Anasayfa » GÜNDEM » Fransa’da Ohal ve Sonuçları

Fransa’da Ohal ve Sonuçları

Fransa’da 10 ay önce gerçekleştirilen katliamın ardından olağanüstü hal ilan edildi. Üç aylık Ohal’den sonra parlemanto 6 ay daha Ohal süresini uzattı. Neler oldu bu Ohal sürecinde?

Ohal’de ilk olarak, Paris’te  “İklim Zirvesi” adıyla gerçekleştirilecek olan uluslararası toplantıyı protesto gösterileri iptal edildi. Buradaki ayrıntıya dikkat çekmek istiyorum: Uluslararası tekellerin toplantısı iptal edilmiyor onu protesto gösterileri iptal ediliyor.

Yine o dönem yürürlüğe giren “Makron Yasası” diye adlandırılan yasaya karşı genel grev hazırlığı vardı. Bu grev ve gösteriler iptal edildi ama yasa Ohal dolayısıyla geri çekilmedi.

Yine Şubat ayında gündeme gelen “El Khomri Yasası” Ohal dolayısıyla iptal edilmiyor tam tersine Ohal’den yararlanılarak çıkartılıyor. Ancak bu sefer Ohal sökmedi Ohal’i de çöpe atan sokak gösterileri ve genel grevler ardarda gelince ne yapacağını şaşıran hükümet, Ohal’in kendilerine sundukları hakkı, işçi sınıfına karşı kullanarak sokağın basıncıyla o çok övündükleri burjuva demokrasisi’nin parlamentosundan geçirmeye bile gerek görmeden Ohal’in hükümete sunduğu 49.03 yasasına dayandırarak direk çıkardılar.

Geçen hafta Nice’te gerçekleştirilen katliamın hemen ardından Ohal üç ay daha uzatıldı ve hemen ardından El Khomri yasası parlemantoda geçtigimiz günlerde  kabul edilerek yasalaştı.

Yukarıda sıraladığımız bir kaç karşılaştırma bile bize Ohal’in, işçi sınıfına ve bütün ezilenlere karşı burjuvazinin elindeki bir sopadan başka birşey olmadığını açıkça gösteriyor.  Ancak buna karşılık Fransa işçi sınıfı’ da Ohal’i çöpe atmayı başardı ve sokakları, meydanları zapt ederek “yasalar sokakta yapılır” mesajını net olarak verdi.

Paris/Devrimci Proletarya

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*