Anasayfa » GENÇLİK » Gazili Veliler: Prefabrik Okul İstemiyoruz!

Gazili Veliler: Prefabrik Okul İstemiyoruz!

Gazili Veliler prefabrik okullara karşı bir eylem daha düzenlediler. 14 Kasım Çarşamba günü yaklaşık 40 velinin bir araya geldiği eylemde Aslangazi ve Gazi İlköğretim Okulu önünde biraraya gelindi ve Sultangazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basına açıklama yapıldı.

Gazili veliler daha önce, 22 Ekim’de, 4+4+4 eğitim sistemine ve kalabalık sınıflara çözüm olarak geliştirilen prefabrik okullara karşı Gazi İlköğretim Okulu’nda eylem yapmışlardı. Veliler 4+4+4 eğitim sistemiyle 60-70’i bulan sınıf mevcutlarına da, bu yığılmayı önleme adına çocuklarının kışın soğuktan donacağı, yazın sıcaktan pişeceği prefabrik sınıflara da tepkili. Mahallede prefabrik okul inşaatlarına başlandığı ilk günlerde 4+4+4 eğitim sistemine ve prefabrik okullara neden karşı olduklarını hazırladıkları bildiri ve afişlerle duyurmaya çalışmış, prefabrik okulların yapımını durdurmak için velileri mücadeleye çağırmışlardı.

22 Ekim’de Gazi İlköğretim Okulu velileri okul bahçesinde bir süre durmuş olan prefabrik okul inşaatının hummalı bir çalışmayla yükseltildiğini görmeleriyle harekete geçmiş ve hemen eylem yapmışlardı. Küçücük çocukların oyun yeri olan okul bahçesi tahta, çivi, inşaat malzemesiyle dolmuş, okul adeta bir inşaat şantiyesi gibiydi. Veliler bu duruma tepki göstermiş ve teşhir etmişlerdi. Eylem sırasında bir çocuk eylemi haberleştirmek için gelen televizyon kamerasına bu çivileri, tahtalar gösterip, teneffüste ayaklarına çivi battığını anlatmış, bir başka çocuk okul bahçesinde üzerine düşen malzemeleri sıralamıştı. Eylemde ailelerin protestosuna çocukların bu bağırış çağırışları ve “prefabrik okul istemiyoruz” sesleri eklenmişti.

Dün ise Gazili Veliler çocuklarını okula bıraktıktan sonra Aslangazi ve Gazi İlköğretim Okulu önünde biraraya gelerek Sultangazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gittiler. 4+4+4 eğitim sistemine ve bu eğitim sisteminin sonucu olan prefabrik okullara karşı saat 13.30’da bir basın açıklaması yaptılar.
Yaklaşık 40 veli ellerinde dövizler ve sürekli kullandıkları “Çocuklarımız Geleceğimiz, Karanlık Yarınlara teslim Etmeyeceğiz!” pankartlarıyla ilçe milli eğitim müdürlüğü önünde “Savaşa değil eğitime bütçe”, “Prefabrik okul istemiyoruz” “Anadilde eğitim hakkı istiyoruz” “Prefabrik değil modern binalarda eğitim istiyoruz” “Zorunlu din dersine hayır” “Yeterli okul yeterli öğretmen istiyoruz” “Eşit, parasız, bilimsel, anadilde eğitim istiyoruz” sloganlarını atmaya başladılar.

Basın açıklamasında 4+4+4 eğitim sistemine ve onun ürünü olan prefabrik okullara neden karşı olduklarını belirterek taleplerini sıraladılar:

“- Çocuklarımızın derme çatma, kondu tarzı okullarda değil, her yönüyle gelişimlerine uygun fiziki şartlara sahip binalarda eğitim almalarını istiyoruz!
– Eşit, bilimsel, parasız, anadilde eğitim istiyoruz!
– Zorunlu din dersinin de, sözde seçmeli uygulamada zorunlu olan din derslerinin de kaldırılmasını istiyoruz!
-Savaşa değil, eğitime bütçe istiyoruz!
Her türlü gerici, ırkçı, piyasacı eğitime karşı mücadele edeceğiz. 4+4+4 eğitim sistemine ve burjuva eğitim sisteminin her türlüsüne hayır diyoruz! 4+4+4’ü uygulatmayacak, prefabrik okulları başınıza yıkacağız!”

Gazili Veliler’den Nazmiye Erdoğan eylemi şöyle aktardı:

“13 Kasım’da okulumuzda bildiri dağıtmaya başladık. Çünkü 14 Kasım’da prefabrik okullara karşı bir basın açıklamamız olacaktı. Bununla ilgili bildiri dağıtımı yaparken birebir velilerle konuşarak neden bu basın açıklamasını yaptığımızı anlattık. Bugün öğlen Aslangazi ve Gazi İlköğretim Okulu önünde veliler olarak toplanıp otobüsümüze bindik. Sultangazi Milli Eğitim Müdürlüğü’ne geldik. Bu sırada Eğitim-Senli öğretmenlerimiz de geldi. 40 kişi olduk. Dövizlerimizle, pankartımızla sloganlarımızı atmaya başladık. Alkışlarımız ve zılgıtlarımızdan sonra arkadaşımız Eylem basın metnini okumaya başladı. Basın metni bittikten sonra tekrar sloganlarla eyleme devam ettik ve alkışlarla bitirdik. Basın açıklamamız tam bitmişti ki iki tane sivi araç geldi. Araçlardan inen sivil polisler, “Burada ne yapıyorsunuz, amacınız ne? Temsilciniz kim? Temsilciniz bizimle gelsin, taleplerinizi bildirelim” dediler. Biz de “Biz hepimiz temsilciyiz, hepimiz veliyiz, talebimiz de prefabrik okullar değil, sağlıklı binalarda okul istiyoruz.” dedik. İlçe milli eğitim müdürlüğüne yaz döneminde gitmiş, taleplerimizi bildirmiştik. Bize prefabrik okul yapılmayacağı söylenmişti. Daha sonra okullar açıldığında prefabrik okulların temelleri atıldı. Biz de Gazili Veliler olarak 4+4+4 eğitim sistemiyle ilgili çalışmalarımıza devam edeceğiz. Daha önce topladığımız imza metinlerini bu ay içinde il milli eğitim müdürlüğüne götüreceğiz. Ayrıca 4+4+4 eğitim sistemiyle ilgili yine bu ay içinde bir panelimiz olacak.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*