Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Fransa’da ki Reno işçilerinden Bursa’ya destek
Private and public sector workers hold CGT union flags as they attend a demonstration over pension reforms in Nice, southeastern France October 12, 2010. French trade unions began a fresh wave of strikes against pension reform on Tuesday, testing the resolve of French government as the unpopular bill edges closer to becoming law. Rail services, flights and sea ports ran below capacity as the unions kept up their battle against a plan to make people work longer for their pensions, including raising the minimum retirement age to 62 from 60. REUTERS/Eric Gaillard (FRANCE - Tags: POLITICS EMPLOYMENT BUSINESS CIVIL UNREST)

Fransa’da ki Reno işçilerinden Bursa’ya destek

Bursa: yaşasın işçilerin mücadelesi

Birkaç hafta boyunca, Bursa’da Renault fabrikasında eylemler yaşanıyor. İşçiler düşük maaş ve sendika demokrasisi konusunda tepki gösteriyorlar.
Burada olduğu gibi Türkiye’de ücretler artmıyor.
Renault Grubu tüm ülkelerde aynı politikayı uyguluyor: İşçilere az maaş; hissedarlara maksimum kâr!
Buna karşı tüm Renault işçileri mücadele sürdürüyor:
– Tangers (Fas) Şubat ayında greve gitti.
– Bursa’da, eylemler oluyor.
– Cacia (Portekiz) fabrikasında 14 Mayısta greve çagrı var.

Biz, Flins ne zaman harekete geçecegiz?

Bursa’da neler oluyor?

Bursa’da, birkaç bin işçi fabrikanın içinde eylemlere katılıyorlar ve Bursa şehir merkezinde mitinge katıldılar.

İşçiler yeni toplu sözleşme için eylemleri sürdürüÿorlar ve aynı zamanda Türk Metal “sarı” sendikaya karşı tepki gösteriyorlar.

Pazartesi günü, yüzlerce işçi sendikada istifa etmek istediklerini öne sürdüler ve istedikleri sendika seçme hakkkını istiyorlar.
İstifa etmek istiyen işçiler fiziksel saldırıda bulunmuşlar. Yaralananda olmuş.

Çarşamba gecesi vardiyasında, yönetim 16 kişiyi işten atmak istedi ve işçiler üretimi durdular. Yönetim geri adım attı ve işten atılan olmadı.

Türkiye’de Renault, grev ve özgür sendika seçme hakkını ihlal etmektedir.

CGT Bursa isçilerin mücadelesini destekler. Bir CGTdelegasyonu, bizim dayanışmamızı ifade etmek için Bursa’ya gitti.
Bursa Renault işçileri maaşlarını ve yaşam seviyelerini savunmak için eylemdeler. Mücadeleleri doğru bir mücadeledir.

CGT onlari % 100 destekler.

Ali Kaya Renault Flins Genel Sekreteri

 

CGT sendikasının yayınladığı deklarasyon

Au nom du syndicat CGT de Renault Flins et des travailleurs de l’usine, je veux vous assurer de notre solidarité et de notre soutien total à votre mouvement de protestation contre les bas salaires et le pouvoir patronal.

 

Renault Flıns CGT sendikası ve emekçileri adına sizlere, düşük ücretlere karşı ve satın alma gücünün korunması için başlatmış olduğunuz mücadeleyi desteklediğimizi ve sizlerle beraber olduğumuzu bildiriyoruz.

Ce que les capitalistes imposent, c’est en réalité dans tous les pays une dictature dans les entreprises, en France aussi, où ils suppriment toujours des emplois, bloquent les salaires et cherchent à généraliser la précarité. Mais en Turquie vos salaires sont encore beaucoup plus bas et vous devez faire face à une inflation très importante ces derniers mois.

Aslında Kapitalistler , Fransa’da olduğu gibi, bütün ülkelerde de fabrikalarda acımasız bir diktatörlük uygulayıp tensikatları sürdürüp ücretleri dondurup güvensizliği daha da artırıyorlar. Ama Türkiye ‘de , sizlerin ücretleri daha da düşük olup son aylarda gittikçe büyüyen bir enflasyon ile karşı karşıyasınız.

Le patronat qui fait des profits fabuleux prétend que des accords sont déjà signés sur 3 ans et que vous devez vous contenter de 3% alors que vos dépenses augmentent 10 ou 20 fois plus. Bien sûr, vous avez mille fois raison de refuser d’en rester là. Les luttes des camarades de Kayseri, de Bosch-Bursa et de bien d’autres usines qui ont fait reculer des patrons vous encouragent. Elles prouvent que les travailleurs en lutte sont puissants, par leur nombre, par leur place dans l’économie.

​Devasa kârlar elde eden patronlar sözleşmelerin 3 yıllığına yapıldığını ve verilen bu yüzde 3’ü kabul etmenizi istiyorlar. Ama sizin harcamalarınızın değeri 10 ve hatta 20 katı artıyor. Tabi ki size dayatılanları kabul etmemekte bin defa haklısınız. Kayseri’deki, Bursa Bosch ve diğer fabrikalardaki mücadeleler sonucu patronların geri adım atıp emekçilerin elde ettikleri haklar sizlere de cesaret veriyor. Bu da şunu gösteriyor : mücadeleye geçen emekçiler hem sayıları hem de üretimdeki konumlarından dolayı güçlüdürler.

Vous-mêmes avez fait reculer la direction qui voulait licencier 14 camarades qui la contestaient. Elle se permettait arbitrairement de s’en prendre à l’emploi, à la vie d’ouvriers, pour imposer sa terreur sur tous les autres. En bloquant l’usine vous vous êtes fait respecter.

Alors nous nous sentons solidaires de votre lutte, non seulement pour l’augmentation des salaires et leur garantie contre l’inflation, mais aussi pour la liberté syndicale, pour la liberté de s’organiser et de discuter de nos problèmes dans l’usine.

Et de plus tous les travailleurs doivent avoir réellement le droit de grève. Votre lutte est aussi la nôtre. Elle nous soutient et nous encourage nous aussi, dans notre combat pour défendre nos salaires, nos conditions de vie, nos libertés de travailleurs.

​Sizler de mücadele eden 16 arkadaşınızı işten atmak isteyen idareye karşı mücadele ettiniz ve kazandınız. İdare tensikatlara baş vurarak, işçilerin yaşamlarını tehlikeye atarak ,baskılar uygulayarak fabrikada terör havası estiriyordu. Sizler fabrikayı işgal ederek size saygı duyulmasını elde ettiniz. Bizler, verdiğiniz mücadelede beraberiz hem de sizleri ücret zamları, satın alma gücünün enflasyon karşısında güvenceye alınması ve hem de sendikal özgürlükler elde etme, fabrikada özgürce örgütlenip haklarınızı savunma mücadelesinde sizleri destekliyoruz.

Ayreten tüm emekçilere gerçek grev hakkina saip olmali.

Sizin mücadeleniz, bizim de mücadelemizdir. Sizin mücadeleniz, bizlere de kendi ücretlerimizi, çalışma şartlarımızı ve emekçiler olarak özgürlüklerimizi savunmak için verdiğimiz mücadelede destek oluyor, bizede cesaret veriyor.

Vive la lutte des travailleurs de Renault-Bursa, vive la lutte de tous les travailleurs de Turquie… et du monde entier !

Yaşasın Bursa Renault (metal) emekçilerinin mücadelesi, yaşasın tüm Türkiye, ve tüm dünya emekçilerinin mücadelesi !

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*