Anasayfa » DÜNYA » Kreuzberg’de yüksek kiralara karşı direniş çadırı

Kreuzberg’de yüksek kiralara karşı direniş çadırı

Berlin’de “Küçük İstanbul”olarak adlandırılan Kreuzberg’de kiraların aşırı yükseltilmesine karşı bir direniş çadırı kuruldu. Adına “Gecekondu” diyoruz.

Bu çadırın kurulmasının aslında yaklaşık sekiz aylık bir geçmişi var. Öncülüğünü yapan, inisiyatifi elinde tutanlar bileseni ise (içinde Almanyalılar da olmakla birlikte) oldukca tutucu ve siyasetten uzak. Uzun yıllar önce Almanya’ya “misafir işçi” olarak getirilen kuşaktan kadın ve erkekler. Yıllardır Kreuzberg’de yaşıyorlar. Geçen yıllar içerisinde ellerindeki hakların nasıl gasp edildiğini, yaşam koşullarınn her geçen gün nasıl ağırlaştığını en yakıcı haliyle hissediyor ve anlatıyorlar.

Gecekondu eylemcileri olarak ayda iki defa Cumartesileri düzenli olarak “Gürültü Yürüyüşleri” yapılıyor. Çoğunluğunu, ellerinde gürültü çıkaran her malzemeyle -tencere, tava, düdük vs.- katılan kadınlar oluşturuyor. Zaman zaman bu eylemlere katılmakla birlikte, aslında işin ciddiyetini anlamamız ve daha içten konumlanmamız zaman aldı. Ama ne yapip edip buraya dahil olmak gerekiyordu. Çadıra daha sık gitmeye ve özellikle kadinlarla diyalog ve sohbetler kurmaya çalıştık. İlk zamanlar bir şekilde ya suskun kaliyor ya yer degiştirip kendi aralarında oturuyorlardı. Gitmeye devam ettik ve daha geniş katılım ve güç katmak, ileriye taşıma dinamikleri oluşturabilmek amacıyla konuyu Berlin Emek ve Demokrasi Platformu’nda gündeme aldık. Hep beraber çadır ziyareti kararı aldik. Halka açık toplantı günü ziyarete gittik. Çadır 24 saat açık tutuluyor ve vardiyalar halinde nöbete kalınıyor. Bizler de vardiyalara yazıldık.

Aslında bu kitleye platform olarak yapılacak ziyaret, siyasetten duyulan korku ve önyargıların duvarına çarpıp kapıların bize tamamen kapanması riskini taşıyordu. Bunun için ziyaretten önce bir iki arkadaşla her gün çadıra gittik. Gece nöbeti aldık ki, bu onların artık zorlandıkları bir hal almıştı. Kadınlarla yemek tarifleri, diziler, rüyalar, göç ve aile sorunları üzerine konuşa konuşa, nihayet bir dil tutturabildik. Sosyal konutların gasp edilmesi ve kiraların ödenemez boyutlarda arttırılması, milliyetinden bağımsız olarak her işçi ve emekçinin ciddi bir sorunu. Siyasetten uzak durmaya özen gösterseler bile, objektif olarak yaşanan durumun kendisi “sosyal devlet”in sınırlarını ortaya koymakta.

Ziyaretimizi gerçekleştirdikten sonra da ziyaret ve nöbetlerimize devam ediyoruz. Çıkardıkları bildirileri dağıtıyor, etrafımızdakileri bu konuya duyarlı kılmaya devam ediyoruz.

Berlin/Devrimci Proletarya

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*