Anasayfa » GENÇLİK » Google Haber Outlet

Google Haber Outlet

Google paralanıyor. Para kazanmak için, kendini paralıyor!

Artık Facebook’ta da yüzmeye başlayan işçilere, Google’ü tanıtmaya gerek yok. Eskiden, direnişleri, eylemleri, sorunları, burjuva medyada (işçiler “boyalı basın” derlerdi) çıkmayınca, veryansın ederlerdi. Fakat, nasıl bir ihtiyaçsa, yine de Sabah’ından, Star’ından, Hürriyet’inden vazgeçemezlerdi! Vazgeçemezlerdi ama, burjuva medya, işçilere, direnişlere dönük geleneksel karalama kampanyalarını açtığında da, veryansın etmeyi, bu burjuva medyaların yönetim binalarının önüne taşırlardı; eylem!

Şimdi, Google var. Kot kumlamada yavaş yavaş öldürülen işçilerin, Ankara yürüyüşü mü, tıkla, karşında. Dünya kadın yürüyüşü mü, tıkla, karşında. Haberi, fotoğraflarıyla. Video çekimler yapılıyorsa, hele bir de canlı yayın yapılıyorsa; eylemin içindesin, onlarla yürüyorsun!

Fakat, Google var! Sermayeleşmiş medyanın baskısı, basıncı altında paralanıyor. Emperyalist haber tekelleri, yaptıkları haberleri satan tekeller, “Google News, içeriğimizi çalıyor!”, diye kıyameti koparıyorlar. Haber mülkiyeti yasaları çıkarıyorlar. Mahkemeleri tam kapasite çalıştırıyorlar. Yasaklamalar çıkartıyorlar…

İyi ki Google var! Google de, hem habersiz kalmamak, hem de haberin kar pastasından irice bir dilimi yutmak için, harekete geçti. Geçen yıl, arama motorunda ulaşılan ilk 5 haberden sonrasının paralı olduğu bir sistem sunmuştu. Emperyalist haber tekelleri, hem fiyatı ucuz bulmuş; hem de ilk 5 haberin bedava olmasına karşı, “yok öyle bedava habercilik!” diye, taş koymuştu. Şimdilerde, izleyicileri, kullanıcıları, paralı haberciliğe yavaş yavaş alıştırmak için, bir geçiş aşaması olarak, yıl sonuna doğru, bunu uygulamaya sokmayı planlıyorlar.

Ala, Google var! Google, kullanıcılarını alıştırdıktan sonra, kurulacak sistemi çoktan hazırladı bile: Newspass. Bu, ödemeli içerik sistemine göre, her haber ayrı ayrı fiyatlandırılacak. Sistem üyelik temelinde çalışacak. Tabii ki, yine kullanıcılarını apansız şok etmemek için, bir süreliğine bir arka kapı açık bırakılacak: Kullanıcılar, internet yayımcıları tarafından yayınlanan aynı haberlere, Google Search üzerinden bedava ulaşabilecekler. Bir süreliğine! Sonra, o kapı da kapanacak: Google Search’taki haberler, sadece başlık ve spotlar olarak görünecek; haberi okumak için, fiyatını ödemek zorunlu olacak…

İyi ki Google var! Google, emperyalist haber tekellerinin, haberlerini tekel fiyatlarından satması ile yüz milyonlarca kullanıcısının bu fahiş fiyatları ödeyecek durumu olmaması arasındaki bu yaman çelişkiyi aşmak için uğraştı. Sonunda buldu: Google Haber Outlet! Buna göre, fiyatları belirleyen, elbette haberlerin sahibi, emperyalist haber tekelleri olacak. Google, bu haberleri, toptan fiyatına belli bir indirimle alacak. Google Haber Outlet’e, haber alışveriş merkezine koyacak. Google Haber Alışveriş Merkezi’ne girecek kullanıcılar, Haber Outlet’teki firmaların reklamlarını tıklarlarsa, reklamı veren firma, kullanıcının okumak istediği habere sponsör olacak.

Fakat Google var! Haberin, haberciliğin alabildiğine toplumsallaşması ile emperyalist haber tekellerinin sermayesi olması arasındaki uzlaşmaz çelişkinin, krizi ve aşılması olanağı olarak, Google var. Paralanmak isteyen. Paralanmak için kendini paralayan. İşçilerin, işçi sınıfının, parasızlaştırmak, değer yasasından tümden özgürleştirerek toplumsallaştırmak için onu paralayacağı, Google var.

Şimdi Google var. Birbirine uzlaşmaz karşıt iki haber, habercilik anlayışının, sisteminin, üretiminin, örgütlenmesinin, dolaşımının birliği ve mücadelesinin birliği olarak; şimdilik mücadele içindeki birliği olarak, Google var. Haberi sermayeleştirirken toplumsallaştıran, toplumsallaştırırken sermayeleştiren, Google var. Haberi fiyatlandırırken ucuzlaştırıp toplumsallaştıran, ucuzlaştırırken fiyatlandırıp metalaştıran, Google var. Uzlaşmaz karşıt haberli, uzlaşmaz karşıt habercilikli, uzlaşmaz karşıt sınıflı, Google var. Google’de sınıf savaşımı var. Sınıf savaşımının Google’ü var…

Artık Facebook’ta da yüzmeye başlayan işçilere, Google’ü tanıtmaya gerek yok.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*