Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Greif’de dayanışma etkinliği-formu

Greif’de dayanışma etkinliği-formu

Greif’de dayanışma  etkinliği ve formu coşkulu bir şekilde geniş bir katılım ile gerçekleştirildi. Pazar günü saat 15.00 da  Anadolu ve Avrupa yakasından  Haziran Direnişi sonrası kurulan  mahalle, ilçe dayanışma ve forumlarının gelişi kapıda Greif İşçileri tarafından sloganlarla karşıladı. Ardından fabrikanın önünde kurulan kürsü eşliğinde  forum başladı.

Forum ve dayanışma etkinliği kısa bir Greif tarihini, taban sendikacılığını ve sınıfa karşı sınıf savaşı eksenli  konuşmasından sonra; Grup Emeğe Ezgi’nin işçi türküleri ve şarkıları hep birlikte seslendirildi. Sonra Güney Kültür Merkezi İşçi Tiyatrosu Greif direnişinden esinlenerek hazırladıkları oyunu sergiledi. Ruhi Su Dostlar Korosu ve Gölge Tiyatro Topluluğunun sahneye çıkmasının ardından forumlardan ve dayanışma topluluklarından gelenlerin konuşmalarına geçilecekken alana Süleyman Çelebi’nin gelmesinin ardından ilk söz hakkı ona verildi.

Süleyman Çelebi konuşmasında “Mücadeleyi taşeron sistemini kaldırmaya odaklamalıyız, ben mecliste bunun mücadelesini veriyorum sizler 10 lira yerine 8 lirayı kabul edin ama taşeronu asla kabul etmeyin” tarzında konuşmasını sürdürürken Greif işçileriyle dayanışmaya gelenlerin bir bölümü  Süleyman Çelebiyi forumlar da ki konuşmalarda “bitir artık” anlamına gelen sessizce, el hareketleriyle protesto ettiler. Süleyman Çelebi’nin konuşmasından sonra iş yeri temsilcisi mikrofonu alarak verilen sözlerin takipçisi olacaklarını dile getirdi.

Sınıf dayanışması adına iyi bir örnek teşkil edecek olan Punto Deri  direnişçileri de alana pankartları ve sloganlarıyla giriş yaptıktan sonra konuşma yaptılar. Konuşmalarında; grevlerin ve işçi düşmanı sermayenin evrensel olduğu, sorunların ortak olduğunu söyledi. Verilene değil hak olanı istemekte diretmek gerektiğini vurguladı. Bu tip dayanışma etkinliklerini çoğaltmalıyız diyerek sözlerini sonlandırdı.

Daha sonra sözü Hey Tekstilde yıllardır direnişte olan işçiler aldı; uzun yıllardır sendikasız mücadele ettiklerini, Aynur Bektaş’ın sınıf düşmanı olduğunu belirterek Greif işgalini selamlayarak sözlerini bitirdi.

Kığılı işçisi kadın, direniş süresi boyunca arkadaşlarından ve patronların tavırlarından bahsetti. Direnişi güzelleştikçe arkadaşlarının tavırlarının değiştiğini söyleyerek Greif direnişini selamladı.

Turizm sektöründe örgütlenme atağı başlatan Devrimci Turizm-İş adına Kamil Kartal bir konuşma gerçekleştirdi.  Kartal, Greif işçilerinin kadrolu kadrosuz olarak yürüttüğü bu mücadelenin halkın, emekçilerin gündemine taze bir soluk olduğunu ifade etti. Kollektif iradenin, komitelere dayalı mücadelede önemli bir örneğin sergilendiği, yol gösterici olduğunu ifade etti. Greif direnişinin kendilerinin de mücadelesi olarak gördüklerini, herkesin desteklemesi gerektiğine dikkat çekti.

Anadolu Yakası Forumları,Avrupa Yakası Forumları ,Gezi Forumları Emek Hareketi Çalışma Grubu,Kocamustafapaşa Dayanışması, Abbasağa Forumu da kürsüden söz alarak şunları ifade etti. “İşçilerin yanında olmaya değil birlikte mücadele etmeye geldik..İşçi sınıfıyla birlikte olmak bizim önümüze görevdir. Bu baskı rejimine karşı dayanışmayı birlikte büyüteceğiz” dedi.

Daha sonra da dayanışma için gelen diğer kurumlarda kürsüden söz alarak direnişi selamlayarak birlikte mücadele ve dayanışma çağrısında bulundular.

greif8

greif5

greif6

greif7

greif110

punto

hey

kadın işçi

greif

greif11

greif12

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*