Anasayfa » GÜNDEM » GEZİ DİRENİŞİ 3 YAŞINDA!

GEZİ DİRENİŞİ 3 YAŞINDA!

Gezi direnişi 3. yılında Ankara’ da saat 18.30′ da Yüksel Caddesi’nde toplanılarak Sakarya’ ya yapılan yürüyüş ve basın açıklamasıyla anıldı.

Ethem’ in ailesi ve yoldaşları tarafından yapılan çağrıyla Yüksel Caddesi’nde bir araya gelen ”Gezi üç yaşında mücadele sürüyor” pankartıyla Sakarya Caddesi’ne yüründü. Eyleme yaklaşık 200’e yakın kişi katıldı.

Sakarya Caddesi’ndeki basın açıklaması Gezi Direnişinde yaşamını kaybedenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başlandı. Saygı duruşunun ardından Ethem’ in ailesi tarafından basın metni okundu. Basın metni şu şekildeydi;

” 3 yıl önce Gezi Parkı’ nın talana açılmasına karşı bir avuç insan tarafından başlayan inatçı direniş Türkiye’ nin hemen tüm illerine yayılan bir halk isyanına dönüştü. Mesele sadece üç beş ağaç değildi. Bu ” üç beş ağaca” dahi göz koyan neoliberal açgözlülüğe, kentlerin ve doğanın talanın, emeğin sömürülmesine ve tüm bunların gerçekleştirebilmek için ihtiyaç duyulan AKP ve Saray iktidarının sınır tanımayan neoliberal, gerici, faşist ve halk düşmanı politikalarına karşı biriken öfkesinin parçasıydı….

… Kapitalizmin o kanlı yüzü iş cinayetleriyle açığa çıkmaya devam ediyor. Her işçi cinayetinde Haziran’ ın en ön saflarında korkusuzca dövüşerek ölümsüzleşen Ethem Yoldaş Emeğin Yumruğu’ nun tarihsel zorunluluğunu bir kez daha hatırlatıyor. Toplumsal çürümenin ulaştığı boyut ve bu çürümeyi derinleştiren politikalar artık burnumuzun direğini sıtlatacak kadar keskin bir koku yayıyor. Kadın cinayetleri, taciz- tecavüz saldırısı hız kesmediği gibi çocukları bile içine alan bir derinleşmeyle sürüyor.

Haziran isyanı, başka bir dünya özlemini sokak sokak, barikat barikat dile getiren bir direnişti. Direniş içerisinde toprağa düşen gençlerimiz ise başka bir dünya özleminin ve iradesinin sembolü oldular. Şimdi o günlerden daha karanlık bir tabloyla boğulmak isteniyoruz fakat biliyoruz ki, en karanlık anlardan fışkırır hayatın aydınlığı, renkleri. Şimdi Haziran’ daki o anlamları kana kana içmeye, çoğaltmaya dün olduğundan daha fazla ihtiyaç duyuyoruz… Bizde bu güç var ve bu sokaklar yine Ethemlerin cesareti, tutkusu ve aydınlık yürekleriyle ışıyacak. Gezi’ nin var ettiği değerler hala ayakta… ”

Basın metninin ardından HDP milletvekili söz aldı. Hdp milletvekili konuşmasında Kürdistan’ daki yaşanan katliamlara dikkat çekti. Dün Gezi’ de direnenlerin bugün Nusaybin’ de, Sur’ da, Cizre’ de direndiğini, yaşanan katliamların ortak mücadeleyle son bulacağını dile getirdi.

Eylemde ” bu daha başlangıç mücadeleye devam! ”, Heryer Taksim Heryer Direniş!, Her yer Kürdistan Her yer Direniş!, Ethem Yoldaş Ölümsüzdür! Sloganları atıldı. Gezi’ de yaşamını kaybedenlerin tek tek isimleri okunarak ” yaşıyor” denildi. Eylem saat 20.00′ da Kuğulu Park’ ta yapılacak foruma çağrı yapılarak sonlandırıldı. Eylem sırasında bir faşist kitleye saldırdı. Kitle faşiste gereken cevabı verdi.

IMG_2446

IMG_2452

IMG_2454

IMG_2461

IMG_2465

IMG_2467

IMG_2468

IMG_2469

IMG_2470

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*