Anasayfa » GENÇLİK » Gazili veliler 4+4+4 eğitim sistemine karşı eylem yapacak!

Gazili veliler 4+4+4 eğitim sistemine karşı eylem yapacak!

Merhaba,
Üç hafta boyunca Gazi İÖO, Aslangazi İÖO, Atatürk Çiftliği İÖO, İstiklal İÖO, Zübeyde Hanım İÖO, Mehmetçik İÖO imza topladık ve eylem çağrısı yaptık. Çalışmalarımız devam ediyor. Salı günü de bu okulda öğrencileri olan veliler olarak Gazi cemevi’nin önünde toplanıp Şair Abay Konanbay Lisesi önünde basın açıklaması yapacağız. İmza metnimiz ve eylem çağrımız aşağıda. Tüm basının, kurumların desteğinizi bekliyor, sesimizi duyurmalarını istiyoruz. Çalışmalarınızda kolaylıklar….

*****
4+4+4 yasasına niçin karşıyız?
1- Bu yasayla devlet okullarında ilköğretimin parasız olduğu ifadesi kaldırıldı. Böylece parasız eğitim hakkı eğer biz sesimizi çıkarmaz, mücadele etmezsek bütünüyle toprağa gömülecek. Bugüne kadar bizlerden çeşitli yollarla, okul-aile birliği aracılığıyla adı bağış ama kendisi zorunlu olan paralar toplanmaktaydı. Bu örtülü bir biçimde eğitimin paralı olmasından başka bir şey değildi. Şimdi ise bu örtüye bile ihtiyaç duymayacaklar. Bu yasayla paralı eğitime yasal bir temel oluşturulmuştur. Parasız eğitim hakkı, en temel haklarımızdan birisidir. Gaspettirmeyeceğiz! Herkes için parasız, bilimsel, anadilde eğitim hakkı istiyoruz!

2- 4+4+4 ile ağaç daha yaşken eğdirilecek ve çocuklarımız sermayeye taze kan olacaktır. Yasayla ilk 4 yıldan sonra çocuklarımız mesleki eğitime yönlendirilecek, mesleki ders seçimi yapacaklar. Dünyanın hiçbir yerinde bizde olduğu gibi mesleki yönlendirme yaşı 9 değildir. Kesintisiz değil kademeli eğitim sisteminin de, mesleki yönlendirmenin de işçi-emekçi çocukları için karşılığı çocuk işçiliğidir. Çocuklarımız geleceğimizdir. Geleceğimizi karartmalarına izin vermeyeceğiz!

3- 5 yaşındaki çocuğun fiziksel-zihinsel gelişimi için anaokulu eğitimi şarttır. Çocuklarımızın oyun-eğlenceyle içiçe eğitilmesi ve okula hazırlanması ancak herkese eşit ve parasız sağlanacak okul öncesi eğitimle olabilir. Bu yasa anaokulu eğitimini getirmediği gibi çocuklarımızı 66 aylıkken, yani 5 yaşındayken okula göndermeyi dayatmaktadır. Bu yıl 7 yaşındaki 6 yaşındaki ve 5 yaşındaki çocuklar aynı sınıfta ve sıralarda eğitim görecekler. Gelişme düzeyleri aynı olmayan çocukların birlikte okula alınması ne kadar bilimsel ve doğrudur.

4- Kademeli eğitim sistemi ile ilköğretim okulları hiçbir altyapısı hazırlanmadan ilk ve ortaokul diye ayrılıyor. Gelecek yıl çocuklarımız hangi okullarda, nasıl bir ortamda eğitim görecek? Bu sorunun yanıtını Gazili Veliler olarak bizler ilçemize kurulmaya başlanan prefabrik okullardan biliyoruz. Çocuklarımız alıştıkları ortamdan, arkadaşlarından, öğretmenlerinden ayrılmış olacaklar. Çocuklarımızı adeta kobay gibi kullanan eğitim sistemine karşıyız. Çocuklarımızın, hiçbir fiziki altyapısı hazır olmayan prefabrik okullarda okumasını istemiyoruz.

5- çocuklarımızın nasıl bir eğitim alacakları konusunda sözümüzü söylemek istiyoruz. Biz ne çocuklarımız kindar, ne de dindar olsun istiyoruz. Çocuklarımız insanca koşullarda, büyüme çağlarına uygun bilimsel bir eğitimle geleceğe hazırlanmalıdır. Eğitim hiçbir ayrım yapılmadan herkes için hak olmalıdır. Bugün buraya toplanmış veliler olarak çocuk işçiliğe de, paralı eğitime de karşıyız. Çocuklarımızı altyapısız eğitim sisteminizin kobayı yaptırmayacağız. Prefabrik okullara çocuklarımızı göndermek istemiyoruz.

Eylem çağrımızdır

Geleceğimizi karartmayın!
Çocuklar bizim geleceğimizdir!
4+4+4 eğitim sistemine hayır!
Okul dağıtımlarını istemiyoruz!
Eğitim her düzeyde parasız olmalıdır!
Ana sınıfları ilköğretimden bağımsız düzenlenmeli, zorunlu ve parasız olmalıdır!
Eğitimde din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin herkese eşit bir eğitim verilmelidir!
Anadilde eğitim haktır! Herkese anadilde eğitim hakkı!
Bu konuda duyarsız kalmayalım. Herkesi bu haklı mücadelemize bekliyoruz.
Toplanma yeri: Gazi Cemevi
Saat: 18:00
Tarih: 22 Mayıs 2012
Basın açıklaması yeri: Şair Abay Konanbay Lisesi önü

Gazili Veliler

imza metnimiz:

1- 4+4+4 eğitim sistemi, çocuklarımızı hangi koşullarda eğitim alacakları belli olmayan bir döneme itmektedir. Zorunlu eğitimin süresi, içeriği ve teknik yapısı ideolojik kaygılarla değil bilimsel veriler ve toplumun ihtiyaçları doğrultusunda yeniden düzenlenmelidir.
2- Eğitim her düzeyde parasız ve zorunlu olmalıdır.
3- İkinci 4 yıllık eğitim aşamasında meslek seçimleri kaldırılmalı; mesleki seçimler 16 yaşından önce yaptırılmamalıdır.
4- Ana sınıfları ilkokul ve ortaokuldan bağımsız düzenlenip zorunlu ve parasız olmalıdır.
5- 4+4+4 kademeli eğitim sistemi, alt yapısı oluşturulmadan hayata geçirilmemelidir. Okul sayıları artırılıp yeni yapılan okullara yeterli öğretmen ataması yapıldıktan sonra ilköğretim binaları ayrılmalarıdır.
6- İlköğretim okullarının ortaokul ve ilkokul olarak ayrıştırılmasına geçiş prefabrik vb eğitime elverişsiz ortamlarda değil öğrencileri öğretmenlerinden ayırmadan, çağa uygun binalarda yapılması gerekir.
7- Eğitim sistemi siyasete alet edilmemeli; insanlar arasında sınıf farkı yaratmadan din, dil, ırk ayrımı gözetilmeden herkese eşit bir eğitim sistemi uygulanmalıdır.
Biz aşağıda imzası bulunan bu ülkenin yurttaşları siyasal amaçlara göre şekillenen bir eğitim sistemi değil akla, çağa ve toplumun gerçek ihtiyaçlarına hizmet eden bağımsız bir eğitim sistemi istiyoruz.
Adı Soyadı İmza Meslek

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*