Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Fransa’da neoliberal dönüşümün yıkıcı etkileri ve sınıf mücadelesini güçlendirecek mevziler

Fransa’da neoliberal dönüşümün yıkıcı etkileri ve sınıf mücadelesini güçlendirecek mevziler

Fransa’da 4 yıldır sağlıkta neoliberal dönüşüme karşı yürüttükleri mücadeleye rağmen sağlıkta yıkıcı kapitalist dönüşümü engelleyemediler.

Üç ayı aşkın süredir pandemiye karşı bu yıkıcı kapitalist dönüşümün insanlar için daha yıkıcı bir sonuca dönüşmemesi için adeta cephenin en önünde ağır bedeller ödeyerek çalıştılar. Kapitalizmin sürekli görüş alanımıza bir araba farı gibi tuttuğu bu dönüşümün yıkıcı sonuçlarını da yine doktor, hemşire, hastane çalışanları ve işçi emekçiler ödedi.

Bu üç aylık süreçte 28 bin kişi yaşamını yitirdi, yüzbinlerce insan ciddi sağlık sorunları yaşadı. Neden ölüm oranları bu kadar yüksekti. Fransa’da son on yılda hastanelerde yatak sayısı yüzde on yedi azaldı. Son beş yıldır neredeyse solunum cihazlı oda yeniden eklemlenmemiş var olan solunum cihazı olan hastanelerde  genelde Britanya, Nice Canne ve benzeri orta ve üst sınıfların yaşadığı hastanelerde konumlandırılmış. Toplam beş bin sekiz yüz solunum sistemli yatak sayısı var Fransa’da bu yatakların ikibini onarım ve bakımları yapılmadığı için ve çok eski model oldukları için parça ve onarım malzemesi artık üretilmediği için aktif kullanılamadı. Maske, eldiven ve benzeri dezenfekte malzemeleri pandemiden önce yapılan sağlıkta kısıtlamalardan kaynaklı zaten yetersizdi. Bu temel ihtiyaçların karşılanması için hastane çalışanları grev gerçekleştirmişti. Kapitalist devlet sağlıkta bir yanda araç gereçleri minimize ederken diğer yanda bu malzemeleri ucuza mal etmek için başta Çin, Nijerya, Senegal gibi ülkelerde üretiyor ya da oralarda üretilen daha düşük kalitede materyaller temin ederek çözüyordu.

Pandemi adeta şu gerçeği önümüze koyduğu şapka düştü kel göründü kapitalizmin bir yanda kısıtlama bir yanda ucuza mal etme stratejisi çöktü. Bedelini de doktordan hemşireye hasta bakıcısından hastane çalışanına ve bize ödettiler. Fransa da ölüm ve vaka sayıları sınıfsal ve bölge olarak Mulhouse, Metz ve benzeri daha yoksul olan bölgelerden ölüm oranı daha yüksek oldu yine İl-de-France  (Paris ve çevresi) da en çok ölümün olduğu bölge Seine-Saint-Denis bölgesi, bu bölge göçmenlerin en yoğun yaşadığı bölgeler. Bu bölgelerdeki hastaneler tam bir felaket, hem hasta yoğunluğu açısında hemde hastanelerin bakım ve yenilenmesi açısında normal koşullarda da tam bir felaketti doğal olarak pandemi koşularında ölümlerin en yoğun olduğu bölgeler buralar oldu. Sağlık emekçileri açısında neoliberal politikalara karşı verdikleri mücadeleyi kazanamamış olmanın bedelini ağır ödemiş oldular. Üç aylık süreçte sağlık emekçilerinin verdikleri mücadeleyi ikiyüzlüce alkışlayarak sağlık emekçilerinin kendilerinin de bizzat ağır bedel ödeyerek çıkmaya hazırlandıkları bu pandemi sürecinde 17 Mayıs’ta sağlık çalışanları kızgın sloganıyla bu sefer hastanelerini eylem alanına dönüştürdüler talepleri çok net. Bizim dört yıldır verdiğimiz mücadele haklıydı sağlıkta neoliberal dönüşüm vazgeçilmesi ve sağlığa bütçe ayrılsın ve hastanelerde teknolojik yenilenmeye gidilsin ve sağlıkta personel sayısının artırılması talebiyle eylemler gerçekleştirdi.

Oldukça kitlesel ve coşkulu geçen eylemler karşısında kapitalist devlet şimdilik süs pus.  Sağlık emekçileri ise bu daha başlangıç dediler 17 Mayıs’ta ikinci eylemin randevusunu 8 Haziran’a verdiler. Sağlığa bütçe, çalışanlara sağlıklı çalışma koşulları ve yaşanılabilir bir ücret,  Avrupa’da en düşük ücreti Fransa ödüyor sağlık çalışanlarına. Bu pandemi döneminde sağlık emekçileri dünya çapında hem emeklerinin görünürlüğü açısında hemde emeklerinin yaşamsal karşılığı açısında sınıfsal anlamda daha görünülür ve bununla bağlantılı güçlü bir toplumsal sempatiyi de arkalarına almış durumdalar ve bu sınıf mücadelesinin bu önemli mevzisini güçlendirecektir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*