Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Gezi Parkı’nda Metal işçileriyle GREVİ konuştuk: “Müzakere bitti, grev zamanı!”

Gezi Parkı’nda Metal işçileriyle GREVİ konuştuk: “Müzakere bitti, grev zamanı!”

Gezi Parkı direniş forumunun yaptığı çağrıyla Gezi Parkı’ndaki eyleme katılanlar on bin kişiyi çoktan aştı, şimdiden Parkta adım atılacak yer kalmamış, katılımcılar 20 bin kişiye yaklaşmış durumda. Çok sayıda irili ufaklı grup slogan ve pankartlarla Gezi Parkı’na girmeye devam ediyor.

Birleşik Metal üyesi metal işçileri de saat 18.00’de Gümüşsuyu’ndan Taksim Gezi Parkı’na pankartlı, sendika önlüklü ve sloganlı bir yürüyüş yaptılar. Genel Merkez ve şube yöneticileri ile Gebze-Kartal ağırlıklı 30 temsilci ve işçi yürüyüşte yer aldı. Metal işçileri yürüyüş boyunca, “AKP’nin itleri yıldıramaz bizleri”, “Direne direne kazanacağız”, “Kurtuluş yok tek başına” sloganlarını attı.

Gezi parkına gür sloganlarla giren metal işçileri, kalabalık bir kitlenin dayanışma sloganları ve alkışlarıyla karşılandı. Metal işçileri, Gezi Parkı’nda yarım saat boyunca dinmeyen sloganlarla coşkuyu artırdılar. Metal işçileri bir süre de oturarak slogan attılar.

Bugün tüm işyerlerinde 14.30’dan itabaren yarım saat-1 saatlik iş bırakma eylemlerinden sonra Taksim’e yürüyen işyeri temsilcileri ve işçilerle konuştuk. Tümü MESS’e çok öfkeli ve gergindiler. Temsilciler pek yansıtmamaya çalışsalar da Birleşik Metal yönetimine de belli bir tepkileri var.

Sarkuysan Baştemsilci: Bizim için artık sözleşme, mözleşme bitti. Artık tabanımızla sözleşmeyi değil grevi konuşuyoruz. MESS grev oylaması dayatabilir, grev oylamasına hazırlanacağız. Tabanımızda bir tepki vardı, niye eylem, grev programı açıklanmıyor diye. Bu biraz bilirkişi raporunun bize geç gönderilmesinden kaynaklandı. Ama MESS’in bugünkü görüşmeyi iptal etmesiyle artık ok yaydan çıktı. İyi de oldu. Söylem bitti, artık eylem, artık grev vakti. Biz tabanımıza artık rakam, oran beklentisine girmeyin, hep beraber greve gidiyoruz diyoruz.

Sarkuysan Temsilci: Türk Metal bu akşam satarsa, yarın çok büyük bir eylem yapabiliriz. Yarın gözünüz kulağınız Gebze’de olsun. Hafta sonu Birleşik Metal tüm temsilcilerle Sapanca’da toplantı yapacak. Orada grev tarihi ve eylem programımız belli olacak. Gebze’de Türk Metal’de olan fabrikalar da kaynıyor. Türk Metal’in yüzde 6-7 gibiye satacağı kesinleşti. Ama Arçelik’i, LG’yi nasıl zaptedebilecekler mi göreceğiz. Türk Metal’de olan metal işçisi de artık bize bakıyor. Biz güçlü bir çıkış yaparsak, Gebze’de hareket büyür. Patronlar şimdiden rahatsız olmuş durumda. Bize baskıları da artırdılar. Patron bugün beni sabahtan beri 6-7 kez aradı. Yasadışı grev yapıyorsunuz filan diyor, tehditler savuruyor. Ama biz, tabanımız net. Bundan sonra hop oturup hop kalkan patronlar olacak. Bu dayatmaların faturasını ödeyecekler.

Bosal Baştemsilci: Bugün tüm vardiyalarda toplam 2.5-3 saat işi durdurup fabrika içinde yürüyüş yaptık. İşveren panikledi, bir beni bir MESS’i arıyor, bu iş böyle olmaz, çözün şu işi filan diyor. Biz Grev menziline girdik. Türk Metal satar mı MESS ne yapar artık bizi ilgilendirmiyor. Gebze kaynıyor. Türk Metal bu rezaletin hesabını veremez. Duyumlarımız var, Arçelik yüzde 15’in altına patlar. Mercedes hararetli bir beklenti içinde. Renault kaynıyor. 2000’den sonra girişlilerin reel ücretlerinde büyük bir erime oldu. Türk Metal’in olduğu büyük fabrikalarda da aşırı işçi sirkulasyonuyla ücretler çok düştü, yeni girişlilerin oranı çok yükseldi. Bu da yüzde 15’in altında her rakama, büyük bir tepkiyi tetikler. Buna bizim kanal açmamız, bu gücü birleştirmemiz gerekiyor. Birleşik Metal’den büyük olasılıkla önümüzdeki haftadan itibaren 2 aşamalı grev kararı çıkar, büyük olasılıkla bizden, Gebze’den başlar. Biz zaten hazırız, Bosal öncü fabrikadır. Hep “sonuna kadar mücadele” pankartları taşıdık. Birleşik Metal üyesi bunu zaten yapar. Asıl mesele, Türk Metal tabanıyla ortak grevdir, son dönemde Türk Metal tabanıyla da irtibatlar artıyor, buna bakıyoruz.

Arpek Temsilci: Grev kesin. Ama bir an önce açıklanması gerekiyor artık. Türk Metal’e çağrı filan da bitti artık. Ben inşallah bu akşam satar da dünyanın kaç bucak olduğunu görür, diyorum. Yüzde 10’da bile tabanını tutmakta zorlanır. Satsın ki işçi sınıfı da kendi başının çaresine bakmayı öğrensin, bilinçlensin, kendi gücüne güvensin. Evet, masa pazarlık bitti. Bizim de yukarısı yandım anam diye bağırıyor, ama bu işi o kadar uzattılar ki, artık işçinin burasına geldi… Biz yüzde 15’in altını başarısızlık sayarız. Ama artık yüzdelerle değil, grevle konuşma zamanı…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*