Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » German Wings: Uçan tabut

German Wings: Uçan tabut

Barcelona-Düsseldorf seferini yapan German Wings havayollarına bağlı uçak, Fransa Alpleri’nde düştü.

 

Uçağın arandığı 2 bin 700 metre yüksekliğindeki bölgeden ayrılmayan televizyonlar, dün kameralarını geleneksel “olay yeri ziyaretleri”ni yapan Almanya, Fransa ve İspanya devlet başkanlarının suratlarına zumladı. Timsah gözyaşları tabirini eskitmeyen suratlara… Ağızlarından uçağın düşüş nedeninin altındaki neoliberal kapitalizm gerçeğine dair tek kelime çıkmayan suratlara! Bu tür olaylarda hiç yabancısı olmadığımız üzere kiliselere doluşan devlet erkanına!

**

Düşen uçakta ölen 6 havayolu işçisi, 16 lise öğrencisi, 2 öğretmen, 2 opera sanatçısı ve 2 bebek dahil 150 kişiden televizyonlarda sınıflarına değil, milliyetlerine göre tasnif edilerek bahsediliyor. Kimse, gün gelip yolcularını ölüme uçuran bu uçaklara ancak iki rakamlı bilet fiyatlarını ödeyebilecek olanların, yani her milliyetten işçilerin, kent yoksullarının bindiğinden söz etmiyor.

Bunun yerine, her iş cinayetinde olduğu üzere, önce Lufthansa, sonra Airbus tarafından ardarda açıklamalar yapıldı. Bu açıklamalarda düşme sebebi sırlara gömüldü, hatta uçağın “mükemmel durumda” olduğu söylendi. Düşen uçağın olaydan bir gün önce arıza geçirdiği ise 4 gün sonra ortaya çıktı.

Tabii, German Wings’in dahil olduğu “düşük maliyetli havayolu” (low cost) konseptindeki neoliberal kutucuk mantığını uygulayacak olursak, “Ne yani uçmasa mıydı?” Uçacaktı tabii: Havaalanına indikten sadece 25 dakika sonra kalkarak, yani bakım ve kontrol için neredeyse zaman bırakmayarak; pilot ve hostesleri güvencesiz, sendikasız, çatlatırcasına çalıştırarak; uçuş sırasında su dahil ağırlık yapan her malzemeden kısarak, ya da ekstra ücretlendirerek.

1999’da 13 milyon olan “düşük maliyetli havayolu” yolcuları işte tam da bu koşullarda daha 2004’te 80 milyona çıkmıştı. Easy Jet, Ryan Air, German Wings gibi havayolları üzerinden Avrupa’da artık tüm uçuşların yüzde 20’sini, İngiltere’de ise yüzde 50’sini oluşturan low cost trafiği, Türkiye’de de yüzde 30-40 aralığında. Türkiye’de bu çığırı açan, Sabancı ailesinin hiperaktif ferdi Ali Sabancı’nın Pegasus’u oldu. Pegasus, her yıl ortalama yüzde 42 büyüyerek Avrupa ve Türkiye’nin en hızlı büyüyen havayolu konumuna yükseldi. Aynı German Wings gibi o da iniş ve kalkış arasındaki süreyi en aza indiriyor. Uçak “yan gelip yatmayacak”, günün neredeyse 12 saati uçacak. Yakıt tüketiminin artmaması için uçağın ağırlığı her yolla düşürülüyor. Uçakların iki sefer arası temizliğini de 3 euro’ya hostesler yapıyor. (Vatan gazetesinden)

German Wings uçağı düştükten sonra yapılan ilk açıklamada “Uçuşlarımıza devam edeceğiz” denildi. Buna karşın pilotlar dün uçmayı reddetti. Sınıf kardeşlerinin acısı ve sınıf mücadelesinin dili ile konuştular. Şirketin 30’dan fazla uçuşu iptal edildi.

**

Kazadan bir hafta önceydi. Havaalanındaydım ve German Wings yolcusuydum. Panodaki gösterge ve uyarılardan ana şirket Lufthansa’daki greve katılım oranını takip ediyordum. German Wings uçaklarının inmesiyle dolup kalkmasının bir olduğunu farketmem uzun sürmedi. Tam bu arada uçağımın da 2 saat rötar yapacağı duyuruldu: “Teknik bir problem”. Ama bu neydi? İnsanlık için küçük bir farkla, yani bir tesadüfle, düşen uçağın yolcusu değildim.

Sınıf düşmanları! İşçilere tabut olan o uçaklara biz biniyoruz, gene bineceğiz. Türkiye’deki seçim propagandalarında kafamıza kakarcasına bahsedip durduğunuz uçak yolculuğu istatistiklerini yükselten biziz. Seyahat edebilmek için bakım, onarım kalitesi düşük, havayolu işçilerinin aşırı çalıştırıldığı uçaklara binmek zorunda kalıyor, çalışırken olduğu gibi yolculukta da bile bile lades demek zorunda kalıyoruz. Ölümlerimizin sorumlusu sizsiniz! Bedelini de siz ödemelisiniz!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*