Anasayfa » DÜNYA » Güney Afrikalı öğrenciler harç mücadelesini kazandı

Güney Afrikalı öğrenciler harç mücadelesini kazandı

Güney Afrika’da bir haftadan fazladır süren protestoların ardından, üniversite öğrencileri harçların arttırılması kararını geri aldırdı.

Öğrencilerin ülkeye yayılan protestoları zafere ulaşmadan önce, polis ve öğrenciler arasındaki çatışmaların da yükselmesiyle güvenlik alarmı verilmiş, Güney Afrika Öğrenci Kongresi’nin çağrısına uyularak birçok okulda dersler durdurulmuştu.

Öğrenciler, bugün Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma’nın kararını Cape Town’da parlamento binasının önüne yürüyerek beklediler. Öğleden sonra yapılan açıklamada, Devlet Başkanı Zuma’nın 2016 akademik yılı için harçların artışı geri çektiği duyuruldu.

Sosyal medyaya da #harçlardüşmeli (#feesmustfall) etiketiyle yansıyan protestoların ardından, öğrenciler zaferini kutluyor.

Johannesburg kentindeki Witwatersrand Üniversitesi’nde toplanan yüzlerce öğrenci, 2015-2016 eğitim yılı harçlarına uygulanacak yüzde 10.5’lik zammı protesto etmişti. Protestoların ardından Yüksek Eğitim ve Öğretim Bakanı Nzimande, üniversite rektörleriyle bir araya gelerek harçlara yapılan yüzde 10.5’lik artışı yüzde 6.0’ya indirme kararı almış, ancak öğrenciler bu artışı da yüksek bularak protestolarını devam ettirmişti.

23 ÖĞRENCİ TUTUKLANDI

Harçlardaki artış devlet yardımlarındaki gerileme ve enflasyona bir yanıt gerekçesiyle gündeme gelmişti. Ancak öğrenciler, bu artışın sadece ayrıcalıklı öğrencilerin yüksek eğitim alabileceği bir sistemi yanında getireceğini belirterek karşı çıkmıştı.

Rhodes, Grahamstown, Fort Hare, Cape Town ve Witwatersrand Üniversiteleri’nde protestolar bir haftadan fazla sürdü.

Gösteriler şiddetlenirken, Salı günü 23 öğrenci Cape Town Üniversite’sinde ‘kamu düzenini bozma’ suçlamalarıyla tutuklanmıştı. Bunun yanında, geçen Çarşamba gösterilerin başladığı Johannesburg’da bulunan Rhodes, Grahamstown ve Witwatersrand Üniversiteleri’nde ses bombaları atıldığı bildirilmişti. (DHA)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*