Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Hortum devinde grev

Hortum devinde grev

Trelleborg’un Gebze Barış Mahallesi, Gebze Plastikçiler Organize Sanayi Bölgesi ve Düzce’de bulunan 3 fabrikasında, şirket yönetimi ile Petrol-İş Gebze şubesi arasında yürütülen toplu sözleşme uyuşmazlıkla sonuçlandı.

İsveç merkezli Trelleborg AG İsveç mali-sermaye fonlarına ait. Uluslararası fabrikalarında toplam 16 bin işçi, Türkiye’deki fabrikalarında toplam 400 işçi çalışıyor. Türkiye’ye de Süperplas’ı satın alarak girmişti. Şirket ağır araç ve iş makinelerinde kullanılan lastikleri ve plastik hortumları üretiyor.

Trelleborg Türkiye işçilerinin yüzde 35 ücret zammı ve tamamlayıcı sağlık sigortası istemleri şirket tarafından kabul edilmedi.

Trelleborg işçileri, Gebze ve Düzce’deki fabrikalarında “grev” pankartı asarak üretimi durdular.

İşçiler, Gebze’deki diğer plastik fabrikalardan işçi temsilcilerin ve Petrol İş Gebze şubesi yöneticilerin katılımıyla bir basın açıklaması yaptılar.

Polis grev üzerinde abluka ve baskı uyguluyor. Bu sabah dayanışma için fabrika önüne gelenlerin slogan atmasını ve pankart taşımasını yasaklamaya kalkışıyor. Kapitalist devlet her işçi grev ve direnişinde, bir isyan hayaleti görüyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*