Anasayfa » DÜNYA » Fransa’da Olağan Üstü Hal Yasasının Uzatılmasına Karşı Eylemler

Fransa’da Olağan Üstü Hal Yasasının Uzatılmasına Karşı Eylemler

Paris, Marseille, Lyon, Toulouse, Strasbourg, Bordeaux ,başta olmak üzere bir çok şehirde “Olağan Üstü Hal Durdurulsun Vatandaşlık Yasalarına Dokunma” başlığı ile eylemler düzenlendi. Devrimci Proletarya okurlarıda Paris’te ki eyleme katıldı. Eylem saat 14:30’da republique meydanında başladı. Yağmur ve soğuk havaya rağmen katılım oldukça yükesekti .

Binlerce kişinin katıldığı eylemlerde Afrikalıların kitlesel katılımı dikkat çekiciydi. Türkiyeliler  de ise katılım oldukça sınırlıydı. Parti sendika ve kitle örgütlerinin organize ettiği eylemde Cumhurbaşkanı François Holland karşıtı sloganlar öne çıktı. Geçen hafta iki yasa meclise getirildi biri OHAL’in altı ay uzatılması, ikinciside vatandaşlık yasalarının göçmenlere karşı bir tehdit unsuruna dönüştütürlmesi vatandaşlığın süreli hale getirilmesi ve vatandaşlık kurallarına uymuyanların vatandaşlıklarının iptal edilmesi.

Daha önce kartiye isyanlarında süresiz oturumları on yıllık süreli oturuma dönüştüren bir yasa meclisten geçmişti. Ancak bu saldırı göçmenler tarafından kavranamamıştı. Oturum süresi biten bir çok göçmen işçi valiliklere gittiğinde yeniden oturum alabilmek için çalışıyor olma, çalıştığına dahil belge getirme zorunlluğu ile karşılaştı. Göçmen işçiler oturum alabilmek için zor koşullarda ve düşük ücretle çalışmak zorunluluğu ile karşı karşıya kaldılar. Daha güçlü bir saldırıyı yeni vatandaşlık yasası ile yapmaya çalışıyorlar.

Fransa çapında eylemleri organize eden kurumlar ;ACORT, ADTF, AMF, APEIS, ATMF, ATTAC, CCIF, CEDETIM, CFPE, CGT 75, CNT RP, Col. 3C, Col. des désobéissants, Col. des sans voix 18e, COPAF, CRLDHT, CSP 75, DAL, Droits devant, Ecologie sociale, FASTI, Femmes égalité, Filles et fils de la république (FFR), Fondation Copernic, FTCR, FUIQP, GISTI, HALEM, Initiative Décroissante pour le Climat, IPAM, MAFED, MCTF, MNCP, MRAP, REMCC, Rés. pour une Gauche Décoloniale, Syndicat de la Magistrature, SNES PJJ-FSU, Solidaire, Union Syndicale Solidaires, Solidaires étudiant-e-s, SUD Aérien, SUD PTT, Sortir du colonialisme, Survie, UJFP, UTIT

 

IMG_2297

IMG_2304

IMG_2307

IMG_2310

IMG_2313

IMG_2315

IMG_2317

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*