Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Fransa’da genel grev

Fransa’da genel grev

Fransa’da emeklilik yaşının 60’ta kalması için sendikaların çağrısı üzerine 24 saatlik grev yaşanırken, 1 milyon kişi sokaklara çıktı. Ülke genelinde 173 gösteri düzenlenirken, en yüksek katılım Paris ve Marsilya’da gerçekleşti. Ayrıca ülke genelinde hemen tüm çalışma alanlarında grev yaşandı.

Fransa genelinde 24 saatlik genel grevin yanısıra yüzbinlerce kişi yasal emeklilik yaşının 60’ta kalması için sokaklara döküldü. CGT, CFDT, CFTC, FSU, Unsa ve Solidaires sendikalarının emeklilik ve iş için yaptığı çağrı üzerine tüm ulaşım ağları, posta, telekom, medya, enerji, adalet, eğitim, kamu hizmetleri, bankalar, sigorta şirketleri ve özel sektörde greve gidildi.

HÜKÜMET EMEKLİLİK YAŞINI YÜKSELTMEK İSTİYOR

Sendikalar emeklilik yaşının yükseltilmesini öngören hükümet planını protesto ediyor. Hükümet yasal emeklilik yaşını 60 yaşının üzerine çıkarmayı planlıyor. Buna göre 1 Ocak 2011’den itibaren emeklilik yaşı kademeli olarak 62 veya 63’e kadar çıkarılacak.

Çalışma Bakanı Eric Woerth, hazırlanmakta olan emeklilik reformunun şimdilik 2007’de reforma tabi tutulanları kapsamadığını söyledi. Yani elektrik ve gaz kurumları olan EDF ve GDF ile Paris Toplu taşıma idaresi RATP ve Ulusal Demiryolu Kuruluşu SNCF’nin 500 bin aktif çalışanı ve 1,1 milyon emeklisini kapsamıyor. 2007’deki reform çalışma yılının 2012 yılına kadar 37,5’e, 2016 yılında ise 41’e çıkarılmasını öngörüyordu. Ama bu kapsamdaki çalışanlar 2018 yılına kadar 60 yaşından itibaren emekliliğe ayrılabilecekler.

1 MİLYON KİŞİ YÜRÜDÜ

173 gösterinin düzenlendiği ülke genelindeki eylemlere CGT sendikasına göre 1 milyon kişi katıldı. 23 Mart’ta yapılan bir önceki eylemlere 800 bin kişi katılmıştı. Sendikalar böylece eylem ve grevlerle hedeflerine ulaşmış oldu. En büyük gösteri Paris’te gerçekleşti. Denfert-Rochereau meydanından ünlü Bastille meydanına yapılan yürüyüşte altı sendika lideri de yerlerini aldı. Sendika liderleri “Hep birlikte iş, ücret, çalışma koşulları ve emeklilik için harekete geçelim” yazılı pankartın arkasından yürüdü. Sendikalar 90 bin kişinin yürüyüşe katıldığını duyurdu. 23 Mart’ta yapılan bir önceki yürüyüşte 60 bin kişinin katıldığını belirtmişti.

CFDT Sendikası Genel Sekreteri François Chérèque yürüyüşün başında yaptığı açıklamada Fransa genelinde bir milyon veya daha fazla katılımın gerçekleşeceğini söyledi. CGT lideri Bernard Thibault ise, bir milyon sınırından uzak olmadıklarını ifade ederek, bu eylemin ardından hükümetin düşünmesini beklediklerini söyledi.

Marsilya’da sendikalara göre 80 bin kişi yürüyüşe katılırken, Rouen’de 23 bin, Havre ve Saint-Nazaire’de 15 bin, Nantes’de 25 bin, Nice’te 7 bin, Mans kentinde 15 bin, Orleans’da 5 bin, Lyon’da 15 bini aşkın kişi yürüdü.Bordeaux, Auch, Perpignan gibi diğer bir çok kentte de onbinlerce kişi sokaklara çıktı.

FRANSIZLAR EMEKLİLİK YAŞININ KORUNMASINI İSTİYOR

Emeklilik yaşının korunması için yapılan anketlerde tepkinin boyutlarını gösteriyor. Parisien – Aujourd’hui en France gazetelerinde yayınlanan kamuoyu yoklamasına göre Fransızların yüzde 62’si, diğer bir üçte ikisine yakını emeklilik yaşının korunması için eyleme hazır olduğunu söyledi. Humanite gazetesine göre Fransızların yüzde 39’u eylemi destekliyor, yüzde 29’u de sempati duyuyor.

DEMİRYOLU ÇALIŞANLARININ YÜZDE 28’İ GREVE KATILDI

Öte yandan CGT sendikası Ulusal Demiryolları Kuruluşu SNCF çalışanlarının yüzde 28’inin greve katıldığını bildirdi. Birçok bölgede greve katılımların çok güçlü olduğu ifade edildi.

Grevden posta, telekom, medya, enerji, adalet, eğitim, kamu hizmetleri, bankalar, sigorta şirketleri ve özel sektörde etkilendi. 100 bin işçisi olan Telekom’da gün ortası itibariyle çalışanların yüzde 21,5’i greve katılırken, postanelerde yüzde 12,8 oranında katılım sağlandı. İlk öğretimde yüzde 15,99, lise ve kolejlerde yüzde 12,27 oranında grev yaşanırken, kamu hizmetlerinde çalışanların yüzde 11,6’sı grevde yer aldı. Ülkenin en büyük havaalanları olan Orly ve Roissy’de sırasıyla yüzde 10 ve yüzde 10 oranında uçuş iptali oldu.

Ayrıca müze ve tarihi yapılar da grevden etkilendi. Bunlar arasında Versailles Şatosu ve Orsay Müzesi gibi önemli yerler var. Paris’teki yürüyüşte adeta işçiler caddelere sığmadı. Kağıtsızların da güçlü katılım gösterdiği gözlendi. Büyük oranda örgütsüz olan inşaat işçileri de grevin dışında kalamadı. Tren ve metroların çalışmamasından dolayı bir çok inşaat işçisi de fiilen greve katılmış oldu. Fransa’daki bütün bu gelişmeler son baharda sokakların daha da ısınacağını gösteriyor. Biz göçmen işçi ve emekçiler de bu sürecin bir parçası olarak  yığınağımızı hızlandırmalıyız.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*