Anasayfa » DÜNYA » Fransa’da genel grev: Yüksek katılım, her yerde kitle gösterileri…

Fransa’da genel grev: Yüksek katılım, her yerde kitle gösterileri…

Fransa’da genel grev yüksek ve aktif bir kitlesellikle hayata geçiyor.

Grevlere katılım, şehirler arası trenlerde yüzde 97, şehir içi metro, otobüs ve tramvaylarda yüzde 90, hastanelerde yüzde 90, okullarda yüzde 70 civarında.

Ulaşım sendikaları, yalnızca grev/gösteri noktalarına belli saatlerde, belli hatları, parasız çalıştırarak gösterilere katılımın artmasını sağlıyor.

Havaalanı işçileri, liman işçileri, kamyon sürücüleri, çöp toplayıcıları, turizm işçileri herkes grevde, Eyfel kulesi dahil hemen her yer kapalı.

Benzin çıkış noktaları 3 gündür işçiler tarafından bloke edildiği için, Paris ve diğer kentlerde benzin kuyrukları uzamaya başladı.

Fransa’da 250 noktada gösteri yürüyüşleri ve mitingler olacak. Yalnızca Paris’te 200 gösteri başvurusu gerçekleşmiş. Ancak herkes yürüyor, çok sayıda fiili gösteri de gerçekleşiyor.

Sanayi ve liman şehri Harve’da işçiler sabah 4.00’dan itibaren şehrin giriş çıkışlarına barikatlar kurarak, kenti ve 32 bin kişinin çalıştığı sanayi bölgesini tamamen durdurdu.

Nantes, Marsilya, Toulouse gibi kentlerde gösteriler daha aktif kitlesel eylemlere dönüşmüş durumda. Nantes’da polisin tazyikli suyla saldırısı ile gösteriler çatışmalara dönüşüyor.

Lyon ve Nantes’tan sonra Paris’te de çatışmalar başladı. Paris’te gösterilerin ön tarafında çatışmalar yayılırken, 100 binlerin doldurduğu caddeler de yürüyüşler saatlerdir durmuş durumda. Paris’in 6. bölgesinde de öğrencilerin kurduğu barikatlara polisin saldırmasıyla başlayan çatışmalar var. Meydana çıkan caddelerde ve bir dizi sokakta barikatlar kuruluyor ve ateşe veriliyor. Paris’in bir çok caddesi, polisin attığı gaz bombalarıyla yine gaz bulutuna dönüşmüş durumda.

Devrimci Proletarya/Paris


Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*