Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Fransız Renault işçilerinden Bursa Renault işçilerine destek bildirisi

Fransız Renault işçilerinden Bursa Renault işçilerine destek bildirisi

Fransa’nın en büyük sendikalarından olan ve Fransa’da Renault fabrikasında örgütlü CGT (Confédération générale du travail) konfederasyonu, Renault Bursa’da yaşananlarla ilgili olarak Renault yönetimini uyarmıştı.

Renault CEO’su Carlos Ghosn ve Genel Müdürü Carlos Tavares’e yönelik olarak yaklaşık 10 gün önce bir mektup kaleme alınmıştı.

Yazılan bu mektupta CGT,

Bursa’da şirket yönetiminden atılan işçilerin işe geri almasını ve işçilerin istedikleri sendikayı özgürce seçebilmeleri için genel merkezin müdahale etmesini

istemişti.

CGT son olarak gelişmelerle ilgili bir bildiri yayınladı.

CGT Renault imzalı ve Fransa’daki Renault fabrikasında dağıtılan bildirinin orjinal halini ve Türkçe tam metnini yayınlıyoruz:

CGT Renault /Kasım 2012

Önceki Pazartesi ve Salı günleri, Bursa Renault fabrikasında greve giden işçiler üretimi durdurdu.

İşveren ve sendikalar 2012/2014 üretim dönemini kapsayacak ücret artışı için görüşmelerini sürdürüyor.

İşyerindeki sendikanın ücret artışı için önerdiği % 18’lik zammı az bulan Renault işçileri sendikayı protesto ettiler. Askerî rejim tarafından Renault fabrikasına atanmış olan bu sendika, işçilerin özgür iradelerini temsil etmiyor.

İşciler, hayat pahalılığı ve zamların patladığı son döneme rağmen bu sendikanın önerdiği % 18’lik ücret artışının yeterli olmadığını savunuyor. Grevciler % 40’lık bir ücret artışı talep ediyorlar, tıpkı aynı oranda artan doğalgaz örneğinde olduğu gibi. Türkiye’de litresi 2 Avronun üzerinde olan mazot, Fransa’dakinden bile daha pahalı. Hatırlatmak için söyleyelim: Türkiye’de asgarî ücret 400 Avro civarında ve Renault’nun Bursa’daki fabrikasında uyguladığı ücret politikası 500 ilâ 1000 Avro arasında oynuyor. Kısaca söylemek gerekirse, enflasyon oranının çok yüksek olmasına karşın, ücretler aynı oranda artmıyor.

Fabrikanın yerleşkesinde 6 bin 200 işçi çalışmakta. Grev 12 Kasım Pazartesi öğleden sonra Kaporta imalât bölümünde başladı ve oradan Montaj bölümüne sıçradı, daha sonra da hızla öteki bölümlere yayıldı.

Fabrika yönetimi, grevin gece vardiyasına sirayet etmesini önlemek amacıyla vardiyayı iptâl ettiğini ilân ederek, yerleşkeye polisin müdahale etmesini talep etti. Fabrikaya gelen polis, kapıda toplanan işçileri dağıtmaya kalkışınca, arbede çıktı ve 3 işçi yaralandı.

Yönetim “yerli” sendikanın çağrı yapmadığını bahane ederek grevin kanunsuz olduğunu ilân etti ve 21 işçinin derhal işten çıkarıldığını açıkladı.

İşçiler haklarını korumak amacıyla harekete geçtiler.

Renault’nun cevabı ise, yumruk, polis copu, yönetim kadrolarının ve hatta “yerli” sendikanın işyeri temsilcilerinin de katıldığı kaba kuvvet gösterisiyle grevi bastırmak oldu.

Türk emekçiler en azgın diktatörlükler karşısında dahi mücadele ve direniş kararlılığını geçmişte defalarca kanıtlamıştır. Renault emekçilerin taleplerini önünde sonunda kabul etmek zorundadır.

Renault grubunun sendikası CGT, grup yöneticilerine bir mektup yollayarak bu işten çıkarmaları ve Bursa Renault’nun kullandığı yöntemleri protesto etmiş, işten çıkarılan işçilerin derhal yeniden işe alınmalarını talep etmiştir.

CGT Renault

Tel: 01.76.82.64.52

[email protected]

Orjinal metin için linke tıklayınız:

Grève à l’usine de BURSA en Turquie

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*