Anasayfa » BASINDAN » Gözaltına alınanlar arasında çok sayıda HDP ve DBP yöneticisi var

Gözaltına alınanlar arasında çok sayıda HDP ve DBP yöneticisi var

Ankara’da önceki gün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından dün de yine Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında toplanan Özel Güvenlik Zirvesi sonrası gözaltı furyası başlatıldı. Birçok kent yapılan operasyonlarda aralarında HDP ve DBP yöneticileri ile gazetecilerin de bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Gözaltı işlemleri sırasında polis şiddetiyle de karşılaşıldı. Çözüm sürecinde adım atmayan AKP, yeniden “güvenlik politikalarına” sarıldı. Özellikle DAİŞ üyesi Şeyh Abdurrahman Alagöz’ün gerçekleştirdiği canlı bomba saldırısı sonucunda 31 kişinin hayatını kaybettiği Suruç katliamı sonrasında iyice hedef haline gelen AKP iktidarı, maruz kaldığı baskılardan kurtulmak ve gündemi kendi lehine değiştirmeye yöneldi. Önceki gün Ankara’da toplanan Bakanlar Kurulu’nda alınan kararların ardından dün akşam yine Ankara’da, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında toplanan Özel Güvenlik Zirvesi’nde, AKP’nin önümüzdeki dönem baskı ve şiddet politikalarının belirlendiği kararlaşmalara gidildi. Hükümete yakın medya organlarında, “Çözüm sürecinin sürmesi için PKK’ye son kez ‘silah bırakın’ çağrısı yapılacak. Çağrıya olumlu yanıt alınmazsa temizlik harekâtı başlatılacak” vurguları ile yer bulan bu kararlaşma doğrultusunda bugün düğmeye basılmış birçok merkezde polis baskınları gerçekleştirildi.

URFA

Urfa’nın Viranşehir, Ceylanpınar ve Suruç ilçelerinde evlere yapılan baskınlarda 32 genç gözaltına alındı. Viranşehir’in Şırnak, Hürriyet, Cumhuriyet ve Yenişehir Mahallelerinde yapılan ev baskınlarında “YDG-H üyesi oldukları” iddiasıyla Ferhat Uzun, Vedat Sarıoğlu, Halil Ülük, Faruk Ceylan, Abdulaziz Dakak, Serdar Kırmızıgül, Sinan Kanar, Vedat Vural ile ismi öğrenilemeyen 1 kişi gözaltına alındı. Edinilen bilgilere göre Fatih Salvan adlı bir gencin ise yine polis tarafından arandığı öğrenildi. Katliamın yaşandığı Suruç’ta da operasyon 21 sosyalist gencin hayatını kaybettiği Suruç ilçesinde de polis operasyonları yapıldı. Sarayaltı, Cumhuriyet, Aydın, Dikili ve Yenişehir mahallelerinde yapılan ev baskınlarında şu ana kadar 12 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlardan 9’unun isimleri ise şöyle: Yasin Çağan, Bozan Çelik, Mehmet Karakurt, Abdulkadir İpek, Veysi Tekin, İbrahim Kayacan, Yunus Kaya, Ahmet Karataş ve İbrahim Yılıdızer. Gözaltına alınanlardan Yasin Çağan’ın annesi Zeliha Çağan, oğlunun okuduğu Kıbrıs’tan bir hafta önce geldiğini ve patlamanın yaşandığı gün dışında mahalleden çıkmadığını belirterek, “Oğlum patlamada yaralanan yaralıları taşıyordu. Büyük bir ihtimalle bu yüzden aldılar. İnsanlık kalmamış bunlarda” ifadeleriyle tepkisini dile getirdi. Kentteki polis operasyonlarının bir diğer adresi ise Ceylanpınar oldu. Mehmet Akif Ersoy, Aydınlık, Yeni Mahalle ile kırsal mahallelerde yapılan ev baskınlarında DBP İlçe Örgütü yöneticileri Ömer Kılıç, Ayşe Işık ve Elif Bozan, Şirin Konur, Berfin Sürer, Yılmaz Altunay, Uğur Altun’un da aralarında bulunduğu 10’u aşkın kişi gözaltına alındı. Her üç ilçede gözaltına alınanlar, Urfa Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

ADANA

Adana’da bu sabah polis, daha önceden belirlediği adreslere eş zamanlı baskınlar düzenledi. Seyhan, Yüreğir, Yakapınar (Misis) ilçelerinde yapılan baskınlarda aralarında HDP’lilerin de bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Baskınlarda yapılan aramalarda ise evler didik didik arandı. Seyhan ilçesinde yapılan baskınlarda Cemil Demir ve Mustafa Azboy isimli HDP yöneticilerinin de bulunduğu 10 kişi gözaltına alındı. Gözlatına alınanlardan dördünün isimleri şöyle: Agit Yağız, Emre Yağız, Mevlüt Kutlu ve 17 yalındaki Ş.A. Gözaltına alınanların Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ne götürüldüğü öğrenildi.

MERSİN

Mersin’in Tarsus ilçesine bağlı Barbaros, Şahin, Bahçe ve Fahrettinpaşa mahallelerinde de bu sabah polis ev baskınları gerçekleştirdi. Ev baskınlarında 20’nin üzerinde kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler, Şerif Geyik, Murat Polat, İzzet Erol, Orhan Çakmak, Hamza Çiçekçi, İlhan Işıksal, Atilla Özmen, İrfan Çakmak, Ahmet Kılıç iken halen arananlar olduğu öğrenildi. Gözaltına alınanlar Tarsus İlçe Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

İZMİR

İzmir’de sabah saatlerinde çok sayıda adrese düzenlenen baskında HDP İzmir İl Yöneticisi Selda Şenol ve üniversite öğrencisi İsa Çam’ın da aralarında bulunduğu 7 kişi “PKK/KCK üyesi olduğu” iddiasıyla gözaltına alınırken, baskınlarda 22 kişi de “paralel yapı” ile bağlantısı olduğu iddiasıyla gözaltına alındı. İzmir’de sabah saatlerinde İzmir Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Terörle Mücadele Şube ekipleri tarafından çok sayıda adrese düzenlenen baskında “paralel yapı” ile bağlantısı olduğu ve finansal destek sağladığı iddia edilen 22 kişi gözaltına alınırken, aralarında HDP İzmir İl Yöneticisi Selda Şenol ve üniversite öğrencisi İsa Çam’ın da aralarında bulunduğu 7 kişi de “PKK/KCK üyesi olduğu” iddiasıyla gözaltına alındı. Öte yandan operasyona ilişkin emniyet mensupları tarafından yapılan açıklamada, İzmir’deki operasyonun siyasi suçlarla ilgilenen Cumhuriyet Savcısı Okan Bato’nun talimatı ile yapıldığı belirtilirken, yine gözaltına alınanların avukatlarından alınan bilgilere göre İzmir’deki gözaltı sayısının giderek artabileceği öğrenildi.

BURSA

Bursa’da da polisler, yine sabah erken saatlerde birçok adrese baskınlar gerçekleştirdi. Çoğunluğu HDP üyesi olan yurttaşların evlerine yapılan baskınlarda şu ana kadar 7 kişinin gözaltına alındığı öğrenilirken gözaltı sayısının da artabileceği belirtildi. DİHA muhabiri Ömer Gül’ün de gözaltına alındığı operasyonda, gözaltına alınan diğer kişilerin isimleri ise şöyle: Ömer Uzunay, Dilber Ak, Melik Özcan, Mürşit Karakaya, Azad İmal, Rahmi Bozkurt.

ŞIRNAK

Yine Şırnak’ın İdil (Hezex) ilçesinde sabaha karşı saat 04.00 sıralarında polis çok sayıda zırhlı araç eşliğinde Turgut Özal Mahallesi’nde bulunan birçok eve eş zamanlı baskın gerçekleştirdi. Baskınların gerçekleştirildiği evlerden bazılarının kapılarını kıran polis, evlerin altını üstüne getirirken, bazı ev sakinlerinin de baskınları gerçekleştiren polisler tarafından darp edildiği belirtildi. Uzun süre evlerde arama yapan polisler Nuri Bora (48), Sezer Sarıyıldız (20) ve Faruk Gerçin (18) isimli yurttaşları gözaltına aldı. Gözaltı sayısının artabileceği belirtilirken, Faruk Gerçin’in annesi Yıldız Gerçin, baskınlar sırasında polisin oğlu ve eşine şiddet uyguladığını ifade etti. Gözaltına alınan yurttaşlar, İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

IĞDIR

Iğdır’da sabah saatlerinde polisler tarafından evlere yapılan baskınlar sonucu aralarında DBP Iğdır İl Eşbaşkanı Zübeyde Kaynar, HDP Iğdır İl Eşbaşkanı Dilber Turan, Iğdır eski Belediye Başkanı Hüseyin Malk, HDP yöneticisi Emine Kartal, BDP üyesi Musa Filizkıran, Oğuz Ok, Emrah Aras, Yusuf Oktun ile ismi öğrenilemeyen 1 kişi daha gözaltına alındı. Gözaltına alınan 9 kişi Iğdır Emniyet Müdürlüğü’nde bekletilirken, gözaltına alınanların ‘Toplantı ve yürüyüşleri kanuna muhalefet’ ve ‘Örgüt propagandası’ iddiası ile gözaltına alındıkları belirtildi. ‘Bu operasyonlar erken seçime yönelik bir ön hazırlık çalışmasıdır’ Yapılan operasyonlar sonrası HDP Iğdır Milletvekili M. Emin Adıyaman, bilgi almak üzere Emniyet Müdürlüğü’nün önüne geldi. Burada açıklama yapan Milletvekili M. Emin Adıyaman, partilerine yönelik yapılan operasyonların erken seçime yönelik ön hazırlık operasyonları olduğunu söyledi. Adıyaman, “Bugün bir kez daha AKP’nin seçim sonrası ülke genelinde estirdiği anti demokratik ve terör estiren uygulamalarından birini daha yaşıyoruz. Hem partimizin il eş başkanı hem bileşenimiz olan DBP il eş başkanı, parti üyelerimiz ve önceki dönem belediye başkanımız gözaltına alınmış bulunmaktadır. Anlaşılan o ki AKP Hükümeti 7 Haziran seçimlerinin yenilgisini bir şekilde partimize yönelik bu tür uygulamalarla iktidar olmanın vermiş olduğu avantajlarla baskı ve şiddet yöntemine yönelmiş bulunmaktadır. Görünen o ki koalisyon görüşmeleri formaliteden ibarettir. Bu operasyonlar erken seçime yönelik bir ön hazırlık çalışmasıdır” diye ifade etti. Aldığımız bilgilere göre bir çok ilde operasyon yapılacak’ Adıyaman son olarak aldıkları bilgiler doğrultusunda bir çok ilde gözaltı operasyonların olacağını belirterek, “Demokratik haklarını kullanan partimizin çeşitli kademelerinde yer almış arkadaşlarımıza yönelik anti demokratik uygulamadır. Bu uygulamanın aldığımız bilgiye göre birçok ilde partimize yönelik yapılacak olan operasyondu. Bu uygulamalara AKP’nin son vermesini istiyoruz. Bir taraftan demokrasiden dem vuran AKP diğer taraftan diktatörce uygulamalarına daha önce olduğu gibi şimdi de devam etmektedir. Bizim açıdan AKP’den beklenen bir durumdur. Bu uygulamalarla Ülkede yargı bağımsızlığının kalmadığını kuvvetler ayrılığının Türkiye’de artık fonksiyonu kalmadığını belirtiyor” dedi.

BİTLİS

Polisi bu sabah operasyon gerçekleştirdiği kentlerden Bitlis’te de yapılan ev baskınlarında, “Yurtsever Devrimci Gençlik hareketi (YDG-H) üyesi oldukları” iddiasıyla 7 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimlerinin Mikail Altun, Rauf Akbulut, Amed Türemiş, Eren Dağ, Erkan Özcan, Durmuş Yurdagül ve Barış Coşkun olduğu öğrenildi. Gözaltına alınan kişiler ifadeleri alınmak üzere Bitlis Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. Gözaltına alınanlarının sayısının ilerleyen saatlerde daha da artabileceği tahmin ediliyor. Yapılan ev baskınlarda gözaltına alınanların polislerce darp edilerek gözaltına alındığı da öğrenildi. Yapılan gözaltlılara ilişkin bilgi almak üzere Emniyete giden İHD Bitlis Şubesi Avukatı Bakir Yazı, polislerce darp edilerek kolu kırıldı. VAN Polis operasyonlarının yaşandığı bir diğer kent Van oldu. Merkez İpekyolu ilçesine bağlı Hacıbekir (Xaçort) Mahallesi’nde gece geç saatlerde çok sayıda polisin katılımıyla ev baskınları yapıldı. Yapılan ev baskınlarında sayısı henüz öğrenilemeyen gözaltılar yapıldı. Baskınlar sırasında polis şiddeti ile de karşılaşıldı. Baskın yapılan bazı evlerdeki aile bireylerine hakaret eden, polisler bazılarını işse darp etti. Edinilen bilgilere göre, Vedat Ertaş ile Hozan Abi isimli iki yurtaş çarşı merkezinde polislerce gözaltına alınıp, İpekyolu İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

MARDİN

Mardin’in Kızıltepe ilçesi Tepebaşı, Berçem, Koçhisar ve Mezopotamya mahallelerinde eş zamanlı polis baskınlarında 11 kişi gözaltına alındı. Mardin Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı TEM polisleri tarafından yapılan baskınlarda, evler didik didik arandı. Gözaltına alınanlar arasında İbrahim Akın, Hebun Aslan, Mazlum Kurtoğlu, Burhan Denli isimli kişilerin olduğu öğrenildi. Baskınlarda gözaltına alınan isimlerden biri olan Hebun Aslan’ın babası Mehmet Aslan, sabah saatlerinde evlerinin Mardin’den geldiğini belirten yüzü kar maskeli polisler tarafından basıldığını söyledi. Baba Aslan, onları şu sözlerle anlattı: “Zorla içeri girmek istediler. İçeri girdikleri zaman evdeki tek bir eşyayı bile yerinde bırakmadılar hepsini dağıttılar. Çocuklarımız korku içinde onları izliyorlardı. Küçük çocuklarımız ise korkudan devamlı ağlıyorlardı.” Aslan, arama işlemini tamamladıktan sonra kendisine kamera doğrultan polislerin, kendisinden evde hiçbir eşyanın kırılmadığına dair beyan vermesini istediklerini de söyledi. Gözaltına alınan kişilerin Kızıltepe İlçe Emniyet Müdürlüğü’ndeki ifadelerinin ardından Mardin Emniyet Müdürlüğü’ne götürülecekleri öğrenildi.

ELAZIĞ

Elazığ’da yapılan ev baskınlarında ise 6 kişi gözaltına alındı. Ulukent, Kırklar, Hicret ve Rızaiye mahallerinde eş azmanlı yapılan ev baskınlarında evler didik didik arandı. Baskınlarda, HDP Genel Merkez çalışanı İbrahim Etem Yıldız, DBP Elazığ İl Yöneticisi Şehmuz Kaya, HDP’liler, Murat Kılıç, Ferhat Şahin, soy isimi öğrenilemeyen Selahattin isimli bir yurttaş ile ismi öğrenilemeyen bir kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar, Elazığ Emniyet Müdürlüğü’ne götürülürken, emniyete giden avukatlara dosyada gizlilik kararı olduğu gerekçesiyle bilgi verilmedi.

ANF

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*