Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Genel Grev bu kez Portekizce yazıldı
Genel Grev bu kez de Portekizce yazıldı pankartlara. "GREVE GERAL".

Genel Grev bu kez Portekizce yazıldı

Genel Grev bu kez de Portekizce yazıldı pankartlara. “GREVE GERAL“.

Portekiz işçi sınıfı hükümetin maaşlarda kesintiye gitme ve kamu harcamalarını azaltma kararına karşı ülkede son 22 yılın en büyük genel grevini örgütlediler. Tüm Avrupa da işçi sınıfına karşı yürütülen saldırıların adı son zamanlarda “önlem paketi” oluyor. Portekiz işçi sınıfını hedef alan önlem paketi Portekiz meclisinde Cuma günü görüşülecek.

Başbakan José Sócrates, yüzde 9.3 olan bütçe açığını 2010 için yüzde 7.3’e, 2012’de ise yüzde 3’e indirmeyi hedefliyor. Tabi ki faturasını da emekçilere kesiyor. Kamu sektöründe maaşların yüzde 10 oranında azaltılması, bazı yiyeceklerde yüzde 6 civarında olan KDV’nin tüm ürün ve hizmetlerde yüzde 23’e yükseltilmesi, emeklilik tazminatlarının bir süre dondurulması, aile yardımlarında kesintiye gidilmesi, sağlık ve eğitim bütçelerinde kesintilere gidilmesi ve devlet varlıklarının özelleştirilmesi alınacak önlemlerden bazıları.

Portekiz’in en büyük işçi sendikaları konfederasyonu olan ve Portekiz Komünist Partisi’ne yakınlığıyla bilinen CGTP’nin yanı sıra sosyal demokratlara yakın UGT’nin de destek verdiği greve 3 milyon Portekizli işçi ve emekçi katıldı.

Ulaşım durmaya yakın noktaya gelidi. Okulların çoğu kapatıldı. Hastaneler ise acil hastalar dışında hiç kimseye hizmet vermedi. Ülkenin en büyük fabrikalarından Volkswagen fabrikası başta olmak üzere yüzlerve fabrikada üretim durduruldu. Kamuda da greve katılım oranı yüzde 80’i aştı. Belediyelerde de greve katılım oranı yüksekti.

Aslında Portekiz’de de veriler Türkiyede olduğu gibi ekonominin yükseldiğini gösteriyor. Tabi bu artış işçi sınıfının daha fazla sömürülmesi ile olduğundan işçilere sefalet artışı olarak yansıyor. Öyleki kriz bahaneleri ile işçi sınıfının sömürüsü bir kat daha artırılırken elindeki kazanımları da törpülenmeye çalışılıyor. 2011 bütçesinde maaşlarda kesintiye gitme, vergileri arttırma, kamu harcamalarını azaltma gibi uygulamalara gideceğini açıklanıyor. Bu saldırıyı yöneten ise tanıdık kurumlar; IMF ve Avrupa Merkez Bankası. Daha önce İrlanda 90 milyar euorluk bir paket için başvurmuş, Yunanistan da 110 milyar euroluk bir paket almıştı. Portekiz burjuvazisi ise daha büyük bir “yardım”a başvuracak. Tabi ki işçi sınıfının sırtından karşılanacak bir “yardım”a.

Fransa, İngiltere Yunanistan ve son olarak da Portekiz işçi ve emekçileri saldıırılara karşı ayakta. Saldırıların da direnişlerin de arkası gelecek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*