kaybetti. Goren ve Komel’in parlamenter siyaset çerçevesinde, zaten ekonomi ve askeri gücü elinde tutan aile oligarşilerinin tekelini kırması mümkün görünmüyor.

İran, Türkiye, Irak ve ABD ve iç burjuva-feodal güçler dengesini gözeterek güç kazanmaya çalışan Berhem Salih’in “Demokrasi ve Adalet Cephesi” ve eski Irak dışişleri ve maliye bakanı Hoşyar Zebari gibi eski-yeni ikbal avcıları da var…

Bunlar Güney Kürdistan ve bölgeye ilişkin tekelci oligarşik “statejik analiz” ve yeniden dizayn hesap ve hesaplaşmalarında sayılıp döküle dursun, Kürt işçileri, kent ve kır yoksullarının gerçek sınıfsal-ulusal istem, ihtiyaç ve özlemlerinin ne olduğunu soran yok. İşçi emekçi Kürtler kendi kaderleri kendi ellerine almadıkça…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*