Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Gebze’de 1 Mayıs

Gebze’de 1 Mayıs

İşçi kenti Gebze’de 1 Mayıs yaklaşık 15 bin kişilik işçi emekçi kitlesiyle karşılandı.

Gebze Sendikalar Birliği’nin organize ettiği mitingde Birleşik Metal İş, Türk Metal, Çelik İş, Petrol İş, Eğitim Sen, Eğitim İş, Emekli Sen, Tek Gıda İş, Tezkoop İş, Dev Maden Sen ve TMMOB katılımcı sendika ve meslek odalarıydı. Sendikaların dışında UİD-Der, ÖDP, HDK (ESP, EME(P, Gebze Artvinli Gençlik Platformu gibi demokratik sol kurumlar yer aldı. Ayrıca CHP ve İP gibi burjuva ulusalcı-milliyetçi gerici odaklar da kortej oluşturmuşlardı.

Kitle saat 11.00’de toplanmaya başladı. Genel olarak DİSK Birleşik Metal İş ve Türk-İş Türk Metal sendikasında örgütlü metal işçileri ve Petrol-İş üyesi işçilerin ağırlıklı katılım sağladığı Gebze 1 Mayısı, kitlenin Gebze trafo meydanında toplanmasıyla başladı.

Özellikle Birleşik Metal İş üyesi işçilerin fabrika fabrika kurdukları kortejleri disiplinli oluşlarıyla dikkat çekiyordu. Yine Petrol-İş üyesi işçiler de fabrika kortejleri oluşturarak yürüyüşte yerini aldı. Tek Gıda İş’te örgütlü Pakmaya işçileri sık sık “Suskun sendika istemiyoruz” sloganı attı.

Artvinli Gençler Platformu da taşıdığı çevreci/renkli pankartlarıyla dikkatlari üzerine çekmeyi başardı. Gebze Organize Sanayi’de faaliyette olan Artemis duşakabin ve küvet fabrikasından 10 kadar işçi de bağımsız ppankartlarıyla yürüyüşte yer alarak anlamlı bir duruş sergiledi. UİD-Der’de merkezi olarak Gebze’de yer aldı ve kitleselliğiyle dikkat çeken az sayıdaki kortejlerden birini oluşturuyordu. Buradan yürüyüşe geçen kitle Cumhuriyet Meydanı’nda toplandı.

Alana girilmesiyle kitlenin dağılmaya başlaması neredeyse bir oldu.

1Yapılan ortak açıklama işçiler,kamu emekçileri, emekliler, işsizler, yoksullar, kadınlar, gençler, öğrenciler, demokratlar, aydınlar, yurtseverler-ilericiler ve devrimcilerin selamlanmasıyla başladı. Ortak açıklama kapitalizmin son krizinden taşeronluk sistemine, kentsel dönüşümden HES’lere, MESS’in grup sözleşmelerinden Hava İş ve Tek Gıda İş grevlerine, emperyalist- kapitalist bölgesel savaş ve talandan burjuva liberal müzakare sürecine ve başkanlık sistemine bir dizi konuyu içeren uzun bir metinden oluşuyordu. Haliyle dinleyen pek yoktu.
22
Kitlesel katılımlarıyla dikkat çeken metal işçilerinin TİS sürecinde olmaları bile alana pek yansımadı. TİS sürecine dair sohbet etmek istediğimiz metal işçilerinin süreçten genel olarak habersiz-bilgisiz oluşları dikkat çekti. Belli ki süreç bir süre kapalı kapılar ardında yapılacak pazarlıklar şeklinde ele alınacak. Türk Metal Çayırovası şube başkanı TİS sürecine dair sorumuza “Süreç işliyor. Bizler kolay kolay sokağa inmeyiz. Masa başında sorunu çözmek isteriz. Fakat MESS bu dönemin özelliğini anlamadı. İki yıl önceki fedakarlığımızı anlamadı. Asla kabul edilmeyecek bir teklifle karşımıza geldi. Ayrıca esnek çalışma maddeleriyle geldi üstüne… kabul etmemiz mümkün değil. Teklifimizi koruyoruz. Yüzde on sekizlik bir artış istiyoruz. MESS’in enflasyonu bizim enflasyonumuz değil. Bizim enflasyonumuz ev kiralarıyla,temel mutfak girdileriyle yakıcı ihtiyaçlarımızla belirlenmeli… Biz sokağa indiysek alacağımızı almadan hiç bir güç bizi engelleyemez” dedi. Zam oranlarıyla ilgili spekülasyonlara itibar edilmemesini belirtip sürecin kendileri için de zorlu olacağını belirtmiş oldu.
111
Bu yıl burjuvazinin İstanbul’da işçi sınıfına alan yasağıyla engellenen 1 Mayıs’a merkezi olarak Gebze’de katılan UİD-Der “kapitalizm çıkmazda, çıkış işçi iktidarında” ve “haksız emperyalist savaşlara son- siyasal ve sendikal baskılara son” pankartlarıyla alanda yer aldı. Ekonomist sendikalist işçi siyasetinde derinlik kazanan Uidder’in burjuva siyasal iktidarın alan yasaklarına, siyasal sendikal baskılarına karşı, burjuva siyasal zor ablukasındaki istanbul’u terk etmesi, hedeflediği işçi iktidarı bilincinin oldukça zayıf olduğunu gösteriyordu.
g3
Yaklaşık iki saat süren miting olağan şekilde sona erdi.

3

11

12

22

33

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*