Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Gazi mahallesinde çeteciler halka saldırdı

Gazi mahallesinde çeteciler halka saldırdı

Dün sabah saatlerinde Gazi Mahallesi’ndeki Yenikent Cemevi’nin yıkılmaması için Alevi örgütleri ve devrimci-demokratik kurumlar tarafından organize edilen yürüyüş saldırıya uğradı. Uzun yıllardır mahalle esnafını haraca bağlayan, uyuşturucu satıcısı “Nalburlar çetesi” yürüyüşe katılanlardan birini darp etti. DHF’lilerin olaya müdahalesi çetecilerin bıçaklı ve silahlı saldırısıyla karşılaştı. Mahallelinin saldırıya tepki gösterip çetecilerin üzerine yürümesi sonrası çeteciler havaya ateş açarak olay yerinden kaçtı. Bu sırada öldüresiye darp edilen üç kişi hastaneye kaldırılırken, yaralananlardan birinin gözünü kaybetme riski bulunuyor. Saldırı üzerine cemevi için yapılan yürüyüş sonlandırıldı.

Saldırı protestosuna da saldırı

Saldırı sonrası DHF, Gazi Mahallesi’nde bulunan diğer demokratik kurumları da bilgilendirerek akşam saatlerinde, yaşanan saldırıyı teşhir edecek bir yürüyüş organize etti. Akşam saat 19.00’da Gazi Demokratik Haklar Derneği önünde toplanan kitle buradan sloganlar atıp, mahalle halkına bilgilendirme yaparak yürüyüşe geçti. Yürüyüş esnasında çetecilerin toplandığı bir kahvehane önüne gelindiğinde çetecileri teşhir etti. Kitlenin kahvehaneye girmek istemesiyle birlikte, DHF’lilere çetenin lideri olduğu öğrenilen, “Arap Emrah” lakaplı silah çekerek ateş etti. Açılan ateş sonucu iki kişi yaralandı. Bunun üzerine kitle çete başı ve yanındaki diğer çete üyelerini darp ederek etkisiz hale getirdi.

Kahvehaneden dışarıya doğru atılan onlarca kurşun nedeniyle yaralananlar ile çete reisi yakındaki hastaneye kaldırıldı. Olayın yatıştığı düşünülürken taksilerle yeniden hastane önüne gelen yaklaşık 20 kişilik çeteci grup pompalı tüfekler ve tabancalarla hedef gözeterek kitleye ateş açarak kaçtı.

İkinci saldırı sonucu olay yerinde bulunan Battal Tepeli isimli bir kişi hedef gözetilerek ateş edilip ağır yaralandı. Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Tepeli’nin, kafasına üç kurşun isabet etmesi sonucu yoğun bakımda olduğu ve bilincinin kapalı olduğu öğrenildi.

Yaralanan ve hastanede tedavi gören ve ona refakat eden bir kişi, TMŞ ekipleri tarafından gözaltına alındı. Olayların karakola birkaç metre mesafede olduğu düşünüldüğünde polisin olay bittikten ve çeteciler kaçtıktan çok sonra olay yerine gelmesi çete ile polisin işbirliği içerisinde olduğuna dair yaygın kanıyı güçlendiriyor.

Halka saldıran bu çeteleri kimler besliyor, koruyor?

Gazi Mahallesi’nde uzun süredir silahlı çete üyeleri mahallede halka adeta kan kusturuyor. Esnaftan haraç alan, okul önlerinde esrar satan ve her türlü yozlaşmanın merkezi haline gelen bu çetelerin herkes tarafından tanınması ve bilinmesine rağmen polis koruması altında faaliyet yürütüyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*