Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » GDDK: Göçmen emeği sömürüsüne, ucuz işçi çalıştırmaya, taşeron sistemine, güvencesizliğe, kağıtsızlığa hayır diyerek yürüyelim

GDDK: Göçmen emeği sömürüsüne, ucuz işçi çalıştırmaya, taşeron sistemine, güvencesizliğe, kağıtsızlığa hayır diyerek yürüyelim

Fransa’da emeği ile geçinenler 3 aydır sokaklarda. Sarı yeleklilerin yaktığı çoban ateşleri, “ışık şehri” Paris’in vitrinlerini gölgede bıraktı. Akaryakıt zammından, emekçileri cezalandıran ağır vergilerden, ücretlerin ve emekli maaşlarının düşüklüğünden, alım gücünün azalmasından, emeklilik yaşının 63’e çıkarılmasından, işten atmaların kolaylaşmasından, kamu hizmetlerinin özelleştirmelerle tasfiyesinden, kadınların artan yoksulluğundan, fare deliği konutlardan… canı yananlar konuşuyor artık. Tekellerin, patronların, bürokratların şişkin portföylerine dokundurmayan, işsizliği bizim suçumuz gösteren zengin çocuğu Macron şımarıklığına dur deniliyor. Kapitalistler sınıfı, bu beklemedikleri başkaldırıya bir sopa bir de havuçla karşılık veriyor.

Yasaklarla, zorla bastırmak, olmadı bölmek, bulandırmak, kendisinin olmayan bayraklara bağlamak istiyor. İşçi ve emekçilerin kendi yaşamlarına ilişkin kararları almasını engellemek peşinde.

Biz göçmen işçiler, bizim kaderimiz için de hayati bu mücadelenin seyircisi olamayız.

İnşaat, gıda, bakım hizmeti gibi işlerde ucuz, kayıtsız, kağıtsız çalışıyor, sorunlarımızı dile dökmekte bile zorlanıyoruz. Ama açılan bu yolda mücadelenin dili artık ortaktır. Göçmen işçilere yönelik önyargıları gidermenin yeri de kapitalistlerin bizi mahkum ettiği koşullara hayır demek, eşit koşullarda çalışmayı talep etmek olacaktır.

Buradayız! Sokaklarda, işyerlerinde, banliyölerde, okullarımızda yaşamsal taleplerimizle yerimizi alalım. Mücadelede kardeşlik için, sınırları silmek, önyargıları kırmak için meydanlara.

Göçmen emeği sömürüsüne, ucuz işçi çalıştırmaya, taşeron sistemine, güvencesizliğe, kağıtsızlığa hayır diyerek yürüyelim.
Sokakta, barikatta, gazın karşısında söyleyelim şarkılarımızı omuz omuza.

İnsanca yaşanacak asgari ücret/emekli maaşı
Herkese iş, 32 saatlik iş haftası
Emeklilik yaşı 60’a indirilsin / Mezarda emekliliğe hayır
Artan oranlı vergi uygulansın
Dolaylı vergiler kaldırılsın
Taşeronluk sistemine, güvencesiz çalışmaya son
İşten atmalar yasaklansın
Herkese sağlıklı bir konut hakkı
Parasız konut, sağlık, eğitim, ısınma, ulaşım, internet erişimi

Macron istifa !
Üreten biziz yöneten de biz olacağız!
GDDK (Grev ve Direnislerle Dayanisma Komitesi)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*