Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Gereği Düşünüldü: Kitap taslağına imha!

Gereği Düşünüldü: Kitap taslağına imha!

Sincan 1 Nolu F Tipi Cezaevi yönetimi, Halil Gündoğan‘ın 200 sayfalık kitap taslağı hakkında “yok etme” kararı aldı.

Sürekli hak ihlalleriyle gündeme gelen Sincan 1 Nolu F Tipi Cezaevi. Kitabın imha edilmesine ilişkin verilen kararın hikayesi de ilginç. Her şey, TİKKO davasından müebbet hapis cezası alan bir siyasi tutsağın 1988 yılında yaşadığı firar olayını kitaplaştırmasıyla başladı.

TKP(ML)-TİKKO davasından tutsak olan 1958 Dersim doğumlu Halil Gündoğan, daha önce yine 28 arkadaşıyla birlikte 1988 yılında cezaevinden firar etmesi olayını 2005 yılında “Metris’ten Munzur’a Bir Firarinin Öyküsü” ismiyle kitaplaştırdı. Cezaevinde yazılan ve dışarı çıkıp yayınlanmasında hiçbir sorun bulunmayan kitabın gördüğü ilgi nedeniyle 2. baskısı yapıldı. Yazar Gündoğan, tutsak bulunduğu cezaevinden kitabının ikinci cildini yazmaya karar verdi. Kısa süre önce kitabının ikinci cildinin 200 sayfalık ilk bölümünü yazarak, yayına hazır hale getirmeleri için ailesine ulaştırmak isteyen Gündoğan, kitap taslağını cezaevi yönetimine teslim etti.

15 Temmuz tarihinde cezaevi iradesine teslim edilen taslak, Gündoğan’ı ziyarete giden aile üyeleri tarafından 20 Temmuz tarihinde cezaevi iradesinden talep edildi. Ancak cezaevi yönetimi inceleme tamamlanmadığı gerekçesiyle taslağı aileye teslim etmedi ve ailenin sonraki haftalarda yaptıkları ziyaretteki başvuruları da sonuçsuz kaldı. Aileye verilmeyen taslak konusunda da cezaevi yönetimi aldığı kararı kitabın yazarı Halil Gündoğan’a, 3 Ağustos 2011 tarihinde, “Disiplin Kurulu Kararı”, “Karar tipi Mektubu Yok et” başlığı ile bildirdi.

Disiplin kurulu kararında, taslağın yok edilmesini şu gerekçelerle açıkladı:

“Gereği Düşünüldü: Disiplin Kurulumuzca adı geçen hükümlü Halil Gündoğan’ın 26/07/ 2011 tarihinde ziyaretçisi Naime Öztürk’e vermek istediği 200 sayfa el yazısı dokümanın incelenmesi sonucunda, dokümanın tamamında terör örgütünü ve üyelerinin yasadışı faaliyetlerini övücü nitelikte sakıncalı ifadeler bulunması sebebiyle 5275 sayılı Kanun’un 68/3 maddesi ve Tüzük’ün 91/3 ve 123. maddesine göre yukarıda yazılı sayfaların disiplin kurulumuzca sakıncalı görüldüğünden alıcısına verilmeyerek alıkonulmasına karar verilmiş olup; kararın adı geçene tebliğine, tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde infaz hakimliğine itiraz edebileceğinin hatırlatılmasına, itiraz edilmemesi halinde disiplin kurulu kararının kesinleşeceğinin ve mektup hakkında İnfaz Tüzüğünün 123/2 maddesine göre işlem yapılacağının hatırlatılmasına, kararın bir suretinin hükümlünün dosyasına, bir suretinin de açılan özel kartona konulmasına oybirliğiyle karar verildi.”

Alınan karar kadar, kararın altına imza atan isimler ve meslekleri de dikkat çekici. “Kitap yok etme” kararının altında, cezaevi müdürü ve kurul başkanı Celalettin Konca, idare memuru Çiğdem Demir, kurulun öğretmen üyesi Alev Birisbek, kurulun psikolog üyesi Essin Ahmed, sosyal çalıştırıcı İlyas Erdinç Yılmaz ve üye A. Zeynel Çolak’ın imzaları bulunuyor.

Duruma tepki gösteren yazar Halil Gündoğan’ın ağabeyi Kazım Gündoğan, “sakıncalı bulunan ve suç kapsamına alınan” unsurların hepsinin kitabın ilk cildinde de yer aldığını ancak buna rağmen kitabın dışarı çıkarak yayınlandığını belirterek, kararın keyfi olduğunu söyledi. Karara avukatları aracılığıyla itiraz edeceklerini ifade eden Kazım Gündoğan,

“Bu kitabın ilk cildi çıkmış her yerde var, hapishane raflarında bile var. Herhangi bir engelleme soruşturma geçirmedi bu kitap. 2005 yılından beri piyasada bulunuyor. Şimdi ne oldu da ikinci cildinde suç tespit ediyorlar. Başbakan Ahmet Şık’ın kitabı için bomba ve malzemesi benzetmesinde bulundu. Demek ki bu kitabı da bomba malzemesi olarak algıladılar. Başbakan onu söyleyince müdürü de kitap imha etme görevini çıkarıyor” dedi.

Bir yorum

  1. sistem yasakladığı eylem ve yazılarla küçülüp kendini bitirmekten başka bişey yaptığı yok. dewrimler kaçınılmazdır…..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*