Anasayfa » KADIN » Gökkuşağı ile temas

Gökkuşağı ile temas

Bu yıl ‘Temas’ başlığı ile 23 Haziran’da başlayan 22. LGBTİ İstanbul Onur Haftası Pazar günü Onur Yürüyüşü ile son bulacak

LGBTİ’lerin hak mücadelesinin ve taleplerinin gündeme taşındığı LGBTİ Onur Haftası, Onur Yürüyüşü ile sonlanacak. Yürüyüş için 29 Haziran Pazar günü saat 17.00′da İstiklal Caddesi’nde toplanılacak.

22 yıldır düzenlenen onur haftasının bu yıl “Temas” teması ile organize ediliyor. Onur Haftası Komitesi, Türkiye’nin tüm illerinden ve komşu ülkelerden gelen LGBTİ aktivistlerinin katılacağı yürüyüşte 50 bin kişiye ulaşmayı hedefliyor.

1969 yılında, New York’taki Stonewall Inn adlı barda baskıya ve şiddete dayanamayan eşcinseller ayaklanmış, kendileri üzerinde baskı kuran polisi bara hapsetmiş ve dört gün boyunca sokaklarda çatışılmış, eylemler yapmıştı. LGBTİ mücadelenin dönüm noktalarından biri olan bugün dünyanın her yerinde Onur Haftası olarak kutlanıyor. Türkiye’de ise Onur Haftası ilk defa “Cinsel Özgürlük Haftası” adı altında, 1993 yılında kutlanmak istendi. Ancak valiliğin izin vermemesi ve yurtdışından gelen konukların sınır dışı edilmesi sonucu etkinlikler gerçekleştirilemedi.

İstanbul’da Onur Haftası 22 yıldır, Onur Yürüyüşü ise 12 yıldır düzenleniyor. Bölgedeki homofobik kültür ve politikalar nedeniyle, kendi ülkelerinde bu tür etkinlikler düzenleyemeyen LGBTİ aktivistleri de, Türkiye’nin diğer illerinde yaşayanlar da İstanbul’a geliyor. Yani İstanbul Onur Haftası hem Türkiye hem de çevre ülkelerdeki LGBTİ hareketi için önemli bir etkinlik.

onur-yürüsü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*