Home » GENÇLİK » Gerçek Dünya Fışkırıyor Kumandayla Zaplasanda

Gerçek Dünya Fışkırıyor Kumandayla Zaplasanda

Burjuva toplumun bir önceki toplum formlarından en önemli farklılıklarından biri bireye çözülmüş oluşudur. Bireye doğru çözülüş toplumun dayanışma gibi en birleştirici ve bütünleştirici olgusunun sakatlanmasına yol açar. Bu da neoliberal kapitalizm için daha yönetilebilir bir topluma yol açmaktadır.

En bariz örneklerinden daha birini geçtiğimiz günlerde yaşadığımız bir şov programında hunharca eğlenmenin tadını bozan Ayşe Öğretmen ile gördük. Medyanın patronları özürlerde dilese, devlet erkânı propaganda yaptırmayız deseler de bu derinden gelen ses eğleneni de eğlendireni de bu eğlencelerden kaymağı götürenleri de ayrı ayrı rahatsız etmiştir. Bu rahatsızlık bizlerde bir kez daha kendimize gelmeyi sağladıysa, Kürt halkı ve sınıf düşmanlarınca da bir kıvılcım etkisine dönüşebilme korkusunu sağlamıştır.

içerikŞimdilik bir canlı yayın kazası atlatır gibi atlatmaya ya da bir iki özürle durumu kurtarmaya çalışsalar da sorunun esas kaynağı olan kapitalizmden kaynaklı olduğunu sakladıklarını düşünüyorlar. Ayşe öğretmen ve devamında gelişen olayları hepimiz biliyoruz. Bu olayın AKP Hükümetinin “anlaşamadığı” bir sermaye grubuna bağlı kanalda olması vs. büyümesine etken olduğu iddia edilebilir. AKP ve medyası bu sesi propagandayla ilişkilendirmiş gedik bulmuş bir dedektifliğe soyunmuşlardı. Bunlar bir kenara bırakılırsa esas mesele toplum için eğlence vaktinde gerçekler konuşulmasıydı. Hele ki devletin işlediği katliamlar konulu bir konuşmaydı. Bu kadar gerçek bireyleri aşabilirdi.

Toplumumuzun alması gereken haberler için itina ile programlanan ve binlerce işçi ve emekçinin çalıştığı kanallar vardı. Bu konunun da usulünce konuşulacağı yer ve vakit oralardı. Ağırlıklı çoğunluğu gençlerden oluşan izleyicisiyle, makyajla, ışıkla, simlerle parlayan pop yıldızların, oyuncuların buluştuğu ve enerjilerinin soğrulması gereken bir yer ve zamanda pop yıldızlarının yüzünün düştüğü, oyuncularının dili pelesenk olduğu, gençlerin afyonun tesirinden bir an sıyrılması bile sistemi bozabiliyordu.

Buna bir örnekte son yıllarımızın televizyon denilince aklımıza gelen ilk isim olan “basit” bir muhabirlikten medya patronluğuna erişebilen bir zatın programında yaşanmaktadır. İlgi çeken bir isimle ve muadillerinden uyarlama olan programda yarışmacının bir umut diye girdiği yarışmadan elenince gerçekler dilinden çıkıveriyordu. Söylediği sadece “İki tane çocuğum var işim yok, işsizim, işim yok” cümlesi olsa da malum şahıstan “Keşke bunları backstagede söyleseydin, canlı yayında iş başvurusu yapman çok da iyi olmadı bence biz sana her türlü yardımcı oluruz” şeklinde ki paparayı yemesine engel olmuyor.

Bu tip programlardan eğlenme arzumuzu tatmin etmek istersek hem Ayşe Öğretmenin feryadı hem de bu yarışmacının iş istemesine kızar birini propagandacı diğerini dilenci yerine koyarız. Böylelikle istenilen vasati bir vatandaşın tüm yükümlülüklerini yerine getiririz. Çünkü şov devam etmeli. Bu tavır benliğimizi o dikdörtgene teslim etmekten başka bir şey ifade etmez. Ama ya tam tersi olursa. İşte esasında korkulan da budur.

beyaz (2)

Ayşe öğretmenle birlikte Cizre, Sur, Silopi ve diğer Kürdistan kentleri yalnız kalmaz, şarkısını söyleyen işsiz yarışmacı işsiz milyonlarla birlikte yedek işgücü olmanın hesabını sorar ve en keyiflisi de tüm patronlara her türlü yardımı seve seve bilinçli bir şekilde toplum yapar.

Bu iki durumun ifade ettiği tek bir somutluk vardır. O da kapitalizmin yüzyıllardır bir yanda Kürt Halkına yönelik tarihsel işgal ve katliamlarını diğer yanda işsizlikle terbiye ederek köleleştirdiği işçi sınıfının gerçekliğini saklanamaz boyutlara ulaştığıdır.

Burjuva toplumun kendi damarlarından fışkıran ve sarmal bağlarla yavaş yavaş sardığı gerçekler çokta uzun olmayan vadede yeni bir yaşamı ortaya çıkaracaktır. Gezi Direnişi’nin bir volkanik yanardağ gibi harekete geçip patlamasını unutmayalım. Gezi bir başlangıçtı ve sarsıntılarını görmemek için deve kuşu olmak gerek.

Sınıfsız Dergisi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*