Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Gezi’de bir “düğün” gecesi

Gezi’de bir “düğün” gecesi

Gezi Parkı direnişi sırasında tanışıp birbirine aşık olan ve evlenme kararı alan iki direnişçi Nuray Çökol ve Özgür Kaya’nın Gezi Parkı’nda yapmak istedikleri kutlamaya da devlet saldırdı.

Sosyal medyadan duyurusu yapılan kutlama için saat 18.00 civarında Taksim’de toplanmaya başlayan kitlenin Gezi Parkı’na girmesine izin verilmedi. Polisin Gezi Parkı’nı çevirmesiyle “Her yer Taksim her yer direniş”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Polis simit sat onurlu yaşa” sloganları ile İstiklal caddesine yönelindi. Burada biriken ve polise “Gel, gel, gel!” diye seslenen binlere TOMA ile su sıkılarak müdahale edildi. Bu sırada Gezi Parkı’nın içinde ve dışında da kitle birikmeye başladığı öğrenildi. Bir süre sonra, aynı zamanda Taksim’deki belediye iftarı nedeniyle gaz ve su kullanılamayacağından da ötürü müdahaleye kısa bir ara verildi ve polis Gezi’deki bariyerini kaldırdı. Aynı saatler içerisinde bir açılıp bir kapatılan Gezi Parkı İstiklal’den de gelişlerle tekrar kitlelerle ve sloganlarla doldu. Abdullah Cömert, Ethem Sarısülük, Mehmet Ayvalıtaş ve Ali İsmail Korkmaz için hazırlanan köşede “Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganları atıldı. Parka hem coşku ve neşe, hem de öfke bir arada hakim oldu. “Her yer Taksim her yer direniş”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları gür bir şekilde atıldı. Düğün çiftinin de Gezi’ye gelmesiyle park içinde ve dışında halaylar kuruldu, halaya duruldu.

Saat 21.00’e yaklaşırken Gezi Parkı’ndan The Marmara’ya, İstiklal’e dek her yerde kitleler, her yerde sloganlar ve alanlarda olmanın coşkusu vardı. Ardından polis İstiklal tarafından saldırıya geçti ve yeniden bu civarda birikilmeye başlanıldı. Mis sokak, Demirören ve civarındaki polis saldısırında kimyasallı su ve gaz ile birlikte plastik mermiler de kullanıldı. Buna rağmen bir dağınıp bir toplanıldı, küçük de olsa barikat kuruldu ve geceyarısına kadar polise nefes aldırılmadı. İrili ufaklı çatışmalar ve polis saldırısı sürerken bu sırada Gezi Parkı’nda da forum yapıldığı öğrenildi.

Gezi’de “düğün” de mücadele ruhu ile kutlandı…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*