Anasayfa » GENÇLİK » Gençler işsizliği oturma eylemiyle protesto etti

Gençler işsizliği oturma eylemiyle protesto etti

Türkiye’deki genç işsizliğe dikkat çekmek amacıyla Ankara, Eskişehir ve İstanbul‘da bir günlük oturma eylemi yapan gençler, “İşsizsek, borçluysak, zenginlerden çoksak gençler meydana” dedi.

Türkiye’deki genç işsizliğe dikkat çekmek amacıyla İstanbul Taksim, Ankara YKM önü ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü önünde “İşsizsek, borçluysak, zenginlerden çoksak gençler meydana” şiarıyla yaptıkları bir günlük oturma eylemini bitirdi. YKM önünde bir günlük oturma eylemi yapan Gençler Meydana İnisiyatifi üyesi öğrencilerden Ayşen Ece Kavas eylemi bitirdikten sonra basın açıklaması yaptı. “İşsizsek borçluysak zenginlerden çoksak gençler meydana” pankartı ve “Gençliğe iş bulun ya da defolun”, “Harçlar kaldırılsın parasız eğitim istiyoruz”, “Boş vaat değil iş istiyoruz” dövizlerinin açıldığı eylemde Kavas, “Genç işsiz olmak istemiyoruz. Ekonomi büyüyor diyorlar. Ama bize büyümüyor. İstihdam sağlamıyor. Vekil maaşlarına yüzde yüz zam yapılırken emekliye yüzde 3 zam yapıldı. Gelir adaletsizliği giderek büyüyor. Hatlar keskinleşiyor” dedi. Nüfusun yüzde 99’u olarak buna karşı ilk adımı attıklarını belirten Kavas, bu eylemlerinin uyarı niteliğinde olduğunu belirtti.

Gece oturma eylemi sırasında kendilerine battaniye getiren üç arkadaşlarının polis tarafından engellendiğini belirten Kavas, 30 polisin 3 öğrencinin battaniye getirmesine karşı barikat yapmasının trajik komik olduğunu ifade etti. Dışarıdan önemli bir destek aldıklarını ifade eden Kavas, 40 kişi ile başladıklarını şimdi 150 kişi olduklarını, üniversitelerdeki apolitikliği yıkmaya çalıştıklarını söyledi.

Kavas, emeklerinin karşılığı olmadığı için bu eylemi yaptıklarını, çevredeki insanların kendilerine büyük bir ilgi gösterdiğini ve desteklediğini söyledi. Eylemleriyle devletin gerçek yüzünü ortaya çıkaracaklarını ifade eden Kavas, “Bugün burada direnenler yarın alanları dolduracak. Ne gerekirse gereğini yaparız” dedi. Öğrenciler, alkışlarla eylemlerini sonlandırdı.

‘TUNUS, MADRİD, TAHRİR, ŞİMDİ İSTANBUL’

İstanbul Taksim Meydanı’nda da bir günlük oturma eylemi yapan Gençler Meydana İnisiyatifi üyesi öğrencilerin eylemi basın açıklamasıyla sona erdi. “İşsizsek borçluysak zenginlerden çoksak gençler meydana” pankartı ve “Gençliğe iş bulun ya da defolun”, “Harçlar kaldırılsın parasız eğitim istiyoruz”, “Boş vaat değil iş istiyoruz” dövizleri açıldı. sık sık “Tunus Madrid Tahrir şimdi İstanbul”, “İşsiz gençlik geleceği alacak” sloganlarının atıldığı açıklama İnisiyatif üyeleri adına Işıl Kurt tarafından yapıldı.Kurt, emeklerinin karşılığı olmadığı için bu eylemi yaptıklarını, çevredeki insanların kendilerine büyük bir ilgi gösterdiğini ve desteklediğini söyledi. Eylemleriyle devletin gerçek yüzünü ortaya çıkaracaklarını ifade eden Kurt, “Bugün burada direnenler yarın alanları dolduracak. Ne gerekirse gereğini yaparız” dedi.

Öğrenciler, alkışlarla eylemlerini sonlandırdı.

ANF

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*