Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Gezi Parkı’ndaki anıt ağaçlar tehlikede

Gezi Parkı’ndaki anıt ağaçlar tehlikede

Hükümetin “Çılgın Taksim Projesi”ne karşı bir araya gelen mühendis, mimar, şehir plancıları ve yerel derneklerin oluşturduğu Taksim Platformu, projenin Taksim’in insansızlaştırılması ve ağaçsızlaştırılmasını hedeflediğini vurgulayarak, projenin ilk adımı olan Gezi Parkı’ndaki anıt ağaçların kesilmesine karşı durmaya çağrı yaptı. Platform, Taksim’de yaşayanları, çalışanları, Taksim’i yaşayanları, 12 Şubat günü buluşmaya çağırdı:

“Taksim’de yaşayan, Taksim’i yaşayan…Taksim’de çalışan, Taksim’den yolu geçen herkes için farkındalık zamanı.
Taksim ve çevresinin düzenlenmesi artık yap-boz biçiminde tepeden inme bir kararla biçimlenmesin.
Gelin, bu defa hep birlikte, farklı bir iş yapalım. Bu uygulama, neden kenti fikir yönünden zenginleştirecek, nasıl bir yönetim istediğimizi gösterecek başarılı bir örnek olmasın?
Bildiğiniz gibi Taksim meydanı için çılgın bir plan var. Yayalaştırma adı altında Taksim meydanının altından otoban geçirilecek; yayalar, yani biz Meydana ulaşmak için araba dolu servis yollarından geçmek zorunda kalacağız, Taksim Gezi Parkı’ nın olduğu yerde Topçu Kışlasının ihyası görünümüyle bir yapı yapılacak. Üstelik bütün bunlar konunun uzmanlarına, akademisyenlere, meslek kuruluşlarına ve tabi ki İSTANBULLULARA hiç sorulmadan yapılacak. Taksim Platformu olarak itirazımız var. İlk itirazımız bu proje kapsamında onlarca anıt ağacın kesilmesine. Kesilmesi – kaldırılması – için üzerlerine kırmızı boyayla çarpı konulmuş tüm ağaçları İstanbullular olarak korumaya alıyoruz. Ağaçların her biri sembolik olarak şehirle özdeşleşmiş bir kişi tarafından evlat edinilecek. Sizin de katılarak destek vermenizi bekliyoruz.
12.02.2012 günü, saat 12:00de Taksim’ de buluşalım.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*