Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Greif işçileriyle dayanışma gecesine!

Greif işçileriyle dayanışma gecesine!

“Hadımköy’de bir fabrika. Minibüse biniyorsunuz, şoför soruyor “Greif’a mı gidiyorsunuz?” Ulaşınca görüyorsunuz: Etrafı bomboş. Yolda tek başına duruyor. Arkasında rüzgar türbinleri. Binanın cephesinden pankartlar sarkıyor: “İşgal grev direniş”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”. Kapısına geldiğinizde yüzlerce gülen yüz “Hoşgeldiniz” diyor heyecanla. Direnişçi işçiler karşısında “Hoşbulduk” derken sizdeki heyecansa paha biçilemez…

Greif fabrikası işçileri 10 Şubat 2014 tarihinde, toplu iş sözleşmesi sürecinin tıkanmasıyla beraber, üretimden gelen gücünü kullanarak iş bırakıyor, fabrikayı işgal ediyor. Kadrolu Taşeron hep birlikte direnişe geçiyor. Görülmüş şey değil… İçeride kolektif bir yaşam örüyor. Komiteler kuruyorlar. Teoride değil, pratikte taban örgütlenmesinin en güzel örneklerinden birisini hayata geçiriyorlar. Yüzlerce işçi o tarihten bugüne fabrikalarında direnişi ve işgali sürdürüyorlar. Tüm zorluklara rağmen…

Orada bir direniş var uzakta. Ama içimizde ve bizim için de, geleceğimiz, bugünümüz için… Taşerona karşı, kölelik koşullarında çalışmaya karşı. Bize dayatılan yaşam biçimlerine karşı nasıl direndiysek Gezi Direnişi’nde, onun aynısı. Greif kazanırsa hepimiz kazanacağız.

Yüzlerce işçi, inançla, özveriyle direnişteyken, onlarla omuz omuza dayanışma içerisinde olmaktan başka seçeneğimiz var mı ki?” BAŞKA BİR DÜNYA MÜMKÜN” diyoruz ve dayanışmayı-direnişi büyütüyoruz.

Gelin 11 Nisan’da şarkılar eşliğinde bir kez daha birbirimizin gözlerinin içine bakalım. Patronlara, egemenlere bizim “birlikte” olduğumuzu hatırlatalım.. Greif direnişçisi işçi arkadaşların ve sürmekte olan bir çok direnişteki işçi dostlarımızın da katılımıyla gerçekleşecek Greif ile Dayanışma Konseri’nde gelin bir olalım…”

10155776_821731604507015_1187441177693525727_nBurjuvazi ve devleti Greif işgaline saldırdı. Ancak direnişi kıramadı. Şimdi Greif işçilerinin direnişiyle sınıf dayanışmamızı göstermek çok daha yaşamsal, çok daha yakıcı hale geldi.

Cafeağa Dayanışması da saldırı ve direniş sonrası, etkinliğe yeniden çağrı yaptı:

“İnsanca yaşamak için Gezi’de birleştik, şimdi de Greif işçileri ile birleşme zamanı. Onların mücadelesi taşerona ve güvencesiz çalıştırmaya karşı. Saldırma emri verenler ise, en temel haklarımız olan eğitim ve sağlık da dahil, her alanda güvencesiz çalıştırmanın önünü açmak isteyenler. Greif’in kazanması demek, bizim kazanmamız demek, bir takım haklarımızın kaybedilmemesi hatta kazanılması demek!”

Tarih: 11.04.2014 Cuma
Saat: 20.00
Mekan: Caferağa Spor Salonu

Bilet satış noktaları:
* Etkinlik günü kapıdan ya da
* Cafe Shop
* Mephisto Kadıköy
* Mephisto Beyoğlu
* Kimya Mühendisleri Odası
* Metalurji Mühendisleri Odası
* Greif İşçileriyle Dayanışma Bürosu
* Yeldeğirmeni Don Kişot Evi
* Caferağa Mahalle Evi
* Akdeniz Cafe

Konserde buluşalım, yalnız olmadıklarını, mücadelemizin ortak olduğunu bir kez daha gösterelim.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*