Anasayfa » DÜNYA » G.Afrika’da grevci 12 bin madenci işten atıldı

G.Afrika’da grevci 12 bin madenci işten atıldı

Dünyanın en büyük platin madeni üreticisi Anglo American Platinum Ltd. (Amplats) Güney Afrika’daki Rustenburg maden ocağında çalışan 12,000 işçiyi işten çıkardı ve grevlerin Amandelbult ocağına yayıldığını söyledi. İşten çıkartılan 12 bin işçi ücretlerinin artırılması için üç haftadır grevdeydi.

Şirketten yapılan açıklamada maden ocağında çalışan işçilerin “disiplin oturumlarında yer almayı tercih etmemeleri” üzerine işten çıkarıldıkları belirtildi. Güney Afrika’da süren ve 30’dan fazla işçinin katledilmesiyle bastırılmaya çalışılan maden işçilerinin grevinin şirkete 81 milyon dolara mal olduğu belirtildi. daha önce Amplats’taki grevin bastırılması amacıyla maden ocağı önünde iki işçi polis kurşunuyla öldürülmüştü.

Bu gelişme üzerine Rustenburg’teki madenin çevresinde gösteri yapan işçiler, helikopter ve zırhlı araçlarla desteklenmiş polis çemberine alındı. İşçiler gece de devam eden eylemleri esnasında bir işçinin daha polis kurşunuyla vurularak öldürüldüğünü söylediler.

Grevler sürüyor

Ülkede grevler nedeniyle çıkan çatışmalarda geçtiğimiz hafta ikisi polis olmak üzere 10 kişi daha öldü. Ülkede altın madeni ve ağır vasıta sürücüleri de grevde. Johannesburg’daki birçok benzin istasyonu yakıt dağıtımının yapılamaması sebebiyle hizmet veremiyor. Grevler Impala Platinum Holdings Ltd. ve Lonmin Plc şirketlerini de etkiledi. Dünyanın en büyük üçüncü altın üreticisi Anglo-Gold Ashanti Ltd.’nin Güney Afrika’daki bütün altın madenleri ise grevler sonucu emek sömürüsünü sürdüremez hale geldi. Öte yandan 34 işçinin öldürüldüğü Marikana platin madenlerinde işçiler enflasyon oranının üzerinde ücret zammı alınca işlerine geri döndü. Ölümleri araştırmak üzere oluşturulan göstermelik komisyon da bu hafta çalışmalarına başladı.

Güney Afrika’da yaşanan kitlesel ve militan grevleri daha önce Kürdistan’daki işçilerle paralellik kurarak uyarıcı olması açısından “Güney Afrika’nın Kürt İşçileri” yazımızda ele almıştık. 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*