Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Temmuz 2011 İş Kazaları Raporu

Temmuz 2011 İş Kazaları Raporu


Temmuz ayında meydana gelen kazalar sonucu 51 işçi hayatını kaybetti, 220 işçi yaralandı. İnşaat, enerji, maden ve mevsimlik tarım sektörü, güvencesiz çalışma koşulları sonucu “canlarımızın” en çok yandığı sektörler olurken basına yansıyan çocuk işçi ölümleri ise arttı

Gerçeklerin üzerini örtemezsiniz! (Temmuz 2011 İş Kazaları Raporu) –Sendika.Org
09 Ağustos 2011 –

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 11-15 Eylül’de Sütlüce Kongre Merkezi’nde yapılacak olan 19. Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi öncesi Vilayetler Evi’nde Ankara’da bulunan yabancı ülkelerin büyükelçileriyle bir araya geldi. Çelik konuşmasında Türkiye’de iş kazası oranının yüzde 33 ve ölüm oranının yüzde 17 azaldığını ve meslek hastalığı sayısının sadece 429 olduğunu beyan ederken; sağlık ve güvenlik konularında üretim maliyetleri, ekonomik gelişme ve bu alanın piyasalaştırılması konularına dem vurdu.

Oysa hayatın gerçekleri Bakan Çelik’in söylediklerinin aksini gösteriyor. Ülkemizde “her yıl binlerce emekçi çalışma ortamından ya da çalışma koşullarından kaynaklanan nedenlerle hastalanıyor, sakat kalıyor ya da yaşamını yitiriyor. Emekçilerin yaşamını ve sağlığını kaybetmesine yol açan bu olaylar resmi kayıtlara “iş kazası” ya da “meslek hastalığı” olarak geçirilerek gerçek nedenler ve sorumlular gizlenmeye çalışılıyor. Emekçinin yaşamını karartan bu olayların “kaza” olarak nitelendirilebilmesi için öngörülemez olması gerekiyor. Oysa madenlerde, tersanelerde, inşaatlarda, atölyelerde gerçekleşen tüm olaylar önceden öngörülebiliyor ve engellenme olanağı bulunuyor. Aynı biçimde çalışma ortamından ya da çalışma koşullarından kaynaklanan hastalıklara “meslek hastalığı” denilerek, bunların mesleğin gereği olarak gerçekleştiği ve kaçınılmaz olduğu düşündürülmeye çalışılıyor (1).

Bir iş müfettişinin anlattığı olaya bakalım: “…Evinde bekleyen eşi ve çocukları için hiçbir iş güvenliği olmadan var gücüyle çalışan işçi, her zamanki gibi ekmek parasını kazanmak için sabah evden çıkıyor. Fakat akşam eve gelmiyor. Ertesi gün de gelmiyor. Bu durumdan iyice rahatsız olan eşi, polise gidiyor daha sonra da çareyi eşinin çalıştığı şirketi aramakta buluyor. Şirketin sahibine eşinin 3 gün boyunca eve gelmediğini söylüyor. Şirket sahibi de işçinin gelmediğinin farkında, fakat umursamadan yerine başka bir işçi alıyor ve işlerine devam ediyor. Yapılan araştırmalar sonunda işçi bodrum katında ölü bulunuyor. İşçi asansör boşluğuna düşmüş. İnşaatın asansör boşluklarının doldurulmamasından ve gerekli incelemenin yapılmamasından dolayı işçinin cenazesi uzun süre bulunamıyor. Bakanlığa gelen haber üzerine olayı incelemek için müfettişler inşaata gidiyor. Yapılan inceleme doğrultusunda inşaat sırasında açılan asansör boşluğunun kapatılmadığı görülüyor. Daha sonra incelemeye gidildiğinde bile hala işçinin düştüğü o alanın kapatılmadığı görülüyor. Asansör boşluklarının neden doldurulmadığı sorulduğunda ise işverenin cevabı ‘Neden bu kadar inceliyorsunuz ben mi itekledim de düştü’ oluyor. Oysa açılan asansör boşluğu kapılmış olsa belki de o işçi bugün hayatta olacaktı.”

İşte hayatın gerçekliği bu…

Temmuz ayında meydana gelen kazalar sonucu 51 işçi hayatını kaybetti, 220 işçi yaralandı. İnşaat, enerji, maden ve mevsimlik tarım sektörü, güvencesiz çalışma koşulları sonucu “canlarımızın” en çok yandığı sektörler olurken basına yansıyan çocuk işçi ölümleri ise arttı.

Türkiye’nin dört bir yanına dağılan ve çoğunluğunu Kürt işçilerin oluşturduğu mevsimlik tarım işçilerinin çalışma ve yaşam koşulları giderek kötüleşiyor. Ordu’ya giden fındık işçileri fındığın geç olgunlaşması sebebiyle erzaksız kaldı. Elektriği olmayan çadırlarda kalan fındık işçilerinin yevmiyesi ise 28 ila 31 lira arasında değişecek. Konya’daki çadırlarda ise susuz ve seyyar tuvalet-banyosuz kalan, çöpleri alınmayan işçiler çocukların nasıl eğitim alacağını soruyor. İşçilerin bir kamyon veya traktörle yaptıkları yolculuk koşulları ise ortada zaten…

Madenlerdeki taşeron sistemi yıllardır toplu ölümlerin temel nedeni olarak ortada duruyor. Sorunların çözülmesi bir yana bazen hayatını kaybedenlerin maden işçisi bile olduğu kanıtlanamıyor. 2010 Mayıs’ında Zonguldak Karadon’da yaşanan patlama sonucu 30 maden işçisi hayatını kaybetmiş ve 2 maden işçisinin cenazesine ancak 8 ay sonra ulaşılabilmişti. Ocak ayında cenazesi yeryüzüne çıkarılan Engin Düzcük, şirket kayıtlarına göre aşçı olarak gözüküyor. -540 kodda cenazesine ulaşılan bir “aşçı”… (2)

Tersanelerde ise 144. ölüm Yalova’da gerçekleşti. Yaşananlar üzerine açıklaması yapan Limter-İş Genel Başkanı Kamber Saygılı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın tersanelerdeki iş kazalarının çalışma alanındaki “yer darlığı ve işçilerin bilgisizliği(!)nden kaynaklandığı yönündeki açıklamasının gerçeği yansıtmadığını, sadece çalışanların 50 binden yaklaşık 7-8 bine düşmesinden dolayı iş kazalarında ve ölümlerde azalma olduğunu, çalışma koşullarında ciddi bir değişimin söz konusu olmadığını, iş cinayetlerinin taşeronluk sistemi devam ettiği sürece yaşanacağını, yaz sıcaklarında dinlenme süreleri artırılmazsa iş kazalarının artabileceğini ifade etti.

Mayıs ayında Kütahya Eti Gümüş’te yaşanan baraj çökmeleri sonucu içme suyuna arsenik karıştığı tespit edilmiş ve halk sağlığına yönelik araştırmalar başlamıştı. Bu ay içinde ise Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesi’nde muayene edilen 97 işçinin 65’inde başta arsenik olmak üzere ağır metal kirliliğine rastlandı. Ayrıca Eti Gümüş’te kayıtlı işyeri hekiminin bulunmadığı tespit edildi. Oysa işçileri ve halkı korumak devletin göreviydi… (3)

Dipnotlar
1- http://www.guvenlicalisma.org/index.php?option=com_content&view=article&id=397&Itemid=214
2- http://www.kanalb.com.tr/haberyorum.php?HaberNo=34646
3- http://www.ttb.org.tr/index.php/Haberler/kutahya-2745.html


31 Temmuz – Mevsimlik işçileri taşıyan kamyonet devrildi: 19 yaralı – Konya

Kaza, saat 20.00 sıralarında Konya-Ankara karayolu Altınekin Kavşağı’nda meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, çalışmak için Manisa’ya giden içinde 25 mevsimlik işçinin bulunduğu 06 SEF 43 plakalı kamyonet, sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu kontrolden çıkarak devrildi. Kazada, kamyonetin kasasında bulunan 19 işçi yaralandı. Yaralı işçiler, olay yerine sevk edilen ambulanslar ve özel araçlarla Konya’daki hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındı. Kazadan sonra kamyonet sürücüsünün yaralıları olay yerinde bırakarak kaçtığı ileri sürüldü. Kazayla ilgili soruşturma başlatan jandarma, kaçan sürücüyü bulmak için çalışma başlattı.

31 Temmuz – Üzerine su deposu devrilen inşaat işçisi yaralandı – Eskişehir
Sivrihisar Toplu Konutlar bölgesindeki bir inşaatta işçi olarak çalışan Âdem Kurutoprak (39), malzemeleri kamyondan indirdiği sırada üzerine su deposu devrildi. Ağır yaralanan Kurutoprak, Sivrihisar Devlet Hastanesine kaldırıldı. Tedavi altına alınan işçinin hayati tehlikesinin bulunduğu bildirildi.

31 Temmuz – Hafriyat yüklü kamyonun altında kalan işçi hayatını kaybetti – İzmir
Bayındır ilçesine bağlı Arıkbaşı köyünde başlayan baraj inşaatında bir taşeron firmada çalışan Yasin İyi (29) kamyonla hafriyat taşımaya başladı. Helvacı köyü ile Düverlik arasındaki bölgeden yüklediği hafriyatı Arıkbaşı köyündeki baraj inşaatına götüren Yasin İyi idaresindeki 27 BK 834 plakalı kamyon, Künkdere mevkisinde virajı alamayarak 10 metre yükseklikten şarampole uçtu. Camdan atlayan İyi, devrilen kamyonun altında kalarak hayatını kaybetti.

31 Temmuz – İhsan Alyanak vapuru battı! – İzmir
Karşıyaka seferini yapan Büyükşehir’e ait ‘İhsan Alyanak’ vapuru, dümeninin kilitlenmesi sonucu Konak Pier’in karşısında bulunan mendireğe çarptı. Vapur, su almaya başlayınca acilen geri dönmek zorunda kaldı. İçinde yaklaşık 200 yolcunun bulunduğu vapur acilen tahliye edilirken, denize mazot yayıldı. Deniz kirliliğini önleme ve yarıya kadar batan vapuru kurtarma çalışmaları devam ediyor. Öte yandan Kocaoğlu’nun emekliliğini istediği İZDENİZ Genel Müdürü Hüseyin Çiftçi’de olay yerinde incelemelerde bulunuyor. Geminin batmaya başladığı sırada vapurda bulunan yolcular tahliye sırasında ve sonrasında korku ve panik yaşadı. Büyük bir felaketi ucuz atlattıklarını söyleyen bazı yolcular “Çarpmanın etkisi şiddetli oldu. Büyük korku yaşadık. Gemi batmadan kurtulmamız büyük şans” dedi. ’İhsan Alyanak’ın Kaptan Abdurrahman Özdemir de, “Gemi mendireğe sürtünce hemen geri döndüm” dedi. Gemi konrollü bir şekilde batırıldı. İhsan Alyanak vapuru kaza sonrası bağlı bulunduğu Konak İskelesi’nden Römorklar aracılığıyla biraz açığa götürülerek, kontrollü şekilde batırıldı. İZDENİZ tarafından yapılacak araştırma sonrası geminin tamir edilip edilmeyeceği veya başka yere taşınıp taşınmayacağı belli olacak. 1,5 ay önce bir kaza daha olmuştu. 15 Haziran’da Bostanlı- Konak seferini yapan, kaptanlığını Ali Balıkçıoğlu’nun yaptığı ‘Kordon’ adlı yolcu vapuru, Konak İskelesi’ne yanaşırken makineleri durunca kontrolden çıkmıştı. İskeleden uzaklaşıp sürüklenen vapur, üzerinde oturma yerleri bulunan kıyıdaki beton duvara çarpmıştı. Vapur ve duvarda maddi hasar meydana gelirken, bir yolcu çarpmanın etkisiyle hafif yaralanmıştı.

30 Temmuz – İş kazasında telefon direği ve inşaat iskelesi devrildi – Kütahya
Tavşanlı Dağçeşme Mahallesi Dumlupınar Caddesi’nde çalışma yürüten belediye ekiplerine ait kamyon, moloz yığını boşaltımı dönüşünde sarkan telefon tellerine takılarak telefon direğini ve aynı cadde üzerinde bulunan Selahattin Memiş’e ait evde izolasyon çalışması yapan işçilerin iskelesini devirdi. Olay anında işçilerin yemekte olması faciayı önlerken, olay sonrası ev sahibi, şoför ve işçiler arasında kısa süreli tartışma yaşandı. Araya polis ekiplerinin girmesiyle tartışma büyümezken, olayda kopan teller yeniden tamir edildi.

30 Temmuz – Belediyeye ait çöplükte yangın: 1 yaralı – Malatya
Arapgir ilçesinde yangının olduğu mahalleye gelen belediyeye ait iş makinesi operatörü Abdullah Karabiber, bir greyderin ayağının üzerinden geçmesi sonucu yaralandı. Ayağında ve bacağında kırıkların olduğu belirlenen işçi ambulansla Malatya Beydağı Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

30 Temmuz – Sondaj aracı yüksek gerilim hattına takıldı: 1 ölü, 1 yaralı – Urfa

Edinilen bilgiye göre, ilçeye bağlı Ceylan Harabesi köyü Bulutlu Mezrası’nda su kuyusu kazan DSİ çalışanları Aziz K. ve Mustafa D., sondaj aracını çekerken aracın tepe kısmının yüksek gerilim hattına değmesi sonucu akıma kapıldı. Araç içerisinde bulunan Aziz K. olay yerinde hayatını kaybederken, Mustafa D. ise ağır yaralandı. Olayın çevredeki vatandaşlar tarafından fark edilmesi üzerine olay yerine ambulans çağırıldı. Yaralı şahıs, olay yerine gelen ambulansla Akçakale Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada ilk müdahalesi yapılan Mustafa D., hayati tehlikesinin devam etmesi üzerine Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yanık Ünitesi’ne sevk edildi. Olay yerinde hayatını kaybeden Aziz K.’nın cenazesi ise, otopsi için Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna kaldırıldı. Olayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.

30 Temmuz – Marangozhanede kaza: 1 yaralı – Kayseri
Kayseri’de bir marangozhanede hızar makinesi çalışırken bir anlık dalgınlık sonucu meydana gelen kazada işçi Ercan Ertirel’in (38) kopan parmağı, ambulans helikopterle getirildiği Konya Beyhekim Devlet Hastanesi’nde başarılı bir operasyonla dikildi. Olayı anlatan Ercan Ertilel ise şunları söyledi: “Sabah 04.30 sıralarında çalıştığım işyerinde hızar ile çalışırken bir anlık dalgınlık sonucu parmaklarının koptuğunu 10 dakika içinde kayseri Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi’ne gittim. Saat 08.00 gibi ambulans helikopterle Konya’ya getirildim. 8.15 gibi ameliyata alındım. Konya Beyhekim devlet Hastanesi’ne, ameliyatı gerçekleştiren doktor ve ekibine, tüm hastane çalışanlarına çok teşekkür ediyorum.” Beyhekim Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Gökhan Darılmaz ise, “Heliport alanının hastanemiz bahçesinde olması, hastanemizin önemini artırdığı gibi, tam donanımlı olması durumunda hizmetin daha hızlı alınabilmesine olanak sağlayacaktır” diye konuştu. Op. Dr. Darılmaz, hastanelerinde toplam 12 tane parmak amputasyonu dikildiğini belirterek, Beyhekim Devlet Hastanesi’nin mikro cerrahi merkezi olma yolunda hızla ilerlediğini sözlerine ekledi.

30 Temmuz – OSTİM’de yine patlama yine aynı şüphe – Ankara
Ankara’nın en büyük sanayi bölgesinde iki büyük patlama önce kış aylarında yaşandı. 20 işçiye mezar olan Ostim’de bu kez de yangın paniği yaşandı. Hurda otomobillerdeki LPG tankları alev aldı. İlk iki patlamada gündeme gelen oksijen tüpleri yine tartışılmaya başlandı. Ostim bu kez LPG tanklarının patlaması sonucu oluşan büyük bir yangınla harabeye döndü. Ostim-Yıldız Oto Sanayi Sitesi’nde oto yedek parçaları ve hurdaların bulunduğu 3 katlı binada çıkan yangın güçlükle kontrol altına alınabildi. Çok sayıda itfaiye ekibinin müdahale ettiği yangında hurda otomobillerdeki LPG tanklarının patlaması üzerine çevik kuvvet ekipleri bölgeye giriş çıkışları kapattı. Metrelerce yüksekliğe ulaşan alevlere itfaiye ekipleri müdahale etmekte güçlük çekerken, bölgeye çok sayıda takviye ekip sevk edildi. Yangın yaklaşık 6 saatlik çalışmanın ardından kontrol altına alınarak söndürüldü. Yangın sırasında zaman zaman büyük patlamalar yaşanırken, yoğun dumandan etkilenen 2 itfaiye eri ve bacağından yaralanan bir itfaiye eri tedavi altına alındı. Sabaha kadar süren yangının kontrol altına alınmasının ardından soğutma çalışmaları da günboyu devam etti. İş makineleri de bir yandan hem enkazı hem de yanan araçları temizlemek için sürekli çalıştı. Enkaz temizleme çalışmaları sırasında kolundan yaralanan bir genç de hastaneye kaldırıldı.

30 Temmuz – Üzerine mermer blok düşen bir işçi hayatını kaybetti – Eskişehir
Alınan bilgiye göre, Sivrihisar ilçesinin Babadat köyündeki bir mermer ocağında işçi olarak çalışan Emir Köksal (33), mermer blokları kestiği sırada mermer bloğunun üzerine düşmesi sonucu olay yerinde öldü. Cumhuriyet Savcılığı, Köksal’ın ölümü ile ilgili soruşturma başlattı.

30 Temmuz – Aşırı sıcaktan fenalaşan işçiler hastanelik oldu – Mardin
Nusaybin’de, klima montaj işinde çalışan işçiler 19 yaşındaki M. Ç. ve 25 yaşındaki C. T. uzun süre güneşte kalınca fenalaştı. Kendi imkânlarıyla Nusaybin Devlet Hastanesi acil servisine başvuran işçiler, burada yapılan tedavilerinin ardından taburcu edildi.

30 Temmuz – İşyerinin havuzunda boğularak hayatını kaybetti – Tekirdağ
Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesinde bulunan BSH fabrikası yemekhanesinde çalışan U.K. olay günü saat 16- 24 saatleri arasında çalıştıktan sonra serinlemek için fabrika lokali bahçesindeki havuza girdi. Havuzda boğulan U.K.’nın cansız bendeni sabah fabrikaya gelen işçiler tarafından sabah saat 06:15 sıralarında bulundu.
İhbar sonucu olay yerine gelen polis ekipleri Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesinde bulunan BSH fabrikası içinde ki havuzda bir erkek şahsın cansız şekilde yattığını gördü. Olay yerine sevk edilen ekipler yaptıkları incelemede boğulan kişinin fabrikanın yemekhanesinde çalışan U.K. olduğunu tespit etti. Olay günü saat 16:00-24:00 saatleri arasında çalıştıktan sonra U.K.’nın serinlemek için girdiği havuzda boğulduğu anlaşıldı. Havuzdan sorumlu olan S.T., G.C. ve O.G. şüpheli sıfatı ile verdikleri ifadede, sorumlu oldukları havuza boğularak ölen U.K.’nin girilmemesi gereken saatlerde girdiğini, suçlamaları kabul etmediklerini söylediler. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

30 Temmuz – ‘Ağır metallere maruz kalan işçileri ve Kütahya halkını korumak devletin görevidir’ – Ankara
Kütahya Gümüşköy’de bulunan Eti Gümüş A.Ş.’ne ait maden işletmesinde çalışan işçilerin bazılarında sınır değerin üzerinde ağır metal kirliliğine rastlanması üzerine 65 işçi Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

29 Temmuz – Fabrika işçisi çalıştığı makine çarkları arasına düşerek hayatını kaybetti – Mersin
Edinilen bilgiye göre, Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bir boru fabrikasında meydana gelen olayda, 45 yaşındaki fabrika işçisi Kamil İyi, dengesini kaybederek makine çarkları arasına düştü. Vücudunun çeşitli yerleri parçalanan İyi, arkadaşları tarafından Mersin Devlet Hastanesi’ne kaldırılırken yolda hayatını kaybetti. İyi’nin cesedi otopsi yapılmak üzere Mersin Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne götürüldü.

29 Temmuz – Tekstil fabrikasında yangın – Malatya

Malatya 1. Organize Sanayi Bölgesi 6. Cadde’ de bir tekstil fabrikasında makinelerin çalışması sırasında kıvılcım etkisi ile yangın çıktı. Yüklü miktarda pamuğun tutuşmasıyla yangın büyüdü. İlk dakikalarda fabrikada çalışan işçiler yangını büyümeden söndürmek istediler, ancak çıkan dumandan etkilenenler oldu. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri bölgede önce söndürme sonra soğutma çalışmaları yaparken 112 acil servis ekipleri fabrika işçileri arasında dumandan etkilenenlere müdahale etti. Jandarma olayla ilgili soruşturma başlattı.

29 Temmuz – Kocaeli’nde meydana gelen yangında cips dolu bir depo kül oldu – Kocaeli

Alınan bilgiye göre, İzmit Sanayi Mahallesi Bağdat Caddesi üzerindeki bir cips deposunda elektrik kontağından yangın çıktı. Depoda çalışan işçilerin haber vermesi üzerine olay yerine gelen itfaiye ekipleri yangını söndürmekte güçlük çekti. Alevler kısa sürede binayı sararken, içeride bulunan piknik tüpü paniğe neden oldu. Hediyelik kolaların da bulunduğu depo, itfaiyenin yaklaşık yarım saat süren uğraşları sonucu söndürülebildi. Yangında can kaybı yaşanmazken, büyük çaplı maddi hasar meydana geldi. Polis, olayla ilgili soruşturma başlattı.

29 Temmuz – İnşaat işçisi çalıştığı inşaattan düşerek hayatını kaybetti – Urfa
Edinilen bilgiye göre, Çankaya Mahallesi’nde inşaat işçisi olarak çalışan 51 yaşındaki İbrahim K. isimli işçi, bir anda çalıştığı apartmandan düştü. Arkadaşlarının ses üzerine durumu fark etmesi ile olay yerine sağlık ekipleri çağırıldı. Kısa sürede olay yerine gelen sağlık ekipleri, ağır yaralanan İbrahim K.’yi hastaneye kaldırdı. İbrahim K. burada yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

29 Temmuz – İnşaatın üst katında düşen inşaat ustası hayatını kaybetti – Malatya
Yeşilyurt ilçesinde Adıyaman yolu üzerinde meydana gelen olayda inşaat ustası A.A. (48) kalıp çakarken aniden dengesini kaybederek aşağıya düştü. Diğer işçilerin durumu ihbar etmesi üzerine A.A olay yerine gelen ambulansla İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’ne kaldırıldı. Yapılan tüm müdahalelere rağmen A.A. kurtarılamadı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldığı bildirildi

29 Temmuz – İnşaatın birinci katından düşen bir işçinin yaralandı – Eskişehir
Alınan bilgiye göre, Şirintepe Mahallesi İpekli Sokak’taki inşaatın 1. katında çalışan Harun Zengin (31) dengesini kaybederek zemine düştü. Yunus Emre Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alınan işçinin hayati tehlikesinin bulunmadığı belirtildi.

29 Temmuz – İstanbul’da hekime şiddet kınandı – İstanbul

Sağlık merkezlerinde hekimlere dönük gelişen saldırılara önceki gün bir yenisi daha eklendi. Taksim İlkyardım Hastanesi Acil-Ortopedi Servisi’nde görevli Dr. Abdulkadir Polat, başka bir sağlık kuruluşunda tedavi olmasına rağmen hastaneye gelerek sağlık raporu isteyen bir hastanın talebine olumsuz yanıt vermesi üzerine saldırıya maruz kaldı. Polat’a saldıran hasta, odasında bulunan eşyalara da zarar verdi. Hekime saldıran hasta, hastanede görevli polisler tarafından saldırı sonrası gözaltına alındı. Çalışanlarından saldırıya tepki. Gerçekleşen bu saldırı üzerine İstanbul Tabip Odası üyeleri ile hastanede görevli hekim ve sağlık çalışanları hastane bahçesinde hekimlere yönelik şiddeti protesto etti. Kendisine dayatılan haklarının gasp edildiği çalışma şartnamesini kabul etmediği için işten atılan ve buna karşı 14 gündür hastane bahçesinde direnişe geçen Güllü Hanoğlu’nun da yer aldığı eylemde İstanbul Tabip Odası işyeri temsilcisi Figen Turgut açıklama yaptı. Akdağ’a çağrı. Turgut, hekimler ve sağlık çalışanları adına sağlık ortamında başarısız uygulamaların sorumlusu olarak gösterdikleri Bakan Recep Akdağ’a koşulları hakkında fikir sahibi olması için hastanede bir gün geçirme çağrısında da bulundu. Turgut’un ardından konuşan İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Ali Çerkezoğlu da, bunun bir uyarı eylemi olduğunu ifade etti. Acil servislerdeki hasta yoğunluğuna dikkat çeken Çerkezoğlu, yılbaşında bu yana İstanbul’da hekimleri yönelik 45 şiddet vakasının mahkemeye taşındığını kaydetti. Çerkezoğlu, sorunlar çözülene kadar demokratik haklarını kullanmaya devam edeceklerini belirtti.

28 Temmuz – İnşaat halindeki itfaiye binasında göçük: 3 yaralı – İstanbul
Fatih’te inşaat halindeki itfaiye binasında meydana gelen göçükte biri ağır 3 kişi yaralandı. Yaralılar olay yerine gelen ambulanslarla çevredeki hastanelere sevk edildi. Olay saat 17.45 sıralarında Şehremini Emrullah Efendi Sokak’ta meydana geldi. Yaklaşık iki buçuk aydır inşaatı devam eden İstanbul İtfaiyesi’ne ait iki katlı binanın ikinci katında beton dökme işlemi sırasında çökme meydana geldi. Büyük bir gürültü ile çöken binada üç işçi enkaz altında kaldı. Çevredeki işçiler ve vatandaşların yardımı ile bulundukları yerden çıkarılan işçilerden ikisi olay yerine gelen ambulansla hastaneye sevk edildi. Diğer işçi ise bir süre olay yerine ambulans gelmesini bekledi. Polis ekipleri de bu sırada çevrede geniş güvenlik önlemi aldı. Çöken binanın etrafına güvenlik şeridi çekerek hiç kimseyi olay yerine yaklaştırmadı. Çökme sebebiyle çevrede büyük panik yaşandı. Vatandaşlar evlerinden dışarı çıkarak olup biteni anlamaya çalıştı. Olay yerine gelen ambulansla üçüncü işçi de hastaneye sevk edildi. İtfaiye ekipleri de çevrede inceleme yaptıktan sonra olay yerinden ayrıldı. Yaralılardan birinin durumunun ağır olduğu bildirildi.

28 Temmuz – Deterjan fabrikasında yangın: 9 yaralı – Kocaeli

Başiskele Yeniköy mevkiinde faaliyet gösteren Hayat Kimya Fabrikası’nda çıkan yangında, kimyasal maddelerin tutuşması sonucu fabrikada çalışan 9 işçi dumandan etkilenerek zehirlendi. Yangın büyümeden söndürülürken, kimyasallardan çıkan dumanın etkisinde kalan işçiler özel araçlarla Seka Devlet Hastanesi Acil Servisi`ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Yangınla ilgili soruşturma başlatıldı.

28 Temmuz – Elini biçerdövere kaptıran işçi yaralandı – Samsun
Edinilen bilgiye göre, çalışmak için Bafra’dan Çakıralan Köyü’ne giden Nevzat Doğu’nun (42) kullandığı biçerdöver arızalandı. Biçerdöveri tamir etmek isteyen Doğu, sağ elini çalışan biçerdöverin dönen kayışına kaptırdı. Yaralanan Boz, kaldırıldığı Havza Devlet Hastanesi’nde yapılan ilk müdahalenin ardından Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edildi. Boz’un sağ elindeki 4 parmağının kullanılamaz halde olduğu öğrenildi.

28 Temmuz – Vezirköprü ilçesinde tamir ettiği otomobilin altında kalan işçi yaralandı – Samsun
Edinilen bilgiye göre, sanayi sitesinde bir oto elektrikçi dükkânında meydana gelen iş kazasında, bir otomobilin dinamosunu sökmek için aracı krikoyla kaldıran işçi Zeynel Acar (27), arcın altında iken krikonun kayması üzerine otomobilin altında kaldı. Aracın altından çıkartılan işçi, 112 Acil Servis ekiplerince Vezirköprü Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

28 Temmuz – İstanbul Atatürk Havalimanı’nda binlerce ton yakıt aprona aktı – İstanbul
Atatürk Havalimanı’nda inen Tataristan Havayolları’na ait bir yolcu uçağı 222 numaralı köprüye yanaşarak yolcusunu indirdi. Birkaç dakika sonra TGS’ye ait bir bagaj taşıma aracı uçağın sol kuyruğuna çarptı. Çarpmayla birlikte uçağın sol kuyruğunda büyük bir delik açıldı ve yakıt aprona boşalmaya başladı. Aprona akan tonlarca yakıt için itfaiye alarma geçti. İki itfaiye aracı yakıtın üzerine köpük sıkarak müdahale etti. Atatürk Havalimanı VİP salonu karşısında bulunan körükte meydana gelen olay sonrası apronda geniş güvenlik önlemleri alındı. Uçağın kanadın altına plastik depolar konularak yakıtın aprona akması kesildi. Ancak akan tonlarca yakıtın diğer uçakların altına kadar ilerlediği görüldü.

28 Temmuz – İnşaatta göçük: 1 yaralı – Van

Van’da bir inşaatın istinat duvarlarının yapıldığı sırada meydana gelen toprak kaymasında 1 işçi göçük altında kalarak hafif şekilde yaralandı. Edinilen bilgiye göre, olay, bugün Vali Mithatbey Mahallesi’nde meydana geldi. Bir inşaatın istinat duvarlarının kalıpları bağlandığı sırada toprağın kayması sonucu işçilerden Cumali E. (25) göçük altında kaldı. İtfaiye ekiplerinin de yardımıyla göçük altından çıkartılan Cumali E., bölgeye sevk edilen 112 Acil Servis ambulansı ile Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Olayla ilgili soruşturmanın başlatıldığı belirtildi.

27 Temmuz – Tadilat yapılan bir otelde çalışan alüminyum doğrama ustası 3. kattan düşerek öldü – Antalya

Alınan bilgiye göre, Avsallar beldesinde tadilat yapılan bir otelde çalışan alüminyum doğrama ustası Özcan Sumak (31), 3. kattan merdiven boşluğuna düştü. Olay yerine çağrılan ambulansla Alanya Devlet Hastanesi’ne götürülen Sumak, tüm müdahaleye rağmen hayatını kaybetti. Sumak’ın cesedi otopsi yapılmak üzere Alanya Belediye Mezarlığı Morgu’na götürüldü.

27 Temmuz – 7 metre yüksekten düşen işçi yaralandı – Manisa

Turgutlu’da, inşaat çalışmaları sırasında taşeron firmada çalıştığı belirtilen bir işçi, yaklaşık 7 metre yükseklikten düşerek ağır yaralandı. Olay, bugün saat 09.40 sıralarında meydana geldi. İnşaatta elektrik ustası olarak çalışan Cahit Keskin (39) dengesini kaybederek liftin üzerinden düşerek başından ağır şekilde yaralandı. Arkadaşlarının 112 Acil Servis ekiplerine haber vermesi üzerine gelen sağlık ekipleri, yaralı işçiye ilk müdahaleyi olay yerinde yaptı. Daha sonra Turgutlu Devlet Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alınan Keskin, buradan İzmir 9 Eylül Üniversitesine sevk edildi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

27 Temmuz – Yol yapımı sırasında heyelan gelmesi sonucu iş makinesi toprak altında kaldı – Erzurum
Alınan bilgiye göre, Oltu ilçesine bağlı Kemer Kaya Köyünün yolunun yapımı sırasında heyelan geldi. Heyelan dozerin üzerini tamamen kapatırken içerisinde bulunan işçi arkadaşlarının yardımıyla toprak altından çıkarıldı. İşçi Recep Duran, yara almadan kurtarılırken dozerde maddi hasar oluştu. Toprak altında kalan dozer 1 saatlik çalışmanın ardından kurtarılarak bakıma alındı.

27 Temmuz – Vezirköprü ilçesinde çalıştıkları inşaatın ikinci katındaki iskeleden düşen 2 işçi ağır yaralandı – Samsun
AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Hıdırlık Mahallesi’ndeki Fen Lisesinin inşaatında çalışan Muhammet Karaca (17) ile İsmail Akdoğan (55), üzerinde çalıştıkları tahta iskelenin kırılması sonucu ikinci kattan beton zemine düştü. Ağır yaralanan iki işçi, 112 Acil Servis ekiplerince Vezirköprü Devlet Hastanesine kaldırıldı. Burada ilk müdahaleleri yapılan Karaca ve Akdoğan, hava ambulansıyla Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi. Yetkililer, yaralı iki işçinin sağlık durumlarının ciddiyetini koruduğunu belirtti. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

27 Temmuz – Acil bir telefonla bildirilen iş kazası! – İstanbul

Pazartesi yani haftanın ilk işgünü akşam saatlerine doğru arkadaşımdan bir telefon geldi. Arkadaşım telefonda üzgün sesiyle, tanıdığı bir inşaat işçisinin çalıştığı yerde iş kazası meydana geldiğini, bir işçinin iskeleden düştüğünü ve UİD-DER’li bir işçi olarak iş kazasını araştırmak, işçilerin yanında olmak, kısacası yardımcı olmak için hastaneye gitmeye müsait olup olmadığımı sordu. Elbette dedim ve elimdeki işi bir kenara bıraktım, hastaneye gittim. Kaza geçiren işçiyi getiren inşaat işçilerini, acil serviste buldum. Zaten üst-başlarından belliydiler. Bir de üzgün, karamsar gözleri… UİD-DER’den geldiğimi ve yardımcı olmak istediğimi söyledim. İçeriden gelen bir inşaat işçisi kaza geçiren işçi arkadaşlarının 18 yaşında genç bir işçi olduğunu söyledi. Tehlikeyi atlattık der gibi “şu anda durumu iyi ve sadece kolunda kırık var” dedi. Yeniden, “bu kadarla atlattığımıza şükür” dedi. Bir yandan sigarasını içine çekiyor, diğer yandan kaza anını anlatıyordu.
Her iki işçi de kazanın etkisi altındaydılar. Biri “bak ben de geçenler de kaza geçirdim. Bir aydır kolumu zor kıpırdatıyorum” dedi. Öbürü “ben iskeleden düştüm ve çok ucuz atlattım, oysa benden önce düşen işçi öldü” diyerek inşaat işçiliğinin her an kazayla, her an ölümle burun buruna çalıştıklarını vurguladı. Konuşmalarımız sürerken Kartal Yavuz Sultan Selim Hastanesinin Acil kısmına ambulanslar geliyordu. Ne tesadüftür ki onar dakika arayla acile gelen hastalar arasında inşaat işçileri çoğunluktaydı. Elbisesinden belli olan bir inşaat işçisine ben dikkat çektim. Öbürlerini inşaat işçileri tespit etti. Biri demirci, diğeri ya sıvacı ya da başka bir iş yapıyordu. Titreyen, kan içinde kendinden geçmiş işçiler adeta bir çuval gibi sedyenin üzerine konuluyor, iki sağlık görevlisi acele ederek kapıdan içeri giriyorlardı. İşçilerden birine arkadaşının nasıl kaza geçirdiğini sordum. İlki işçi “kazayı ben görmedim, fakat kalas üzerinde çok dalgın olduğunu fark ettim. Nasılsın diye sorduğumda biraz halsiz olduğunu söyledi”. İskeleyi duvara bağlayan bir vidanın yerinden çıktığını, o vidayı ne olur ne olmaz diyerek çaktıktan sonra, oradan 5 dakikalığına ayrıldığını anlattı. “Ben arkadaşın düştüğünü gözlerimle gördüm” diyen diğer inşaat işçisi kazanın nasıl olduğunu anlattı: “Sigara almak için bakkaldan döndüm, yolun başında elinde kovasıyla kalas üzeriden yürüyen gencin bir anda sendelediğini, dengesini kaybedip üçüncü kattan aşağıya düştüğünü gördüm. Çenesi demire geldi ve sırt üstü yere düştü. Bağıra çağıra koştum, sonra ambulans çağırdık, buraya geldik.” 18 yaşında genç işçinin elbette sigortası yok. Ailesi köyde. Burada ağabeyinin yanında kalıyor. Gülsuyu’nda oturuyor. İş güvenliği önlemi yok, ağır ve tehlikeli işte hasta haliyle halsiz çalışıyor. Dilim döndüğünce o anda neden bir patron düşmüyor, neden sigortamız dahi yok, neden genç yaşta bu acıları çekiyoruz diye anlatmaya çalıştım. Neden önlem alınmıyor diye sordum. Bir inşaatın bir işçinin yaşamından daha değerli olduğunu kim iddia ediyor? Haftanın daha ilk işgününde acil servisin önü iş kazalarıyla dolup taşıyor. Yara bere içinde, acılar içinde kıvranan kazazedeler içinde inşaat işçileri başı çekiyor. Daha nicesi sırada, bunu biliyoruz. Bildiğimiz bir başka gerçek de çoğunluğumuzun örgütsüz oluşu. Birbirimize güvenmiyor oluşumuz. Bu duruma son vermeden bu kazaları durduramayacağımız belli değil mi?

27 Temmuz – Siverek ilçesinde tarım ilacından etkilenen 3 işçi hastanelik oldu – Urfa
Alınan bilgiye göre, Çaylarbaşı köyünde İbrahim Halil Altundaş, kendisine ait tarlada ilaçlama yaptı. Bir süre sonra fenalaşan Altundaş ile tarlada çalışan Ali Çelik ve Şeyhmus Akkurtul, çevredekiler tarafından özel araçla Siverek Devlet Hastanesine kaldırıldı. Burada yapılan ilk müdahalenin ardından işçiler, Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesine sevk edildi. İşçilerin hayati tehlikesinin bulunduğu öğrenildi.

27 Temmuz – Havza ilçesinde traktörün devrilmesi sonucu 3 işçi yaralandı – Samsun
Edinilen bilgiye göre, tarladan dönen işçilerin bulunduğu Engin Aydın (41) yönetimindeki 55 FY 546 plakalı traktör, Mısmılağaç köyü Çele mevkisinde sürücünün direksiyon hâkimiyetini kaybetmesi sonucu devrildi. Kazada, sürücü ile traktörde bulunan Kadir (18) ve Halime Aydın (37) yaralandı. Havza Devlet Hastanesine kaldırılan yaralılardan durumu ağır olan Kadir Aydın Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesine, Halime Aydın ise Gazi Devlet Hastanesine sevk edildi.

27 Temmuz – Maden ocağında iş kazası: 1 ölü – Hakkâri

Hakkari’de, maden ocağında arızalanan ve başka bir araç yardımıyla taşınan iş makinesinin devrilmesi sonucu 1 işçi öldü , 1 işçi de yaralandı. Alınan bilgiye göre, kent merkezinden yaklaşık 55 kilometre uzaklıktaki Kavaklı ile Kaval köyleri arasında bulunan çinko madeninde çalışan bir iş makinesi arızalandı. Başka bir aracın ve işçilerin yardımıyla taşınmaya çalışılan iş makinesi bu esnada devrildi. Kazada, işçilerden Mehmet Balıkçı olay yerinde öldü, Mehmet Adıgüzel ise yaralandı. Hakkâri Devlet Hastanesine kaldırılan Adıgüzel, burada yapılan müdahalenin ardından Van’a sevk edildi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

26 Temmuz – Aydın’da iş kazası: 1 ölü – Aydın

Aydın Merkez’e bağlı Şahnalı köyünde meydana gelen iş kazasında bir kişi hayatını kaybetti. Edinilen bilgiye göre; Aydın Merkez’e bağlı Şahnalı köyünde faaliyet gösteren bir maden işletmesinde çalışan K.S isimli şahıs geçirdiği iş kazası sonucu hayatını kaybetti. İşletmede çalışan K.S kömür yıkama amacıyla yapılmış olan 5 metre derinliğindeki havuza ayağı kayarak düştü. Havuza düşen K.S tüm çabalara rağmen kurtarılamazken, boğularak hayatını kaybetti. Olayla ilgili soruşturmanın sürdüğü öğrenildi.

26 Temmuz – Kayısı ağacından düşen işçi ağır yaralandı – Malatya

Olay, Doğanşehir’in Kurucuova kasabasında meydana geldi. Bahçede hasat etmek için kayısı ağacına çıkan Nazım T. adlı şahıs, dengesini kaybetmesi sonucu ağaçtan düşerek ağır yaralandı. Ambulansla önce Doğanşehir Devlet Hastanesi’ne kaldırılan yaralı işçi, ilk müdahalenin ardından Malatya Devlet Hastanesi Beydağı Acil Servisi’ne kaldırıldı.

26 Temmuz – Vezirköprü ilçesinde orman ürünleri fabrikasında 5 metre yükseklikten düşen işçi yaralandı – Samsun

Edinilen bilgiye göre, Esentepe Mahallesi’ndeki fabrikada 5 metre yükseklikteki iskeleden düşen taşeron firma işçisi Yasin Ünal (22) yaralandı. 112 Acil Servis ekiplerince Vezirköprü Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Ünal’ın sağ ayağının kırıldığı belirlendi. Genç hastanede tedavi altına alınırken, olayla ilgili soruşturma sürüyor.

26 Temmuz – Kamyon kasasından düşen 3 işçi yaralandı – Eskişehir
Eskişehir’in Seyitgazi ilçesinde kamyon kasasından düşen 3 işçi yaralandı. Alınan bilgiye göre, Muzaffer Tüysüz idaresindeki 45 K 8058 plakalı saman yüklü kamyon kasasında bulunan Ömer Akçiftçi, Halil Beler ile Salih Sungur, telefon direğindeki kablolara takılmaları sonucu araçtan düştü. Eskişehir Yunusemre Devlet Hastanesinde tedavi altına alınan 3 işçinin hayati tehlikelerinin bulunmadığı bildirildi.

26 Temmuz – Paketleme bölümündeki banda eli sıkışan çocuk işçi hastaneye kaldırıldı – Karaman

Edinilen bilgiye göre, D. G. (17) Karaman Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren bir bisküvi fabrikasının paketleme bölümünde, üretim bandından gelen paketleri toplarken elini banda sıkıştırdı. Bandın durdurulmasıyla ezilen eli sıkıştığı yerden çıkarılan Gezer, Karaman Devlet Hastanesindeki ilk müdahalenin ardından Konya’daki Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edildi.

26 Temmuz – İş kazası geçiren işçi yatağa mahkûm kaldı – Sivas
Sorgun’da Güzelyurt Mahallesinde ikamet eden 38 yaşındaki Osman Akyıldız, 15 gün önce geçirdiği bir iş kazası sonrası yatağa mahkûm kaldı. Evli ve 3 çocuk babası olan 38 yaşındaki Osman Akyıldız, geçirdiği kaza sonrası beli, kalçası ve sol omuzu kırıldı. Sivas Numune Hastanesinde ameliyat olduktan sonra taburcu olan Akyıldız, 15 gündür evinin bir odasında yatağa mahkûm kaldı. Akyıldız, başından geçen olayı gazetemize şöyle anlattı. “2009 yılında Sorgun Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan işyeri açmak için 8 bin TL kredi kullandım. Kullandığım krediyle Sorgun ilçe merkezinde elektrik dükkanı açtım. 6 ay gibi bir süre Sorgun’da esnaflık yaptım. Daha sonra işlerin düşmesi nedeniyle işyerini kapatmak zorunda kaldım. İşyerimi kapattıktan sonra Sorgun’da birkaç esnafın yanında çalışmaya başladım. En son olarak Akdağmadeni ilçesinde bir elektrikçi’nin yanına girerek çalışmaya başladım. İşyeri sahibi ile birlikte Akdağmadeni ilçesine bağlı Höyükalan köyünde bir elektrik arızasına gittik. Burada yaptığımız çalışmalar esnasında iş kazası geçirdim. Kaza sonrası beni önce Akdağmadeni Devlet Hastanesine ardından Sivas’a sevk ettiler. Sivas’ta başarılı bir ameliyat geçirdim. Ancak şu anda çalışacak durumda değilim. Ayrıca oturduğum ev kiralık. Ev sahibine kiramı ödeyemiyorum. Çocuklarımdan 2 tanesi okuyor. Şimdiden onların okul masraflarını nasıl karşılayacağım bilemiyorum” dedi. Hiçbir sağlık güvencesinin olmadığını belirten 38 yaşındaki Osman Akyıldız “10 ay gibi bir süre Akdağmadeni ilçesindeki elektrikçi’nin yanında çalıştım. Çalıştığım süre içerisinde sadece 19 gün sigortam yatmış. Şuanda hiçbir sağlık güvencemin olmadığından dolayı ilaçlarımı paramla alıyorum. Param olmadığı zamanlarda eş dosttan borç alıyorum. Sürekli olarak bu şekilde ilaçlara para vererek ne kadar dayanabilirim bilmiyorum. Şuanda çaresiz bir şekilde kaldım” dedi.

25 Temmuz – HES şantiyesinde iş cinayeti – Adana

Adana’nın Karaisalı İlçesi’ndeki Hidroelektrik Santrali (HES) inşaatında yaşanan iş cinayeti sonucu bir işçi yaşamını yitirdi. Bir işçi ise ağır yaralandı. Etekli köyü Küp Mahallesi’nde bulunan HES şantiyesinde tünelde gerçekleştirilen çalışma sırasında, işçilerin üzerine kaya yuvarlandı. Kazada ağır yaralanan Şahin Akgün (22) isimli işçi kaldırıldığı Karaisalı Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Mehmet Bozoğlu isimli işçi ise Adana Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Meslek odaları ve sendikalar basit işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alındığı taktirde iş kazalarının yüzde 98’inin önlenebilir olduğunu belirtiyor. Kapitalistler ise ek maliyet olarak gördükleri güvenlik önlemlerini almaktansa işçilere ölümle burun buruna çalışmayı dayatıyor.

25 Temmuz – 12 gün önce inşatta çalışırken dengesini kaybederek düşen işçi yaşam mücadelesini kaybetti – Aksaray

Edinilen bilgiye göre, Pınar Mahallesi’ndeki bir inşaatın çatı kısmında çalıştığı sırada dengesini kaybederek 4. kattan aşağıya düşen ve ağır yaralanan Aydoğan Daştan (38), Aksaray Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde yapılan ilk müdahalenin ardından Yoğun Bakım Servisi’ne alınmıştı. 12 gün boyunca yaşam mücadelesi veren Daştan, kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

25 Temmuz – İki ay önce inşaattan düştüğü için ayakları kırılan bir işçinin iyileşmesinin ardından başladığı yeni işinde bu kez elektrik çarptı ve vücudunun yüzde 25’i yandı – Adana

İki ay önce inşaattan düştüğü için ayakları kırılan 38 yaşındaki O.E.’nin peşini talihsizlik bir türlü bırakmadı. Ayaklarının kırılmasından sonra 2 aylık sürede iyileşen O.E.’yi bu kez elektrik çarptı ve vücudunun yüzde 25’i yandı. Edinilen bilgiye göre, Adana’nın Tufanbeyli ilçesinde inşaat ustası olan O.E., ayakları kırıldıktan iki ay sonra iyileşerek yeniden çalışmaya başladı. Talihsizliklerin peşini bırakmadığı O.E., iki gün önce başka bir inşaatta çatı katına kum çekerken asansörün kablosundan tuttu. Kabloyu tutmasıyla birlikte elektrik akımına kapılan O.E., ağır yaralandı. İnşaatta bulunan yakınları tarafından Adana Tufanbeyli Devlet Hastanesi’ne kaldırılan O.E., burada yapılan müdahalenin ardından Kayseri Devlet Hastanesi Araştırma ve Eğitim Merkezi acil servisine getirildi. Doktorların yaptığı ilk müdahalede 3 bin watt’lık elektrik akımına kapıldığı öğrenilen O.E.’nin vücudunun yüzde 25’inin yandığı belirlendi. Yapılan ilk müdahale sonrasında O.E., yanık ünitesi bulunan Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edildi. O.E.’nin tedavisi sürerken olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

25 Temmuz – Malatya’da kendisine tosun vuran işçi öldü – Malatya
Battalgazi ilçesindeki Tarım Meslek Lisesi’nde görevli işçi Abdülkerim Doğan (56), bakıcılığını yaptığı tosunun kendisini vurması sonucu öldü. Tosunun veteriner kontrolünde tutulduğu ve boynundan numune alındığı belirtildi. Alınan numunenin tahlil yaptırılacağı ve tosunun hastalıklı olup olmadığının tespit edileceği aktarıldı. İşçi Doğan’ın cesedi Malatya Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı. Abdülkerim Doğan’ın evli ve iki çocuk babası olduğu öğrenildi.

23 Temmuz – Kanalizasyona sıkışan işçi yaralandı – Konya

saat 18.00 sıralarında merkez Selçuklu ilçesi 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Gümrük Müdürlüğü yakınlarında meydana gelmişti. Kanalizasyon inşaatında boru döşeyen işçilerden Hasan Hüseyin Tiryaki (45), çalışma sırasında dengesini kaybederek çukura düşmüş, bu sırada meydana gelen toprak kayması sonucu Tiryaki’nin ayakları toprak altında kalarak sıkışmıştı. Tiryaki, yaklaşık yarım saat süren çalışma sonucunda yaralı olarak bulunduğu yerden kurtarılarak hastaneye kaldırılmıştı.

23 Temmuz – Hafriyat yüklemesi yapan kamyon devrildi – Bursa

Edinilen bilgiye göre, hafriyat yüklü kamyon ilçe merkezinde bulunan PTT hizmet binasındaki güçlendirme çalışmaları sırasında yerin altının boş olması sebebiyle devrildi. Kaza sonrası binanın altında kalan işçiler ölümle burun buruna geldi. Son anda kaçarak kurtulan işçilerin ardından olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

23 Temmuz – 36 katlı binada yangın çıktı – İstanbul
Kadıköy’de inşaat halindeki 36 katlı binanın çatısında yangın çıktı. İzolasyon çalışması sırasında çıkan yangını söndürmeye çalışan itfaiye ekipleri zor anlar yaşadı. Ölen ya da yaralananın olmadığı yangın, itfaiyenin 2 saatlik çalışmasıyla kontrol altına alındı. Acıbadem Mahallesi’nde inşaatı devam eden Akasya Konutları’nda, dün saat 20.30 sıralarında yangın çıktı. Çatı kısmında izolasyon yapıldığı sıranda başlayan yangına ilk müdahaleyi işçiler yaptı. 36 katlı binadaki yangına işçilerin yangın tüpleriyle müdahalesi başarılı olmadı. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri, binanın yüksek olması sebebiyle yangına müdahale etmekte zorlandı. İtfaiyenin 52 metrelik merdiveni de yetersiz kaldı. Hortumları ucuca ekleyen itfaiye ekipleri, merdivenlerden çıkarak yangına müdahale etti. Yangın, itfaiyenin yaklaşık 2 saatlik çalışmasıyla kontrol altına alındı.

23 Temmuz – Maden ocağında göçük: 3 yaralı – Zonguldak

Türkiye Taşkömürü Kurumu Karadon Müessesi’ne bağlı 75. Yıl Cumhuriyet Kuyusu’nda meydana gelen göçüktü 3 maden işçisi yaralandı. 17 Mayıs 2010 yılında aynı maden ocağında 30 maden işçisi grizu faciasında yaşamlarını yitirmişlerdi. Zonguldak’ın Kilimli beldesine bağlı Karadon mevkiinde TTK’ya ait maden ocağında göçük meydana geldi. Taş ve kaya parçalarının kayması sonucu meydana gelen göçükte üç işçi vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralandı. İşçilerden 32 yaşındaki Yalçın Karadöngel, 30 yaşındaki Sabri Dolama, 32 yaşındaki Murtaza Şık, ambulansla Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne kaldırıldı. İşçilerin hayati tehlikelerinin bulunmadığı öğrenilirken, bir süre önce Çinli firma tarafından onarılarak faaliyete geçmişti.

23 Temmuz – Lunapark görevlisi ilk işgününde hayatını kaybetti – Antalya
Merkez Konyaaltı ilçesi, Atatürk Bulvarı’ndaki lunaparkta, işe yeni başladığı ve ”Typhoon” isimli oyuncağa binen müşterilerin güvenliğini sağlamakla sorumlu olduğu belirtilen 24 yaşındaki Özkan Kayhan’ın oyuncağın çalıştığı sırada emniyet şeridini geçerek oyuncağın platformuna çıktığı öne sürüldü. Bu sırada kendi ekseninde dönerek yaklaşık 45 metre yüksekliğe kadar çıkan ve üzerinde müşterilerin bulunduğu ”Typhoon” isimli oyuncağın Kayhan’a çarptığı iddia edildi. Çarpmanın etkisiyle beton zemine düşerek ağır yaralanan Kayhan, olay yerine gelen 112 ambulansı ile Akdeniz Üniversitesi Hastanesine kaldırıldı. Kayhan, hastanede yapılan müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Olay yerinde incelemelerde bulunan polis ekipleri, soruşturma başlattı. Olayla ilgili lunapark yetkilileri ise Kayhan’a oyuncak çarpmadığını, lunapark görevlisinin, oyuncağın hareketine göre açılan platformdan beton zemine düştüğünü iddia etti.

22 Temmuz – İnşaattan düşen işçi ağır yaralandı – Düzce

Düzce’de bir inşaatın ikinci katından düşen işçi, ağır şekilde yaralandı. Edinilen bilgiye göre, Cedidiye Mahallesi Göksel Sokakta bir inşaatın ikinci katında çalışan işçi, aşağı düşmesi sonucu ağır şekilde yaralandı. Yaklaşık 6 metre yükseklikten düşen işçiye ilk müdahale, olay yerinde 112 Acil Servis ekipleri tarafından yapıldı. İşçi, daha sonra Düzce Atatürk Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Olayla ilgili inceleme başlatıldı.

22 Temmuz – İnşaatın 8. katından düşen işçi öldü – Malatya

Tandoğan Mahallesi’nde M.C’ye (46), ait inşaatın 8. katında çalışan işçi İ.S (34), dengesini kaybederek düştü. Toprak zemin üzerine düşerek ağır yaralanan işçi, çalışma arkadaşlarının yardımıyla kaldırıldığı Malatya Devlet Hastanesi’nde yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

22 Temmuz – Ağır yaralanan işçi 5 gün sonra hayatını kaybetti – Kayseri
Kayseri’de çalıştığı fabrikada devrilen makine altında kalan ve doktorların müdahalesiyle hayata döndürülen işçi 51 yaşındaki Musa Çeşme, 5 gün süren yaşam savaşını kaybetti. Hacılar İlçesi, Erciyes Mahallesi’ndeki bir fabrikada beş gün önce meydana gelen iş kazasında, üretim bölümünde çalışan Musa Çeşme, arızalanan kablo bükme makinesini tamir etmek istedi. Bir anda makinenin altında kalan işçi, ağır yaralı olarak Araştırma Hastanesi’ne götürüldü. Kalbi duran işçi, doktorların çabasıyla yaşama döndürüldü. Solunum makinesine bağlı olarak yoğun bakım servisinde gözlem altında tutulan Musa Çeşme, olaydan beş gün sonra yaşamını yitirdi.

22 Temmuz – Gıda fabrikasında işçinin eli makineye sıkıştı – Malatya
Saat 09.00 sıralarında 2’nci Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren gıda fabrikasında işçi olarak çalışan A.Ö. (42 yaşında erkek) isimli şahsın çalıştığı makinenin paketleme yaptığı esnada aniden çalışması ile sağ elinin makinenin içine doğru sıkışması neticesinde yaralanmıştır. Malatya Devlet Hastanesi’nde yapılan müdahalenin ardından şahıs taburcu edilmiştir. Olayla ilgili olarak C.Savcısına bilgi verilerek tahkikata başlanılmıştır.

22 Temmuz – Sac kesen işçi düşerek yaralandı – Malatya

Saat 08.30 sıralarında İl Merkez 2.Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren fabrikada işçi olarak çalışan M.Y. (33 yaşında erkek) isimli şahsın sac kesme makinesinin üzerinde çalışırken dengesini kaybetmesi sonucu düşerek yaralanmıştır. Malatya Devlet Hastanesinde yapılan müdahalenin ardından şahıs taburcu edilmiştir. Olayla ilgili C.Savcısına bilgi verilerek tahkikata başlanılmıştır.

20 Temmuz – Pancar işçilerini taşıyan minibüs kaza yaptı: 1 ölü, 14 yaralı – Maraş
Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinde otomobil ile minibüsün çarpışması sonucu bir polis memuru öldü, 14 kişi yaralandı. Edinilen bilgiye göre, Göksun-Kahramanmaraş karayolunun 7. kilometresinde, Özhan Kuşçu’nun kullandığı 34 GK 5289 plakalı otomobil, Tekir beldesinden pancar işinde çalışmak üzere Göksun’a giden işçileri taşıyan Hacı Kara (51) idaresindeki 46 FF 352 plakalı minibüsle çarpıştı. Otomobil sürücüsü Özhan Kuşçu ve yanındaki polis memuru Hakan Yetiş ile minibüste bulunan Merve Bayır (19), Zehra Binboğa (16), Dilber Binboğa (31), Seher Kara (20), İsmail Kara (17), Zahide Kara (36), Hacı Kara (51), Beytullah Kara (18), Nihal Kara (41), Ömer Cantemur (14), Sultan Cantemur (42), Tuba Cantemur (15) ve Fatma Akçadağ (42) yaralandı. Yaralılar, Göksun Devlet Hastanesine kaldırıldı. Polis memuru Hakan Yetiş, burada yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Evli ve iki çocuk babası Hakan Yetiş’in yaklaşık bir hafta önce Göksun Emniyet Müdürlüğünde göreve başladığı, özlük işlemleri için Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğüne gitmek üzere ilaç firmasına ait otomobile bindiği öğrenildi. Yetiş’in Göksun’da işlenen cinayetlerin aydınlatılması için oluşturulan ekipte yer aldığı bildirildi. Göksun Kaymakamı Mehmet Sinan Yıldız, Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy ve Belediye Başkanı Ramazan Hurç, hastanede yetkililerden bilgi aldı. Hakan Yetiş’in cenazesinin İlçe Emniyet Müdürlüğündeki törenin ardından Osmaniye’ye gönderileceği bildirildi.

20 Temmuz – Aydın’da maden işçisi hayatını kaybetti – Aydın
Aydın Merkez’e bağlı Şahnalı köyünde meydana gelen iş kazasında bir kişi hayatını kaybetti. Edinilen bilgiye göre; Aydın Merkez’e bağlı Şahnalı köyünde faaliyet gösteren bir maden işletmesinde çalışan K.S isimli şahıs geçirdiği iş kazası sonucu hayatını kaybetti. İşletmede çalışan K.S kömür yıkama amacıyla yapılmış olan 5 metre derinliğindeki havuza ayağı kayarak düştü. Havuza düşen K.S tüm çabalara rağmen kurtarılamazken, boğularak hayatını kaybetti. Olayla ilgili soruşturmanın sürdüğü öğrenildi.

20 Temmuz – Sunta fabrikasında patlama: 1 ölü, 5 yaralı – Bursa
İnegöl Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan İlkersan Sunta Fabrikası’nda dün akşam saat 18.00 sıralarında patlama meydana geldi. Daha önce çıkan yangında hasar gördükten 3 ay sonra yeniden açılan fabrikadaki suntaların işlendiği kazan bölümünde meydana gelen patlamada, kazanın yakınında bulunan işçi Enver Memiş (49) olay yerinde hayatını kaybetti. Patlamanın ardından yangın çıkarken, alevler kısa sürede bütün fabrikayı sardı. Yangında Nevzat Bulut (49), Muharrem Süngü (29) ve Rıdvan Yar (16) isimli işçiler ile İnegöl İtfaiye Müdürlüğü’nde görevli Süleyman Kılıç (42) adlı itfaiye eri ve ismi öğrenilemeyen bir işçi yaralandı. Patlamanın ardından olay yerine çok sayıda itfaiye ve ambülâns sevk edildi. İnegöl Devlet Hastanesi’ne kaldırılan yaralılardan durumu ağır olan itfaiye eri Süleyman Kılıç, yapılan ilk müdahalenin ardından ambülâns helikopterle Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edildi. Söndürme çalışmalarına çevre ilçeler ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden gelen itfaiye ekipleri de katıldı. Patlama haberini alan yaralıların yakınları hastanelere akın ederken, polis olayla ilgili soruşturma başlattı.

20 Temmuz – İnşaat işçisi asansöre ayağının takılması sonucu yaralandı – Mardin
Mardin’in Midyat ilçesi Yunus Emre Mahallesi Cumhuriyet Bulvarı 1032 Sokakta bulunan 7 katlı inşaatta meydana gelen olayda, yük taşımak için kullanılan asansörü çalıştıran Mehmet Şirin Sezgin (25) isimli inşaat işçisinin ayağı, asansör halatına takıldı. Bu olay üzerine Sezgin’in yardımına çevrede bulunan vatandaşlar ve inşaatta çalışan arkadaşları koştu. Yardım çalışmaları sonuçsuz kalınca 112 acil servise ve itfaiye ekiplerine haber veren vatandaşlar, kurtarma çalışmalarına yardım etti. Yaklaşık 1 saat süren kurtarma çalışmalarının ardından yaralı işçiye olay yerinde ilk müdahale yapıldı. Ayağında kırıklar oluştuğu belirtilen işçi, ambulans ile Midyat Devlet Hastanesi Acil Servisine kaldırıldı.

20 Temmuz – Stajyer öğrenci iş cinayeti kurbanı – Mersin
Mersin’in Anamur ilçesinde yaşanan iş cinayetinin kurbanı ise, staj adı altında çıplak sömürü dayatmasına maruz kalan bir meslek lisesi öğrencisi oldu. Anamur’un Çeltikçi Köyü’ndeki elektrik direğine tamirat yapmak üzere çıkan Anamur Endüstri Meslek Lisesi Elektrik Bölümü 3. sınıf öğrencisi 17 yaşındaki Abdülkadir Bulut, 7 metre yükseklikten aşağı düştü. Hiçbir iş güvenliği önlemi alınmadan direğe çıkarılan çocuk işçi Bulut, başından ve vücudundan ağır yaralanarak Anamur Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Daha sonra Adana’daki Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’ne sevk edilirken Bozyazı ilçesinde kalbi duran Bulut, tekrar getirildiği Anamur Devlet Hastanesi’nde hayata döndürülerek yoğun bakım ünitesine alındı. Bulut’un yakınları, kendilerine ne yapılacağı ile ilgili bilgi verilmediğini söyleyerek hastane yönetimi ve 112 Acil Servis ekiplerine tepki gösterdi. Hazırlanan ambulansla tekrar Adana’ya sevk edilen Bulut, Erdemli ilçesinde yaşamını yitirdi.

20 Temmuz – Limanda çalışan işçi iş makinesinin altında kalarak yaşamını yitirdi – Kocaeli
Alınan bilgiye göre, Dilovası Fatih Mahallesi’ndeki bir limanda 8 yıldır forklift işçisi olarak çalışan Adıgüzel Yanmaz (57), mesai saati dışındaki mola sırasında çay yapmak için su tankının bulunduğu bölüme gitmek istedi. Bu sırada iş makinesi operatörü Mehmet D’den kendisini söz konusu yere bırakmasını isteyen Yanmaz, suyu bidona doldurtuktan sonra iş makinesinin “kepçe” diye tabir edilen kısmına bindi. Yaklaşık 10 metre gittikten sonra bir Yanmaz’ın düştüğünü ve üzerinden geçtiğini farkeden Mehmet D, güvenlik elemanına haber verdi. Daha sonra çağrılan ambulans ekipleri, Yanmaz’ın öldüğünü belirledi. Cumhuriyet Savcısı’nın incelemesinin ardından Yanmaz’ın cenazesi otopsi için Asri Mezarlığı Morguna kaldırıldı. Mehmet D’nin gözaltına alındığı olayla ilgili soruşturmanın sürdürüldüğü bildirildi.

20 Temmuz – Belediyenin dikkatsizliği can aldı – Ardahan
Ardahan Belediyesine ait makinelerin Yenimahalle’de yaptıkları çalışmada bisikletiyle aynı istikamette giden 13 yaşındaki Mehmet Dursunoğlu’na çarpması sonucu hayatını kaybetti. Ardahan Belediyesi tarafından Yenimahalle ve Kaptanpaşa Mahallesi arasında Alabala deresi üzerinde bulunan köprüde hiç bir önlem almadan yaptığı çalışma can aldı. Yağmur sularından etkilenen Alabala Köprüsünün kenarını onarmaya çalışan Ardahan belediyesine ait iş makinesinin yolda yaptığı çalışma sırasında yine belediyeye ait olan vidanjörün çalışma yapılan yolun üst tarafından hızlı bir şekilde kent merkezine doğru ilerlerken, karşıdan bisikletiyle evine doğru gitmekte olan ve ismi Mehmet Dursunoğlu olduğu öğrenilen çocuğa çarpması sonucu hayatını kaybetti. Ardahan belediyesi tarafından hiç bir önlem alınmadan yapılan yol çalışmasında, vidanjörü sürdüğü ileri sürülen E. D’nin bisikletiyle evine giden 13 yaşındaki Mehmet Dursunoğlu’nu fark etmediği ve yol kenarında bulunan duvara sıkıştırdığı ileri sürülüyor. İş makinesinin çarptığı ve ölümüne neden olan 13 yaşındaki çocuğun yine Ardahan belediyesine ait zabıta aracıyla devlet hastanesine kaldırıldığı bildirilirken, hastaneye ölü olarak getirilen çocuğun cenazesi Ardahan devlet hastanesinin morguna kaldırıldı.
Babasının da Ardahan Devlet Hastanesi 112 Acil ambulansının şöförü olduğu öğrenilirken, yaşanan kaza nedeniyle Dursunoğlu’nun evine başta sevenleri ve dostlarının yoğun ilgi gösterdiği gözlendi.

19 Temmuz – Kadirli ilçesinde elektrik akımına kapılan bir işçi hayatını kaybetti – Osmaniye
Olay, Cemalpaşa Mahallesi’nde akşam saatlerinde meydana geldi. Bir apartmanın su borularını tamir etmek isteyen elektrik işçisi Ahmet Göker, çalışma yaptığı rögar içerisinde elektrik akımına kapıldı. Arkadaşları tarafından rögar içerisinden çıkarılan Göker, olay yerine çağrılan ambulansla hastaneye kaldırıldı. İlk müdahalesi yapılan Göker hemen ameliyata alındı. Yaralı genç yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

19 Temmuz – Elektrik arıza ekibinde görevli bir işçi yaralandı – Ardahan

Aras Elektrik A.Ş Ardahan İl Müdürü Meryem Akpınar, gazetecilere yaptığı açıklamada, Posof İlçe Müdürlüğü bünyesinde, özel bir firma için çalışan Turgut Hazır isimli işçinin, çalışma yaptığı sırada elektrik akımına kapılarak yaralandığını bildirdi. Akpınar, Erzurum Yanık Tedavi Merkezi’nde tedavi altına alınan personelin hayati tehlikesinin bulunmadığını söyledi.

19 Temmuz – İnşaatın çatısından düşen işçi öldü – Sakarya

Sakarya’nın Sapanca ilçesinde site inşaatında çalışan işçi, 9 metre yüksekliğindeki çatıdan düşerek öldü. Akçay köyünde bir sitenin inşaatında çalışan Vedat Divil (41), yaklaşık 9 metre yüksekliği olan çatıdan düşerek ağır yaralandı. Sağlık ekiplerince Sakarya Eğitim Araştırma Hastanesine kaldırılan Divil, hayatını kaybetti. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

19 Temmuz – Kardemir’de iş cinayeti – Karabük
Hak-İş’e bağlı Çelik-İş’in yetkili olduğu Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) AŞ’deki çelikhane fabrikasında taşeron işçi iş cinayeti sonucu yaşamını yitirdi. 33 yaşındaki Ayhan Yıldırım, oksijen geçen boruda kaynak yaptığı sırada henüz belirlenemeyen nedenle patlama meydana geldi. Yüzünde yanıklar oluşan Yıldırım Karabük Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Yıldırım müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

19 Temmuz – Elektrik akımına kapılan kadın işçi hayatını kaybetti – Antep
Gaziantep’te tarlada işçi olarak çalışan ve çadırda çay demlemek isterken elektrik akımına kapılan genç kız hayatını kaybetti. Edinilen bilgiye göre, Nurdağı ilçesine bağlı Tülüce köyünde meydana gelen olayda, tarlada işçi olarak çalışmak için Şanlıurfa’dan ailesiyle birlikte geldiği öğrenilen Halide A. (18) çadırda çay demlemek istedi. Daha önceden eriyen kabloları fark etmeyen genç kız kablolara dokununca elektrik akımına kapıldı.
Ağır yaralanan Halide A, ailesi tarafından hemen Nurdağı Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada yapılan bütün müdahalelere rağmen kurtarılamayan genç kız hayatını kaybetti. Cenaze otopsi için Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi’ne gönderildi. Burada yapılan otopsinin ardından cenaze yakınlarına telsem edildi.
Kızının cenazesini gören anne Cemile A. morg önünde sinir krizleri geçirdi. Olayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.

19 Temmuz – Kayısı işçilerini taşıyan kamyon devrildi: 11 yaralı – Kars

Kars’ın Kağızman ilçesinde, kayısı işçilerini taşıyan kamyonun şarampole yuvarlanması sonucu 11 kadın işçi yaralandı. Alınan bilgiye göre, Iğdır’dan Kağızman’a çalışmak için gelen kadın işçilerin bunduğu 76 AF 983 plakalı kamyon, kontrolünü kayıp ederek şarampole yuvarlandı. Kamyon kasasında bulunan 11 işçi, devrilen kamyonun altında kalarak yaralandı. Olay yerine çok sayıda ambulans sevk edilirken, yaralılar Kağızman Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

18 Temmuz – 25 işçi yemekten zehirlendi – Urfa

Viranşehir İlçesi’nde sulama kanalı inşaatında çalışan 25 işçi, şantiyede yedikleri akşam yemeğinden rahatsızlanınca hastanelere kaldırıldı. Gıda zehirlenmesi teşhisi konulan ve durumu ağır olan 4 işçi müşahede altında tutulurken, 21 işçi tedavilerinin ardından taburcu oldu. Olay, Viranşehir-Ceylanpınar 5’inci kilometresindeki Mardin Sulama Kanalında çalışma yapan bir inşaat firmasına akşam saatlerinde meydana geldi. Şantiye’de işçilere, etli bezleye, pilav ve yoğurttan oluşan akşam yemeği menüsü verildi. Yedikleri yemekten bir süre sonra rahatsızlanan işçiler, mide bulantısı, baş ağrısı ve ateş şikayetiyle ambulans ve özel araçlarla hastaneye kaldırıldı. Viranşehir Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde tedavi altına alınan işçilerden 21’i serumlu tedavilerinin ardından taburcu olurken, durumu ağır olan 4 işçi ise müşahede altına tutuluyor. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

17 Temmuz – Tarihi okul kül oldu: 3 yaralı – İzmir
İzmir’in Torbalı ilçesinin en eski ilköğretim okulu dün çıkan yangında kül oldu. 1927 yılında İzmir Valisi Kazım Dirik tarafından inşa edilen tarihi bina, Haziran ayı sonunda tadilata alınmıştı. Bir mimarlık şirketi tarafından aslına uygun olarak restore edilen tarihi binada dün akşam saatlerinde yangın çıktı. Saat 17.00 sularında çıkan yangının çatı izolasyonu sırasında kullanılan pürmüzden çıktığı öne sürüldü. Çevreden geçen vatandaşlar tarafından olay yerine çağırılan itfaiye kısa sürede yangına müdahale etti. Büyük bölümü ahşaptan oluşan tarihi bina kısa sürede kül oldu. Yangın sırasında binada çalışan işçiler canlarını zor kurtardı. Çatıdan iskeleye inen işçiler alevlerin artması nedeniyle iskeleden atlamaya başladılar. Çıkan yangın sonrası Mehmet Yaygın isimli işçinin ayakları ve elleri yandı. Mesut Yıldırım, Ahmet Kıyar isimli işçiler ise dumandan zehirlendi. İşçiler Torbalı Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Yangının ardından bina içinde bulunan 3 tüp patladı. Polis binanın çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Yangın nedeniyle Eski İzmir Caddesi 1 saat trafiğe kapatıldı. Kaza sonrası tarihi bina kül olurken Kazımpaşa’da oturan vatandaşlar üzüldü. Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan alınan izinlerin ardından aslına uygun olarak restore edilen bina 2011-2012 eğitim öğretim yılına yetiştirilecekti. Kazımpaşa İlköğretim Okulu’nda çıkan yangının okuldan mezun olanlar kadar kendisini de üzdüğünü belirten İlçe Milli Eğitim Müdürü Ruhi Gündoğdu, “Bakım çalışmalarının yapıldığı okulda büyük bir yangın çıktı. Tadilat çalışması nedeniyle okuldaki tüm sıralar, masalar, dolaplar, tüm pencere ve kapılar sökülmüştü. Çatı ve 2. katın zemini ahşap olduğu için bu bölümler yandı. Keşke böyle bir üzücü olay yaşanmasaydı” dedi.

17 Temmuz – Orman ürünleri fabrikası kül oldu: 3 yaralı – Aydın
Aydın’ın Didim İlçesi’ndeki orman ürünleri fabrikasında elektrik sayacının patlamasıyla çıktığı sanılan yangın yaklaşık 8 saatte kontrol altına alınıp söndürüldü. Fabrikanın kül olduğu, yan taraftaki 3 kamyonetin kullanılmaz hale geldiği yangında dumandan etkilenen 3 işçi de hastaneye kaldırıldı. Didim Organize Sanayi Sitesi’ndeki Didim Ege Orman Ürünleri Limited Şirketi’nin fabrikası ve üç atölyesinde bu sabaha karşı elektrik sayacının patlaması yüzünden başladığı ileri sürülen yangın, çevredekilere korku dolu anlar yaşattı. Milas Orman İşletme Müdürlüğü’ne ait iki helikopter, Didim ve belde belediyelerinden gelen 12 itfaiye aracı, 30 itfaiye eri ve fabrika işçilerinin müdahale ettiği yangın sekiz saatte güçlüklü kontrol altına alınıp söndürülebildi. Fabrikanın kül olduğu yangın sırasında, yan tarafta park halinde olan aynı işyerine ait üç kamyonet de tamamen yandı. Can kaybının olmadığı yangın sırasında çıkan dumandan zehirlenerek Didim Devlet Hastanesi’nde kaldırılan 3 işçinin sağlık durumlarının da iyi olduğu belirtildi. Yangının milyon liranın üzerinde zarara yol açtığı bildirildi. Yangını korku dolu gözlerle izleyen fabrika sahibi 32 yaşındaki Erdal Gürel, “Elektrik saatinin patlaması sonucu çıktığını sandığımız yangında fabrika, atölyeler, iş makineleri ve kamyonetler tamamen kül oldu. En büyük tesellimiz yangının başka işyerlerine sıçramaması ve can kaybı olmaması” dedi. Sigortalı olan fabrikadaki yangının kesin çıkış nedeninin belirlenmesi için çalışma başlatıldı.

17 Temmuz – Ödemiş’te LPG’li otomobil yandı: 3 yaralı – İzmir
İzmir’de Sanayi Sitesi’nde bulunan bir LPG montaj servisine gaz kaçağı arızasıyla getirilen otomobilin şamandırasından sızan gazın alev almasıyla çıkan yangında 3 kişi çeşitli yerlerinden yandı. Edinilen bilgiye göre, Ödemiş Sanayi Sitesi’nde bulunan bir LPG montaj servisine gaz kaçağı arızasıyla getirilen otomobilin şamandırasından sızan gazın alev almasıyla çıkan yangında servis sahibi Yakup İnat ile işçiler Mehmet Emir ve Mehmet Ünal vücutlarının çeşitli yerlerinden yandı. LPG’li araçtan çıkan yangın sonrasında yaralılar, olay yerine gelen olarak ambulansla Ödemiş Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Hastanede yapılan ilk müdahale sonunda Yakup İnat’ın vücudunun belli bazı bölümlerinden az yanıkla kurtulduğu belirtilirken, vücudunda birinci derece yanık olan Mehmet Emir İzmir Ege Üniversitesi Hastanesi’ne, Mehmet Ünal ise Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Çıkan yangın sonucunda ise araç tamamen yandı.

15 Temmuz – Şarampole yuvarlanan servis minibüsündeki 11 işçi yaralandı – Edirne
Kaza, sabah saat 07.00 sıralarında Kapıkule-Edirne yolunun 3’üncü kilometresinde meydana geldi. Edirne Giyim Sanayi’nde gece vardiyasında çalışan işçileri evlerine taşıyan ve fabrikada bekleyen bir işçiyi almak için fabrikanın karşısında yol kenarında bekleyen Enver Ada idaresindeki servis minibüsüne, Kapıkule Sınır Kapısı’ndan yurda giriş yapan Macar uyruklu sürücü Sindov Galo yönetimindeki TIR arkadan çarptı. Çarpmanın etkisiyle yol kenarındaki şarampole yuvarlanan minibüsteki sürücü Enver Ada, Özgür Yavuz, Recep Ocak, Mustafa Cite, Vedat Deniz, Mustafa İpsalalı, Mustafa Güngörür, Abdullah Güvenç, Aydın Özkan, Mahmut Gözcik ve Enver Şahin yaralandı. Trakya Üniversitesi Edirne Tıp Fakültesi Hastanesi ve Edirne Devlet Hastanesi’nde tedavileri süren yaralıların hayati tehlikesinin bulunmadığı belirtildi. TIR sürücüsü ise gözaltına alındı. Soruşturma sürüyor.

14 Temmuz – Tarım işçilerini taşıyan bir minibüs devrildi: 1 ölü, 18 yaralı – Uşak
Edinilen bilgiye göre Uşak Merkez ilçeye bağlı Susuzören Köyü yakınlarında sabah saat 09.30 sıralarında Murat Tuna’nın kullandığı 31 EU 984 plakalı minibüs kontrolden çıkarak devrildi. Kaza yapan minibüste bulunan 19 kişinin Manisa’nın Kula ilçesinden Uşak’a geldikleri ve Hocalar köyünde haşhaş tarlasında işçi olarak çalıştıkları öğrenildi. Kaza sonucu Fadime Gök (50) olay yerinde hayatını kaybederken sürücü Murat Tuna ile birlikte 18 kişi yaralandı. Yaralılar ambulanslarla Uşak Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alınırken hayati tehlikelerinin bulunmadığı öğrenildi. Kazayla ilgili soruşturma devam ediyor.

14 Temmuz – Bir işyerinde çıkan yangını söndürmeye çalışan 2 işçi hafif şekilde yaralandı – Hatay
Alınan bilgiye göre, Antakya Küçük Sanayi Sitesi 11. Cadde’de bulunan ve oto elektrikçi olarak kullanılan iş yerinin mutfak bölümünde henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Yangını söndürmeye çalışan Yusuf Gürbüz (18) ve Raci Tapki (14) hafif şekilde yaralandı. Olay yerine gelen ambulansla Antakya Devlet Hastanesine kaldırılan yaralılar tedavi altına alındı. Vatandaşların haber vermesi üzerine olay yerine gelen Antakya Belediyesi itfaiye ekipleri, yangına, diğer iş yerlerine sıçramadan müdahale etti. Ekiplerin çalışması sonucu yangın kısa sürede kontrol altına alınırken, iş yerinde maddi hasar meydana geldi. Yangınla ilgili soruşturma başlatıldı.

14 Temmuz – 6. kattan düşen inşaat işçisi hayatını kaybetti – İzmir
Edinilen bilgiye göre olay, saat 17.00 sıralarında, 30 Ağustos Mahallesi’nde meydana geldi. İnşaatta çalışan duvar ustası Metin Toprak (32), dengesini kaybederek 6. kattan beton zemine düştü. Çalışanlar tarafından otomobille hastaneye kaldırılmak istenen Toprak, yolda hayatını kaybetti. Metin Toprak’ın cenazesi İzmir Adli Tıp Kurumu’na kaldırıldı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

14 Temmuz – 4. kattan düşen inşaat işçisi yaralandı – Manisa

Edinilen bilgiye göre Turgutlu ilçesi Cumhuriyet Mahallesi Demirel Sokak’ta bulunan inşaatın 4. katında dış cepheyi boyayan Faruk Çevik (51), iskeleden beton zemine düşerek yaralandı. 112 Acil Servis ekiplerinin zamanında müdahalesi ile Turgutlu Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Faruk Çevik’in hayati tehlikesinin bulunmadığı açıklandı. Olayla ilgili soruşturma başlatılırken, yaralı işçinin tedavisi sürüyor.

13 Temmuz – Liman işçileri kaza geçirdi: 2 yaralı – İzmir
Aliağa Çitlenbik mevkiinde dün yine trafik kazası meydana geldi. Kazada şans eseri 2 kişi hafif yaralandı. Sık sık kazaların yaşandığı Aliağa-İzmir karayolunun Çitlenbik Mevkii TEİAŞ Trafo Merkezi önünde dün sabah yine kaza meydana geldi. Nemport Limanı’nda gece vardiyasından çıkan işçileri İzmir’e götürmekte olan 35 S 87225 plakalı servis aracı saat 08.15 sularında Biçerova Tren İstasyonu yol kavşağına 50 metre mesafede yolun sağ şeridinde seyir halindeyken, 64 AT 650 plakalı kamyonu ile arkadan gelen Muzaffer Kurt, servis aracına çarptı. Çarpışma sonucu her iki araçta yoldan çıkarak yaklaşık 10 metre aşağıya tarlaya uçtular. Her iki araçta şans eseri takla atmadan tekerleklerinin üzerinde durması sonucu her hangi bir can kaybı meydana gelmezken, servis aracında bulunan Erkan Demir ve Ali İbrahim Koçer hafif yaralandılar. Yaralılara ilk müdahaleleri Aliağa 112 Acil ekipleri tarafından yapıldıktan sonra Aliağa Devlet Hastanesi’ne getirilerek müşade altına alındılar. Olay yerindeki tanıkların ifadesine göre; kaza sonrası kamyon şoförü Muzaffer Kurt’un “Bir an uyuklamışım. Gözümü açtığımda kendimi tarlada buldum” dediği öğrenildi. Kaza sonrası yola saçılan cam kırıklarının temizlenmesi için Aliağa-İzmir karayolu bir süre trafiğe kapandı.

13 Temmuz – Samsun’da iş kazası: 2 ölü – Samsun

Samsun’un İlkadım ilçesinde çalıştıkları inşaatın 9’uncu katında sıva yaparken çıktıkları tahta iskeleden düşen iki işçi hayatını kaybetti. Edinilen bilgiye göre, Baruthane Mahallesi Ezine Sokak’ta bir yapı kooperatifine ait inşaatın 9’uncu katında sıva yapan Şükrü Altundal (42) ile Sait Ahmet Uyanık (46) portatif tahta iskeleden düştü. Şükrü Altundal olay yerinde, Sait Ahmet Uyanık ise Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde hayatını kaybetti.

13 Temmuz – Bir işçi şalterinin kapanmaması sonucu elektrik akımına kapılarak yaralandı – Kocaeli
Edinilen bilgiye göre, İzmit Kadıköy Mahallesi’ndeki Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş.’ye ait taşeron bir firmada çalışan M.Z. (52), bakım yaptığı elektrik panosundaki şalterin butonunun boşa dönmesi üzerine şalterin kapandığını düşünerek elektrik fişini panoya taktı. Panodaki elektrik akımının kesilmemesi üzerine işçi akıma kapıldı. Kocaeli Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne kaldırılan işçinin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenilirken, polis olayla ilgili soruşturma başlattı.

11 Temmuz – Metan gazından etkilenen 1 işçi öldü, 3 kişi de zehirlendi – Trabzon
Trabzon’un Akçaabat İlçesi’ne bağlı Söğütlü Beldesi’nde kanalizasyon çalışması sırasında fenalaşan bir işçi kaldırıldığı hastanede hayatını kaybederken, 3 kişi de gazdan zehirlendi. Edinilen bilgiye göre, Söğütlü Belediyesinde çalışan Mehmet Ali Metin (21) adlı işçi, temizlemek için girdiği kanalizasyonda fenalaşarak Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’ne kaldırıldı. Metin, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Aynı olayda metan gazından etkilenen Köksal Çolak (40) ve Yüksel Yılmaz (41) ile itfaiye erlerinden Kenan Sivrikaya da hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.
Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

11 Temmuz – Kömür ocağında göçük: 1 ölü – Karaman
Karaman’ın Ermenek ilçesinde bulunan bir kömür ocağında meydana gelen göçükte 1 kişi hayatını kaybetti. Edinilen bilgiye göre, ilçeye bağlı Pamuklu köyünde faaliyet gösteren özel sektöre ait bir kömür ocağında göçük meydana geldi. Göçük sırasında ocakta çalışmakta olan işçi Ercan Yağcı (40) göçük altında kaldı. Çalışma arkadaşları tarafından göçük altından çıkarılan Yağcı’nın cesedi, Ermenek Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

10 Temmuz – Tarım işçilerini taşıyan minibüs devrildi: 1 ölü, 8 yaralı – Sivas
Gürün ilçesi istikametinden Kangal yönüne gitmekte olan Necati Köseci’nin kullandığı 27 J 2256 plakalı minibüs, Böğürdelik köyü yakınlarında yoldan çıkarak devrildi. Sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu meydana gelen kazada, araçta bulunan 2’si çocuk 9 kişi yaralandı. Yaralılar bölgeye gönderilen ambulanslarla Sivas’taki hastanelere sevk edildi. Hamide Gezici isimli yaralı yolda hayatını kaybederken, sürücü Necati Köseci, Cumali, Köseci, Abdülkadir Köseci, İsmail Köseci, Adem Gezici ve Yılmaz Gezici Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakultesi Hastanesi’nde; Zeynep Gezici ile Emre Gezici de Numune Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Üniversite hastanesine getirilen ve elinden, kolundan ve başından yaralanan sürücü Köseci, önce tedaviyi kabul etmedi. Hastane acil girişinde uzun süre dolaşan Köseci, yakınlarının zorlamasıyla acil servise alındı. Ölüm haberini alan ailenin bir yakını acil servis girişinde baygınlık geçirdi. Tedavileri süren yaralıların sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Kaza geçirenlerin mevsimlik işçi oldukları belirtilirken kazayla ilgili soruşturma da devam ediyor.

10 Temmuz – Dondurmalı şov ucuz atlatıldı – Adana
Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde bir pastanenin dondurmayla yerdeki otomobili havaya kaldırma girişimi dondurmanın kopmasıyla son bulurken, olası bir facia da ucuz atlatıldı. İlçede pastanecilik hizmeti sunan bir işletme, satışlarını artırmak ve dikkat çekebilmek amacıyla ‘dondurma şov’ yapma kararı aldı. Bu kapsamda söz konusu işletmenin önüne özel olarak süslenen bir otomobil yerleştirildi. Gösteri için özel olarak hazırlanan dondurma araca bağlanarak otomobil vinç yardımıyla havaya kaldırılmaya çalışıldı. Çevrede toplanan vatandaşlar gösteriyi şaşkın ve meraklı bakışlarla izlerken, pastanede çalışan 2 işçi de aracın havada dengeli durabilmesi için bagaj kısmına oturdu. Yerden yükselen otomobili taşıyan dondurma ağırlığa daha fazla dayanamayınca ortadan ikiye ayrılıp koptu. Yere sert bir şekilde düşen otomobilin ön camı üstüne düşen dondurma nedeniyle kırılırken, olayda ölen ya da yaralanan olmadı.

10 Temmuz – Kompresör kayışına elini kaptıran işçinin 4 parmağı koptu – Sakarya
Sapanca ilçesinde çalıştığı fabrikada elini kompresör kayışına kaptıran işçinin 4 parmağı koptu. Yaralı işçi, kopan parmakların dikilmesi için İstanbul’daki bir hastaneye sevk edildi. Kırkpınar’da otomotiv sektörüne parça üreten bir fabrikada çalışan Nebi Çelik (36), sağ elini kompresör kayışına kaptırdı. Yaralı işçiye ilk müdahaleyi yapan arkadaşları fabrikaya ambulans çağırdı. Kopan parmaklarıyla birlikte Sapanca İlçe Hastanesi’ne kaldırılan Çelik, buradaki müdahalenin ardından kopan parmakların dikilmesi için İstanbul Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Olayla ilgili inceleme başlatıldı.

10 Temmuz – İşçileri taşıyan kamyon uçuruma yuvarlandı: 1 ölü, 7 yaralı – Amasya
Edinilen bilgiye göre, Amasya merkeze bağlı Direkli köyünde YEDAŞ’a ait elektrik hatlarının bakım ve onarım çalışmalarını yapan taşeron firma işçilerinin Tanju Keskin (28) yönetimindeki 55 K 1621 plakalı kamyon ile geç saatlerde köyden şehir merkezine döndükleri esnada virajı alamayarak uçuruma uçtular. Kazada kamyonun kasasında bulunan evli ve 3 çocuk babası olduğu öğrenilen İsmet Kırdaş (45), kamyonun altında ezilerek olay yerinde hayatını kaybetti. Sürücünün yanı sıra kamyonda bulunan Abdullah Samancı (42), Erdal Kocuk (32), Mustafa Kayış (50), Ramazan Yılmaz (32), Mehmet Uzunsoy (37) ve Vedat İmamoğlu (29) yaralanırken, yaralılardan 6’sı ambulanslar tarafından kaldırıldıkları Amasya Sabuncuoğlu Şerefeddin Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. İsmet Kırdaş’ın cesedi cenaze aracıyla hastane morguna kaldırıldı. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

9 Temmuz – Tersanelerde iş cinayetleri devam ediyor – Yalova
Tersaneler can almaya devam ediyor. Yalova Tersanesi’nde faaliyet gösteren Sefine Tersane’sinde bir işçi, yaşamını yitirdi. Böylece tersanelerde ölen işçi sayısı 144 oldu. Soyadı öğrenilemeyen 32 yaşındaki Yalçın adlı işçinin, kuru yük (çimento) tamir gemisinin havuzuna yanaştırılma işlemi sırasında kopan donanım halatının üzerine düşmesi sonucu yaşamını yitirdiği öğrenildi. İş cinayetiyle ilgili bir açıklama yapan Limter-İş Sendikası, bugüne kadar yaşanan iş cinayetlerinde patronların yargılanmaması nedeniyle iş cinayetlerinin devam ettiğine dikkat çekti. “Sefine patronları taammüden adam öldürmekten yargılanmalı diyen Sendika, ”Adli makamların gereğini yapmalarını talep ediyoruz” dedi. Önlemlerin alınmadığını belirten Limter-iş, “Gerekli iş güvenliği tebdiri alınmış olsaydı yani gemi halatı babaya bağlandıktan sonra halat mahali boşaltılmış olsaydı halat kopsa bile bir iş kazası yaşanmayacaktı ve işçi arkadaşımızda yaşamını yitirmeyecekti”
Tersanelerde iş güvenliği önlemleri alınmadığı için işçilerin öldüğünü söyleyen Limter İş, yetkililerin geniş alanda kurulduğu için Tuzla gibi dar bir bölgede olmadığı için iş cinayetlerinin yaşanmayacağını iddia ettikleri Yalova-Altınova’da kurulu tersanelerde 2010’dan beri 5 işçinin yaşamını yitirdiğini hatırlattı.

9 Temmuz – Kütahya’da kepçe devrildi: 1 yaralı – Kütahya

Edinilen bilgilere göre Tavşanlı Orman İşletmesine bağlı olarak çalışan işçiler Balıköy’deki arazide çalışma yaparken kepçe operatörü Ahmet Öztürk kepçenin kontrolünü kaybedince kepçe devrildi. Kazadan sonra olay yerine Jandarma ekipleri intikal etti. Olay yerinde ilk müdahalenin yapıldığı Ahmet Öztürk, Doç. Dr. Mustafa Kalemli Devlet Hastanesine kaldırıldı. Öztürk’ün vücudunda bazı kırıklar olduğu belirlendi.

9 Temmuz – İŞBİR Sentetik fabrikasında bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı – Balıkesir

Kısa sürede büyüyen yangın tüm fabrikayı sardı. Sentetik hammaddelerinin bulunduğu fabrikaya ait binalar alevler içinde kaldı. Balıkesir Belediyesi ile Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı onlarca arazöz ile karadan yangın söndürme helikopteri ile de havadan yapılan müdahaleler yangını söndürmek için yetersiz kaldı. Olay yerine gelen Balıkesir Valisi Yılmaz Arslan İŞBİR Sentetik Genel Müdürü Erdem Aydın’a geçmiş dileğinde bulunurken yangınla ilgili bilgi aldı. Bölgeye havadan ve karadan çok sayıda takviye söndürme ekipleri sevk edildi. Otomatik söndürme sistemi çalışmadı. İHA muhabirinin ulaştığı bilgiye göre yüzlerce işçinin çalıştığı fabrikadaki yangında yaralanan ve ölen kimse olmazken tonlarca sentetik hammadde ve malzeme küle döndü. Çıkış sebebiyle ilgili henüz bir aç ıklama yapılmayan yangının saat 15.00 sıralarında çıktığı, fabrikanın otomatik yağmurlama sisteminin devreye girmediği için yangına ilk müdahalenin yapılamadığı ve alevlerin kısa sürede fabrikayı sardığı öğrenildi. Yangın yaklaşık 8 saat sonra söndürüldü.
Balıkesir’de 2. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bir fabrikada çıkan yangın, yaklaşık 8 saat süren çalışmaların sonunda söndürüldü. Bir sentetik fabrikasında saat 15.00 sıralarında çıkan yangına çok sayıda itfaiye ekibinin yanı sıra Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait helikopter ve arazözler ile çevre belde ve ilçelerden gelen takviye ekipler müdahale etti. Yangın yaklaşık 8 saat sonra söndürüldü. Senelik izinden dönen Balıkesir Valisi Yılmaz Arslan, makamına geçmeden hemen olay yerine gelerek yetkililerden bilgi aldı. Vali Arslan, çalışmaları bizzat yönlendirdi. İtfaiye Müdürü Mustafa Bayhan, bütün ekiplerin fabrikadaki yangın için seferber edildiğini, söndürme uçağı, helikopter ve diğer takviye ekiplerin de yardımıyla alevlerin söndürüldüğünü kaydetti. İHA muhabirine konuşan Vali Yılmaz Arslan, yangında can kaybı ve yaralanma yaşanmadığını, plastik özelliği taşıyan sentetik hammaddelerin çok çabuk yanması sebebiyle yangının büyüdüğünü, müdahale konusunda da sıkıntı olmadığını ancak yangının büyüklüğü bakımından söndürülmesinde doğal olarak güçlük yaşandığını söyledi. Yangında ilk belirlemelere göre milyonlarca TL maddi zarar meydana geldi. Çıkış sebebi henüz tespit edilemeyen yangınla ilgili soruşturma başlatıldı. Bu arada, söndürme çalışmasına katılan itfaiye erlerinden birinin geçirdiği rahatsızlık sebebiyle hastaneye kaldırıldığı, sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

9 Temmuz – Kağıt fabrikasında yangın – Konya

Edinilen bilgiye göre, merkez Karatay ilçesi Toptancılar Sitesi’ndeki kâğıt havlu ve peçete fabrikasının çatı katında henüz bilinmeyen bir nedenle çıkan yangın kısa sürede büyüdü. Olay yerine sevk edilen 6 itfaiye ekibi, bir saatten fazla süren çalışma sonucu yangını kontrol altına aldı. Polis ise olay yerinde güvenlik tedbiri alarak, vatandaşları yaklaştırmadı. Yangın söndürme çalışmaları devam ederken, işçiler ve komşu iş yerlerde çalışanlar fabrikada bulunan malları kurtarmak için seferber oldu. Kâğıt havlu ve peçete fabrikasının sahibi Mehmet Kart, olayla ilgili polise bilgi verdi. İtfaiye ve polis ekiplerinin yapacağı incelemenin ardından yangının nedeni belli olacak.

9 Temmuz – İnşaat çöktü: 1 işçi yaralı – Antalya
Alanya ilçesinde 2 katlı inşaat, iskele kalıplarının demir ve beton yükü taşımaması nedeniyle çöktü. Enkazın altında kalan bir inşaat işçisi, itfaiye ekiplerinin çalışması sonucu yaralı olarak kurtarıldı. Edinilen bilgiye göre, Kestel beldesinde meydana gelen olayda, Mustafa Celiloğlu’na ait 2 katlı sosyal tesis inşaatı, tahta kalıpların demir ve beton ağırlıkları taşımaması sonucu çöktü. 10 işçinin çalıştığı inşaatta kalıp ustası Ersoy Sarı (45) enkazın altında kaldı. Olay yerine gelen jandarma ekipleri geniş güvenlik önlemleri alırken, 112 Acil Servis ekipleri, ayakları demirler arasına sıkışan Ersoy Sarı’ya ilk müdahaleyi enkaz altında yaptı. Demirleri kestikten sonra vinç yardımı ile kaldırılan göçük altından çıkarılan Ersoy Sarı, ambulansla Alanya Devlet Hastanesi’nde kaldırıldı. Olay yerine gelerek kurtarma çalışmalarını izleyen Kestel Belediye Başkanı Âdem Murat Yücel, inşaatın ruhsatının bulunduğunu belirterek, “Üzüntü verici bir olay. Böyle olmasını istemezdik” diye konuştu.
Jandarma olayla ilgili soruşturma başlattı.

8 Temmuz – Tarlada uyurken üzerinden biçerdöver geçen operatör yardımcısı öldü – Denizli

Denizli’nin Güney ilçesinde Çorbacılar Köyü’nde dün gece saatlerinde akıllara durgunluk veren bir kaza yaşandı. Ahmet Usluer’in tarlasında yapılan buğday hasadı sırasında, biçerdöverin operatör yardımcısı Ali Kale (24), bir süre dinlenmek için ekin saplarının üzerine yattı. Ahmet Usluer’in tarlasındaki ekinlerin biçilmesinin ardından komşu araziye geçmek isteyen operatör Hasan Şahan (57), bir süre yardımcısı Ali Kale’yi aradı. Gece karanlığında Ali Kale’yi bulamayan operatör Hasan Şahan, diğer araziye geçtikten sonra biçerdöverdeki kan izlerini görünce makineyi durdurdu. Tarla sahipleriyle yapılan aramada, operatör yardımcısı Ali Kale, Ahmet Usluer’in tarlasında başı ezilmiş şekilde bulundu. Konya’dan buğday hasadı yapmak için geldikleri öğrenilen Ali Kale’nin cesedi, otopsi yapılmak üzere Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi morguna kaldırıldı. Biçerdöverin operatörü Hasan Şahan gözaltına alındı.

8 Temmuz – Nakliye kamyonunun üzerinden düşen işçi ağır yaralandı – Kayseri
Edinilen bilgiye göre Organize Sanayi 18. Cadde Demirciler sitesinde meydana gelen kazada M.K.’nın (29) 4 metre yükseklikteki nakliye kamyonunun üzerinden yük indirdiği esnada dengesini kaybederek düştüğü öğrenildi. Ağır yaralanan M.K. 112 acil servis ekiplerinin ilk müdahalesi sonrasında Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine kaldırıldı. Vücudunda kırıklar olduğu ve kafa travması geçirdiği öğrenilen M.K. beyin cerrahi servisine kaldırılarak ameliyata alındı. Yetkililer kaza ile ilgili soruşturma başlattı.

7 Temmuz – Freni boşalan beton mikseri daireye girdi – Ankara
Ankara’nın Gölbaşı İlçesi’nde rampa inerken freni boşalan bir beton mikseri, kontrolden çıkıp 3 daireye ve 2 dükkâna zarar verdi. Olası facianın eşiğinden dönülen kazada, beton dökme aracındaki 2 kişi yaralandı. İlçedeki TOKİ inşaatına giden İlhan Büyükbaş’ın(44) kullandığı 06 HZG 20 plakalı beton dökme mikser, Şafak mahallesi Şehit Selami atabey Caddesi’nde rampa aşağı inerken bir anda freni boşaldı. Kontrolden çıkan beton mikseri, hızla 2 binanın zemininde bulunan 3 daireye, ardından 2 dükkâna çarparak zarar verdi. Kaza sonrası mikser sürücüsü İlhan Büyükbaş ile yanında bulunan Seyfettin İ. adlı işçi yaralandı. Yaralılar Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ile Numune Hastanesi’ne kaldırıldı. Olası facianın eşiğinden dönülen kazanın ardından dükkânlarda ve apartmanın giriş katında maddi hasar meydana geldi. Kazanın, beton dökme aracının freninin boşalmasından kaynaklandığı öne sürüldü.

7 Temmuz – Taşocağında yaşanan göçükte bir işçi hayatını kaybetti, 1 işçi yaralandı – Hatay
Olay, İskenderun-Antakya Karayolu üzerinde Maraş Boğazı civarında yer alan bir taşocağında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, taşocağında iş makinelerinde çalışan Mustafa Berksoy (45) ile soyadı öğrenilemeyen Mustafa Kalkan adlı vinç operatörünün üzerine, çalıştıkları alanın hemen yan tarafında bulunan dağdan dev kaya parçaları yuvarlandı. İş makinelerinde sıkışan Kalkan olay yerinde hayatını kaybederken, diğer vinç operatörü Mustafa Berksoy göçük altından kendi imkânlarıyla çıkmayı başardı. Berksoy, olay yerine çağrılan ambulansla Antakya Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Mustafa Kalkan’ın cesedi ise göçük altında kaldı. Olay yerine sevk edilen jandarma ve sivil savunma ekipleri, Kalkan’ın cesedine ulaşmaya çalışıyor. Kalkan’ın yakınları ise taşocağında burada sinir krizleri geçirdi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

7 Temmuz – Özel maden ocağında meydana gelen iş kazasında 1 işçi öldü, 1 işçi yaralandı – Zonguldak
AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Dilaver Mahallesi’nde faaliyet gösteren özel bir işletmeye ait maden ocağında elektrik tesisatında meydana gelen arızayı onarmak isteyen işçiler Şaban Çolakoğlu ile Ümit Yılmaz, akıma kapıldı. İşçilerden Çolakoğlu, olay yerinde yaşamını yitirdi. Vücudunda yanık oluşması sonucu yaralanan Yılmaz, Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesine kaldırıldı. Olayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.

7 Temmuz – Üzerine tavan çöken çırak hayatını kaybetti – Denizli
Denizli‘de bir tekstil fabrikasında düşen asma tavanı vinçle kaldırıp, tamir etmek için altına giren 16 yaşındaki çalışan, demirlerin üzerine çökmesi sonucu hayatını kaybetti. Olayda 1 kişi de yaralandı. Olay, bugün saat 16.00 sıralarında Denizli’nin Kale Mahallesi’ndeki bir tekstil fabrikasında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Şehit Öğretmen Yusuf Batur Endüstri Meslek Lisesi öğrencisi Akif Taşan (16), ustası Halil Esen (26) ile birlikte düşen asma tavanı tamir etmek için fabrikaya gitti. Asma tavanı vinçle kaldıran usta ile çırağı, demirle güçlendirmek için altına girdikleri sırada asma tavan çöktü. Demirlerin altında kalan Akif Taşan ile ustası Halil Esen, fabrikadaki işçiler tarafından çıkarıldı. Çırak Akif Taşan olay yerinde hayatını kaybederken, Halil Esen yaralandı. Yaralı, ambulansla Denizli Devlet Hastanesi‘ne kaldırıldı. Halil Esen‘in hayati tehlikesi olduğu öğrenildi. Akif Taşan‘ın cenazesi, otopsi yapılmak üzere Pamukkale Üniversitesi Hastanesi morguna kaldırıldı.
Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

7 Temmuz – Ambulans kaza yaptı: 2 ölü – Kars

Kars’ın Sarıkamış ilçesinde Karip Gerekçi’nin kullandığı Kars Devlet Hastanesine ait ambulansın devrilmesi sonucu meydana gelen kazada, 2 kişi hayatını kaybetti. Kazada, ambulans şoförü Gerekçi olay yerinde, araçta bulunan hemşire Selma Kızgın ise kaldırıldığı Kars Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

7 Temmuz – Organize Sanayi Bölgesinde elektrik akımına kapılan 2 işçi yaralandı – Karaman
Edinilen bilgiye göre, Karaman Organize Sanayi Bölgesi’nde trafo boyayan Erhan Sümer (28) ile Ünal Koçgürbüz (29) isimli işçiler, trafodaki yüksek gerilim hattına dokununca akıma kapıldı. Ellerinden yaralanan işçiler, olay yerine çağrılan ambulansla Karaman Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

6 Temmuz – Asfalt çalışması için yolu kapatmak isteyen işçi bir sürücü tarafından bıçakla yaralandı – Antep

Edinilen bilgiye göre, asfalt dökme ekibinde görevli belediye işçisi Vedat Ç. çalışmalar için Deniz Mahallesi Mehmet Oğuz Göğüş Caddesi’ni trafiğe kapatmak için trafik işaretleri yerleştirirken bir şahıs yoldan geçmek istedi. Yolun kapatıldığını ve asfalta başlayacaklarını söyleyen Vedat Ç. şahsa başka bir yoldan gitmesi için uyarıda bulundu. Ancak uyarıları dikkate almayarak araçtan inen şahıs, elindeki bıçakla Vedat Ç.’ye saldırdı. Bacağından yaralanan belediye işçisi, arkadaşları tarafından olay yerine çağırılan ambulansla 25 Aralık Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada yapılan ilk müdahalenin ardından tedavi altına alınan Vedat Ç.’nin hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenilirken, olay sonrası araçla kaçan şüphelinin yakalanması için çalışma başlatıldı.

6 Temmuz – Kablo fabrikasında çalışan bir işçi yüzüne elektrik şartelinin patlaması sonucu hastanelik oldu – Kayseri
Edinilen bilgiye göre Hacılardaki bir kablo fabrikasında çalışan D.Y.’nin (31), çalıştığı esnada elektrik şartelinin yüzüne patladığı öğrenildi. İş arkadaşlarının kazayı 112’ye haber vermesi sonrasında Kayseri Eğitim ve Araştırma hastanesi acil servisine kaldırılan D.Y. tedavi altına alındı. D.Y’nin yüzünde yanıklar ve yaralar oluştuğu öğrenilirken yetkililer kaza ile ilgili soruşturma başlattı.

5 Temmuz – Dış cephe yalıtımı yaparken 3. kattan düşen bir işçi ağır yaralandı – Bilecik
Edinilen bilgiye göre, 4 Eylül Mahallesi 878 Sokakta bir apartmanın 3. katında mantolama işi yapan Cevzet Bilici (39), dengesini kaybederek düştü. Ağır yaralanan Bilici’ye ilk müdahale Bozüyük Devlet Hastanesi’nde yapılırken, hayati tehlikesi bulunan Bilici, daha sonra Eskişehir Osman Gazi Tıp Fakültesi’ne sevk edildi. Bilici’nin hayati tehlikesinin sürdüğü bildirilirken, olayla alakalı tahkikat devam ediyor.

5 Temmuz – Kaynak yaparken akıma kapılan işçi ağır yaralandı – Edirne

İspat Cami Mahallesi Sanayi Caddesi üzerindeki inşaatta çalışan Serkan Acar (29), kaynak yaptığı sırada elektrik akımına kapıldı. Ağır yaralanan Acar, olay yerine çağrılan 112 Hızır Acil ambulansı ile Keşan Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne kaldırıldı. Serkan Acar, burada yapılan ilk müdahalenin ardından, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edildi.

5 Temmuz – Sultanbeyli’de bir lisenin inşaatında çalışmaya başlayan işçi ilk gününde toprak altında kalarak hayatını kaybetti – İstanbul
Satılmış Özdemir ve beraberindeki 5 işçi, Sultanbeyli Merkez Camii önünde yer alan amele pazarından 60 lira karşılığında lisenin inşaatına götürüldü. Bu kişiler inşaatın bodrum katında çalışmaya başladı. Satılmış Özdemir ve beraberindeki 5 işçi zemini kazmaya başladı. Bir süre sonra toprağın yumuşak olmasından şüphelenen bir kişi işi bırakıp uzaklaştı. Ancak diğer işçiler çalışmaya devam etti. Bu sırada kenarda biriken tonlarca ağırlıktaki toprak çöktü. Diğer işçiler kendilerini kurtarırken, Satılmış Özdemir toprağın altında kaldı. Arkadaşları hemen kürekleri kullanarak toprağın altındaki Özdemir’e ulaşmaya çalıştı. Olay yerine gelen Sultanbeyli itfaiyesine bağlı ekipler uzun uğraşlar sonucu Özdemir’i toprak altından çıkardı. Ancak dakikalarca göçük altında kalan talihsiz işçi olay yerinde hayatını kaybetti.

5 Temmuz – İzmit’te taşeron firma işçisi iş kazasında hayatını kaybetti – Kocaeli

Gölcük yolu üzerindeki Yıldırımlar Metal’e ait işletmede yeni bir binanın çatısını yapmaya çalışan taşeron firma çalışanı Orhan Taşkın (53) ile Zeki Öztürk (40), metal kaynakları yapıldığı sırada aniden çöken çatının altında kaldı. Olay yerine gelen itfaiye ekiplerince demir aksamlı çatının altından çıkartılıp ambulansla Kocaeli Devlet Hastanesine kaldırılan Orhan Taşkın yolda yaşamını yitirdi. Yaralı Zeki Öztürk`ün vücudunda kırıklar olduğu ve hayati tehlikeyi atlattığı öğrenildi. Polis olayla ilgili soruşturma başlattı.

5 Temmuz – Otomobil işçi servisine çarptı: 1 ölü, 17 yaralı – Denizli
Denizli’de tali yoldan ana caddeye kontrolsüz ve hatalı çıkış yapan otomobil, tekstil işçisi taşıyan minibüse çarptı. İşçilerden 17 yaşındaki Yasin Mansız kaza yerinde hayatını kaybederken, toplam 17 kişi de yaralandı. Yaralılardan 7’sinin sağlık durumunun ağır olduğu öğrenildi. Kaza, saat 18.30 sıralarında, Adalet Mahallesi Albayrak Caddesi’nde meydana geldi. Serkan Güldaş’ın (35) kullandığı 20 EY 218 plakalı otomobille tali yoldan Albayrak Caddesi’ne hatalı ve kontrolsüz şekilde çıktı. Otomobil, tekstil işçilerini taşıyan Âdem Soymaç’ın (30) kullandığı 20 S 0383 plakalı servis minibüsüne çarparak durdu. Kazada devrilen minibüsteki işçiler yaralanırken otomobil sürücüsü Güldaş, araç içerisinde sıkıştı. Kazayı görenler acil yardım ekiplerine bildirip, çoğunluğu kadın tekstil işçilerini minibüsten çıkardı. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri, otomobilde sıkışan Güldaş’ı araç içerisinden çıkardı. Ambulansa bindirilen işçiler ve otomobil sürücüsü, Denizli Devlet, Servergazi Devlet, Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi ve BSK Cerrahi Hastanelerine kaldırıldı. Tedaviye alınan yaralıların sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi. Kazayla ilgili başlatılan soruşturma sürüyor.

5 Temmuz – Yol yapımı sırasında patlayan dinamit işçinin ölümüne neden oldu – Antalya
Antalya’nın Akseki ilçesinde, yol yapımı sırasında meydana gelen patlamada 18 yaşındaki işçi öldü.
AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Akseki’nin Taşlıca köyü Aksu mevkisinde Orman İşletme Müdürlüğünün müteahhit bir firmaya verdiği orman yolu yapım işinde çalışan Adem Mercan (18), çalışmalarda kullanılan dinamit lokumlarının patlaması sonucu olay yerinde yaşamını yitirdi. Olayla ilgili Mercan’ın çalışma arkadaşı 22 yaşındaki Necati Y. gözaltına alındı. Âdem Mercan’ın cesedi, Akseki Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olay yerinde yapılan incelemenin ardından Antalya Adli Tıp Kurumu Morgu’na gönderildi. Olayla ilgili Akseki İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından soruşturma başlatıldı.

5 Temmuz – TEDAŞ çalışanı akıma kapılarak hayatını kaybetti – Hatay
TEDAŞ işçisi Cemal Tatlı (32), Hürriyet Mahallesi’nde arızası bulunan elektrik direğine çıktı. Elektrik akımına kapılarak düşen Tatlı, olay yerine gelen ambulansla Erzin Devlet Hastanesine kaldırıldı. Evli ve üç çocuk babası olan Tatlı, hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Tatlı’nın hayatını kaybetmesi üzerine Enerji-Sen bir açıklama yaptı: “Hatay TEDAŞ’da taşeron şirket üzerinden çalıştırılan Cemal Tatlı 5 Temmuz günü akıma kapılarak hayatını kaybetti. İş güvenlik ekipmanları ve iş güvenlik elemanlarının sağlanmaması nedeniyle bir işçi arkadaşımız daha iş cinayetine kurban gitti. Taşeronlaştırma gerçeği bir kez daha en acı yüzüyle karşımıza çıktı. Hiçbir iş güvenliği malzemesine sahip olmadan iş başı yapmak zorunda olan bir işçi daha akıma kapılarak yaşamını yitirdi. Nerdeyse her ay bu acı haberleri almamıza rağmen yetkililerin kılları kıpırdamıyor, on binlerce işçi arkadaşımız iş güvenliği malzemeleri ve ekipleri olmaksızın direk tepelerine çıkıyor ya da trafo merkezlerine giriyor. Kaçınılmaz olarak da basında iş kazası olarak iki satırla geçiştirilen iş cinayetlerine tanık oluyoruz. Çok iyi biliyoruz ki özellikle enerji iş kolunda yaşanan iş kazalarını nerdeyse sıfır noktasına indirmek mümkün. Ancak maliyet yükselecek gerekçesi ile işçilere gerekli izalasyona sahip ekipmanlar ve iş güvenliğinden sorumlu elemanlar olmaksızın işler yürütülüyor. Sermaye işçiler üzerinden, onların canları pahasına da olsa, mümkün olan en fazla karı etmeye çalışacak ve yine çok açık ki devlet bu duruma göz yumacak. Ta ki biz işçiler bu duruma bir son verilmesi için mücadeleyi yükseltene kadar. Enerji işçileri için bunun anlamı sadece ekonomik çıkar değil doğrudan yaşam mücadelesi vermektir. Ya sıra hangimizde diye soracağız ya da kendimizin, ailemizin geleceğini savunacağız.”

4 Temmuz – Ev emekçilerini güvencesizlik öldürüyor – Antalya
Antalya’da önceki gün 8’inci kattan düşen ev emekçisi kadın hayatını kaybetti. Ev emekçilerini güvencesiz çalışmanın öldürdüğünü kaydeden Ev İşçileri Dayanışma Sendikası Genel Başkanı Gülhan Benli’den aldığımız bilgiye göre bu yıl 50 civarında ev emekçisi kadın yüksekten düşerek yaşamını yitirdi. Her ay ortalama 15 civarında ev emekçisi kadın da ise yaralanıyor. Önceki gün Antalya’nın Muratpaşa ilçesine bağlı Çağlayan Mahallesi 2060 Sokak’ta bulunan Anket Sitesi A Blok’ta temizlikçi olarak çalışan 52 yaşındaki Yeter Akyüz, balkondaki fayansın kırılması sonucu dengesini kaybederek 8’inci kattan düşerek hayatını kaybetti. Akyüz’ün eşinin bir süre önce öldüğü ve ailesinin geçimini sağlamak için gündelikçi olarak N.B isimli bir kadının evinde 3-4 aydır gündelikçi olarak çalıştığı öğrenildi. Palet kullanmaları lazım. Bu yıl 50 civarında ev emekçisi kadının cam silerken iddiaya göre düşerek yaşamını yitirdiğini kaydeden Ev İşçileri Dayanışma Sendikası Genel Başkanı Gülhan Benli, kazaların temel nedeninin kayıt dışı yani güvencesiz çalışıma olduğunu söyledi. Ev emekçisi kadınların cam silerken düşmeye karşı korunmalarını sağlayacak palet ismi verilen aletleri kullanmaları gerektiğini ya da evlere döner cam sistemlerinin monte edilmesi gerektiğini söyleyen Benli, kayıt dışı çalışma nedeniyle bunlardan habersiz olunduğunu veya temin edilemediğini ifade etti. Ev emekçisi kadınların beyanını esas alan iş güvenliği tedbirlerinin alınması için bilgilendirme toplantıları düzenleyeceklerini açıklayan Benli, ev emekçi kadınların güvencesiz çalıştırılmalarından dolayı sosyal güvenceden ve iş güvenliği tedbirlerinden mahrum bırakıldığını ifade etti. Tacize uğruyorlar. Yaşamını yitiren ev emekçisi kadınlar konusunda bir başka noktaya daha dikkat çeken Benli, “Cam silerken düştükleri söyleniyor, ama birçok kadın da evde uğradığı tacizden, tecavüz girişiminden kurtulmak için kendisini camdan atmak zorunda kalıyor, ya da evine gidip intihar ediyor “dedi. Benli bunun için de kadının beyanını esas alan bir düzenlemeye gidilmesi gerektiğini tekrardan vurguladı. Benli, ayrıca Uluslararası Çalışma Örgütü’nün ev emekçilerine, örgütlenme-toplu pazarlık dahil temel haklardan yararlanma yolunu açan sözleşmesini Türkiye’nin de tanıması gerektiğini belirterek, ev emekçilerinin haklarını koruyacak olan Ev İşçileri Dayanışma Sendikası’nın çalışmasına engel olacak çalışmalardan Türkiye bürokrasisinin vazgeçmesi gerektiğini söyledi.

3 Temmuz – Asansöre sıkışan çocuk işçi hayatını kaybetti – Antalya

Antalya’da 17 yaşındaki Mustafa Kabaoğlu çalıştığı ekmek fırınında, tezgâhlarının üzerine devrilmesi sonucu asansörde sıkışarak yaşamını yitirdi. Olay saat 21.30 sıralarında Ermenek Mahallesinde bulunan fırında meydana geldi. Ekmek fırınında çalışan Mustafa Kabaoğlu’nun olmadığı fark eden mesai arkadaşları genci aramaya başladı. İş yerinin çevresinde Kabaoğlu’nu arayan işçiler, bulamayınca tekrar fırına girdiler. Asansöre yönelen işçiler, Kabaoğlu’nun, üzerine ekmek tezgâhı devrildikten sonra asansörle tezgah arasında sıkışan cenazesiyle karşılaştı. Olay yerine çağırılan itfaiye ve sağlık ekipleri asansörden çıkarılan gencin öldüğünü belirledi. Olay yerinde inceleme yapan polis, işyeri çalışanlarının ifadelerine başvurdu. Mustafa Kabaoğlu’nun cenazesi otopsi yapılmak üzere Adli Tıp Kurumu morguna gönderildi.

1 Temmuz – Başakşehir’de mobilya fabrikasında yangın – İstanbul
İstanbul Başakşehir’de mobilya aksesuarı üreten bir fabrikada henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Hızla büyüyen alevler itfaiyenin müdahalesiyle yakındaki fabrikalara sıçramadan söndürüldü. Pik Dökümcüler Sanayi Sitesi A3 Blok 10-12 numarada bulunan Metax mobilya aksesuarları fabrikasında, saat 03.30 sıralarında henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Bloktaki diğer fabrikalarda çalışan işçiler alevleri fark ederek itfaiyeye bilgi verdi. Kısa sürede gelen itfaiye ekibi, hızla büyüyen alevlere müdahale etti. Yangın yakındaki diğer fabrikalara sıçramadan söndürüldü. Yangını fark eden işçilerden Erkan Tekdemir, ” Alevleri görünce itfaiyeye haber verdik. Mobilya aksesuarları üretilen bir fabrika. İçeride yaralanan kimse yok” diye konuştu.
Polis, yangınla ilgili soruşturma başlattı.

1 Temmuz – Fethiye’de elektrik hattı döşediği evde akıma kapılan genç işçi hayatını kaybetti – Muğla
Edinilen bilgiye göre Fethiye’nin Kemer Beldesi’nde bir eve elektrik hattı döşeyen 18 yaşındaki Ali Öztürk, çalıştığı sırada elektrik akımına kapıldı. Elektrik akımına kapılarak bir süre yüksek voltaja maruz kalan Öztürk daha sonra dengesini kaybederek yere düştü. Olayı gören vatandaşlar tarafından ilk müdahalesi yapılan Ali Öztürk daha sonra çağrılan ambulansla Fethiye Devlet Hastanesi’ne getirildi. Hastanede müdahale edilen genç işçinin hayatını kaybettiği belirlendi. Fethiye’de çıraklık eğitim merkezi 3. sınıf öğrencisi olan genç işçinin cesedi otopsi yapılmak İzmir Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

1 Temmuz – Samsun’da iki elektrik işçisi yaralandı – Samsun
Samsun’un Canik ilçesinde elektrik hattı döşemek için kazı yapan işçilerden 2’si toprak kayması sonucu yaralandı. Edinilen bilgiye göre, Karşıyaka Mahallesi’nde yeni yapılacak belediye binasına elektrik hattı döşenmesi için kazı yapan işçilerden Şaban Topçu (28) ve Nurettin Kanbay (36) kayan toprağın altında kaldı. Arkadaşlarının yardımı ile topak altından çıkarılan Topçu ve Kanbay, Gazi Devlet Hastanesine kaldırıldı. Bacaklarından yaralanan işçilerin sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

Kaynaklar: AA, Alınteri, Aliağa Ekspress, Anadolu Haber, Ardahan Haberleri, Atılım Haber, Aydın Haberi, Beyaz Gazete, Bianet, Birgün, Birinci Kuvvet, Bugün, Bulancak Haber, Bursa Hakimiyet, CHA, Cumhuriyet, Çumra Postası, Devrimci Proletarya, Dicle Haber Ajansı, DHA, Düzce Damla, EnerjiSen, Etkin Haber Ajansı, Evrensel, Fırat Haber Ajansı, Focus Haber, Gazete Vatan, Gazetem İzmir, Gerçek Gündem, Güvenli Çalışma, Haber 01, Haber 3, Haber 50, Haber Çorlu, Haber Fx, Haber Pan, Haber X, Haber Vitrini, Haberciniz, Haberler, Hürriyet, İHA, İnternet Haber, Kızıl Bayrak, Larende, Malatya Güncel, Manisa Haberleri, Medya 73, Merhaba Haber, Milliyet, Mücadele Birliği, Mynet, Nevşehir Medya, Özgür Gündem, Posta, Radikal, Sabah, Sol, Son Dakika, Sorgun Gazetesi, Star Gündem, TGRT Haber, TRT, UİD-Der, Yeniçağ, Yurt Haber, Zaman.

Bir yorum

  1. mrb,
    Istanbul İşçi sağlığı ve Güvenliği Meclisi’nin sitesi http://www.guvenlicalisma.org
    ilginizi çekeceğini düşündüm.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*