Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » GEA işçilerinden işgal

GEA işçilerinden işgal

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu Alman sermayeli GEA Klima Sanayi ve Ticaret A.Ş.‘de işten atılan işçilerin fabrika önündeki direnişleri 42 gündür sürüyor. Patronun getirdiği 20 kişilik “çete” işçilere saldırırken, fabrikayı 2 saat boyunca işgal eden işçilerin direnişi devam ediyor.

PATRONUN ADAMLARINDAN TEMSİLCİLERE TEHDİT

42 gün önce fazla mesailerin halen devam etmesine bunun yanı sıra taşeron firmalara iş verilmesine rağmen iş yok bahanesiyle işten atılan 7 işçinin ardından, Salı günü itibariyle 12 işçinin daha işten atıldığının bildirilmesi gün boyu hareketliliğe neden oldu. 12 işçinin atılmasını işçilere zorla kabul ettirmek amacıyla dışarıdan getirilen korumalar Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi işçilere saldırdı, sendikanın işyeri temsilcileri bir odaya kilitlendi.

İşçilerin gazetemize verdiği bilgilere göre, işveren sabah saatlerinde fabrikaya camları filmli siyah bir minibüs ve otomobille, çoğu yabancı uyruklu olmak üzere yaklaşık 20 takım elbiseli koruma getirerek İşyeri Baş Temsilcisi Ali Şengül, İşyeri Temsilcisi Mustafa Doğanay ve Avrupa İş Konseyi Temsilcisi Onur Şıvka’yı sendika odasına kilitledi.

İşyeri temsilcileri tehdit ederek iş haklarının feshedildiği, 12 işçinin daha işten atıldığı yönündeki tebligatı imzalatmaya çalışıldı. İşyeri temsilcilerinin bu belgeleri imzalamayacağını söylemesi ve üretimde çalışan arkadaşlarına haber vermesi sonucu ise işçiler olaya müdahale ederek arkadaşlarını kurtardı.

İŞÇİLER FABRİKAYI İŞGAL ETTİ

İşçilerle, patronun getirdiği 20 kişilik grup arasında arbede yaşanırken, patronun adamlarının polis gelmeden uzaklaşması dikkat çekti. İşçiler, bu 20 kişinin fabrikaya girmesinin özellikle fabrikada insan kaynakları müdürü görevinde çalışan Gamze Yılmaz’ın planlaması ile gerçekleştiğini, polisin fabrika içerisine girmesi ve işçilerin tehdit edilmesinde yine bu ismin rolünün büyük olduğunu belirttiler. Yaşanan bu gelişmelerin ardından işçiler iş çıkışı fabrikayı işgal ederek, fabrika içerisinde beklemeye başladı. İşverenin çağrısıyla fabrikayı abluka altına alan Çevik Kuvvet ekipleri fabrikadan çıkmayan işçileri zorla çıkarmakla tehdit etti. İşçiler fabrika içerisinde 2 saat süren bekleyişin ardından polisin zor kullanarak fabrikayı boşaltacağını belirtmesi üzerine fabrika kapısına kadar sloganlarla yürüyerek fabrika kapısında bekleyen diğer işçilerle buluştu. Daha sonra fabrika kapısında Birleşik Metal-İş Genel Merkez Yöneticisi Selçuk Göktaş G.E.A. işçilerine seslendi. Göktaş işçiler işlerine geri alınmadıkları sürece Gebze’de örgütlü oldukları bütün fabrikalardaki işçilerle birlikte her gün G.E.A. önünde olacaklarını aktardı. G.O.S.B. ta bulunan Dostel Makine işçileri de iş çıkışında servislerle G.E.A. işçilerinin yanına gelerek desteklerini sundu. Görüştüğümüz Dostel Makine işyeri baş temsilcisi Selçuk Balcı servisler aracılığıyla buraya gelen bütün işçi arkadaşlarının G.E.A. işçilerinin yanında olduklarını belirtmek için burada olduklarını söyledi.

‘İŞYERİNDE ÇETE SALDIRISI BU ÜLKENİN UTANCIDIR’

Konuyla ilgili Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Fabrika önünde bekleyen işçilere dışarıdan getirilen bazı kişiler taş ve sopalarla saldırdı. Türkiye’yi çetelerden arındırma iddialarının yaygınlaştığı bir dönemde çalışma hayatının böylesine çetevari ve gangster tarzı uygulamalarla karşı karşıya kalması büyük bir çelişki oluşturmaktadır. 21. yüzyıl Türkiye’sinde vatandaşların can güvenliği sağlamak bu ülkeyi yönetenlerin başlıca görevidir.

Şu anda faaliyet konumuz olan çalışma hakkı, sendikalaşma hakkı gibi temel hak ve özgürlükler yerine en temel hak olan yaşama hakkından söz etmek durumunda kalmamızı ise bizim değil bu ülkenin bir utancı olarak görüyoruz” denildi.

DİSK Genel Başkan Yardımcısı İsmail Yurtseven de yaptığı açıklamada GEA Klima’da işten atıldıkları için fabrika önünde eyleme geçen Birleşik Metal-İş üyesi işçilere yapılan saldırıyı kınayarak; “Böylesi saldırılara pabuç bırakmayız” açıklamasında bulundu.

Evrensel

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*