Anasayfa » GENÇLİK » Gökçek rantın, ODTÜ Ahmet Atakan’ın Yolunda

Gökçek rantın, ODTÜ Ahmet Atakan’ın Yolunda

ODTÜ‘de yol açılışını protesto etmek isteyen kitle saat 12:30’da hazırlığın önünde toplanarak yürüyüşe başladı. Buradan Fizik Bölümünün önüne yürüyen eylemciler Ahmet Atakan anısına bir fidan diktiler.

Ankara Büyük şehir Belediyesi tarafından yapımı gerçekleştirilen  ve yapım sırasında onlarca çatışmaya sahne olan İşçi-Öğrenciler ve Ankaralı emekçiler tarafından ODTÜ orman arazisinin katledilmesine karşı günlerce direniş sürmüştü.  Bayram tatilinde okulun kapalı olmasını fırsat bilen Melih Gökçek arazideki tüm ağaçları keserek yol yapımını hızlandırmıştı. Yolun tamamlanmasının ardından da savaş kazanmış bir komutan edasıyla yolun ismini “1071 Malazgirt” koymuştu.

Üniversitenin A4 kapısında toplanan 500 kadar göstericinin protestosuna polis ekipleri biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti. Aralarında sınıfsız okurlarının da bulunduğu eylemciler de polise taşlar ve fişeklerle karşılık verdi. Emniyet güçleri ile göstericiler arasındaki gerginlik sürüyor.

1071 Malazgirt Bulvarı adı verilen ODTÜ Yolu’nun açılış töreni bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in de katılımıyla Konya Yolu Fen Lisesi Kavşağı’nda saat 14.00’te yapılacak. CİHAN

Fiziğin önünden A4 kapısına doğru ilerleyen öğrencileri TOMA ve çevik kuvvet karşıladı. Yolun açılışının olduğu yere yürümek isteyen eylemciler henüz ODTÜ’nün sınırlarından çıkamadan polis tarafından gaz, su ve plastik mermiyle müdahaleye maruz kaldı.

An itibariyle çatışmalar devam etmekte. Çok sayıda yaralı var.

15.32- Sınıfsız okurlarının bildirdiğine göre bir kişi polisin attığı gaz bombası fişeği ile yaralandı.

16.12- İşçi-Öğrenciler açılış yapılacak yolu kapatmışlar. Ayrıca AKP seçim aracının işçi-öğrenciler tarafından yakıldığı bilgileri geliyor.

16.30- Polis yolu kapatan kitleye TOMA ve gaz bombası ile saldırdı. Kitle ODTÜ içine geri çekildi. Direniş sürüyor.

17.00- Polis A4 kapısına yoğun bir saldırı gerekleştirdi. Sınıfsız okurlarından aldığımız bilgiye göre çok sayıda gösterici plastik mermilerle yaralandı. Ancak durumu ağır olan kimsenin olmadığı söyleniyor.  ilk tıbbi müdahale arkadaşları tarafından yapılan işçi-öğrencilerim ve kitlenin bekleyişi sürüyor.

 17.10- Eylem sloganlar ve marşlarla bitirildi. Kütüphane önünde yapılan konuşmalar ile eylem sonlandırılmış oldu. Birkez daha burjuva diktatörlüğüne anladığı dilden bir cevap verilmiş oldu. #DirenODTÜ

odtğİşçi-öğrenciler Okul içerisinde toplanarak A4 kapısına doğru yürüyor

odtuPolis A4 kapısını barikatla tutmuş durumda

atakanİşçi-öğrenciler kararlılar polis barikatına doğru yürüyorlar

1911810_599615713442585_966706006_nİşçi-Öğrenciler ODTÜ yolununa barikatlar kuruyorlar.

1977217_599624113441745_1096401979_nİşçi-öğrenciler AKP seçim otobüsünü ele geçirdiler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*