Anasayfa » DÜNYA » Gine’de isyan!

Gine’de isyan!

Batı Afrika ülkesi Gine’de başkan Alpha Conde’nin 3. kez başkanlık için anayasa değişimi girişimi, bir isyanı daha tetikledi.

Conde, 2010’da askeri yönetime son vererek demokrasi vaadiyle ilk kez seçimle gelen başkan olmuş, ancak çok geçmeden askeri yönetimi aratır hale gelmiş, ülkede baskı, yasak ve etnik ayrımları artıran bir politika izlemişti.

Gine’de Mart 2018’de Conde ve hükümetin hileli seçimlerle ikinci kez başa geçmesi üzerine seçim isyanı yaşanmış, iktidar, 2 yıllık gösteri yasağı ilan etmişti.

Conde’nin 3. kez başkan olmanın önünü anayasa değişikliği tasarısıyla açmaya çalışması üzerine, çok sayıda muhalefet partisi ve kitle örgütünün oluşturduğu Anayasayı Savunma Ulusal Cephesi, 14 Ekim için genel gösteri ve direniş çağrısı yapmıştı. Devlet, 12 Ekim’de çok sayıda muhalefet liderini tutuklayarak eylemi engellemeye çalışsa da, 14 Ekim’de OHAL’e karşın sokak gösterilerinin başlayıp yaygınlaşmasını durduramadı.

5 gündür süren gösteri ve çatışmalarda, polis ve askerin gerçek mermi ve alev silahı kullandığı belirtiliyor. Gösteri ve çatışmalarda, 5 gün içinde 10 eylemci ve bir asker öldü.

Gine’de de başkent ve bir dizi kentte kent sokakları ve yoksul mahallelerinde direniş ve çatışmalar sürüyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*