Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Greif İşçileri Boğaz Köprüsünü Kestiler

Greif İşçileri Boğaz Köprüsünü Kestiler

Greif işçileri her türlü saldırıya ve ayak oyununa karşı direnişlerini sürdürüyorlar işçiler kararlı duruşlarını  Boğaziçi Köprüsü’nü keserek gösterdi.

Boğaziçi Köprüsü’nde yolu keserek basın açıklaması yapan Greif işçileri, kazanana kadar mücadeleyi sürdüreceklerini ifade ettiler.

“Greif’te direniş kazanacak! Patron sendika işbirliğine son!” pankartı açarak yürüyen işçiler,  basın açıklamasının okunmasının ardından polis işçilere müdahale etti. Polis müdahalesine işçiler ,  “Direne direne kazanacağız!” sloganını ile karşılık verdiler.

 

İşçiler müdahalenin ardından köprünün kenarından Anadolu Yakasına doğru yürüdüler.  Köprünün oradaki karakol önüne gelen işçilere polis saldırdı. Saldırıda bir kadın işçi fenalaşırken polis sert bir şekilde işçileri gözaltına aldı.

Gözaltınan alınan 13 işçinin Boğaziçi Köprüleri Koruma Müdürlüğü’nde işlemler bitirildikten sonra serbest bırakılacakları ifade edilse de

İşçilerin polis ifade tutanağını  imzadan imtina ettiklerini ifade etmeleri üzerine işçiler Sabancı Polis Merkezi’ne götürüldüler.

Çağdaş Hukukçular Derneği’nden bir avukatın işçilere  eşlik ettiği gelen bilgiler arasında

Avukat Davut Erkan, kapıya gelerek basını bilgilendirdi. “Savcının talimatı ile gözaltı yapılmadığını, tamamen keyfi bir gözaltı olduğunu, halen savcılığa bilgi verilmeye çalışıldığını “belirtti. Yasal suç teşkil edecek bir eylem yaşanmadığını, normal koşullarda işçilerin gözaltına dahi alınmamaları gerektiğini dile getirdi. Ayrıca yapılan eylemin ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu vurguladı.

kopru-greif-2--AA

Avukat açıklamanın ardından tekrar karakolu girdi.

Gözaltına alınan işçiler karakolda bekletiliyor. Polis yetkilileri direnişçi işçilere trafiği kapatmaktan ceza kesmeye çalışıyor. Ayrıca karakolda ifade vermeleri için zorluyorlar. İfade vermeyi reddeden işçiler bırakılmaları için işlemlerinin bitmesini bekliyor.

İşçilerin birazdan hastaneye götürüleceği ifade edildi. İşçiler, karakol bahçesinde bekliyor.

Gözaltındaki direnişçiler hastaneye götürülüyor. Savcının talimatıyla “2911 sayılı kanuna muhalefet”, “trafik güvenliğini engellemek” üzerinden işlem yapıldı. İşçiler susma haklarını kullanmalarının ardından hastanede sağlık kontrolünün ardından bırakılacakları ifade edildi.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*