Anasayfa » DÜNYA » Fransa’da Genel Grev Etkiliydi

Fransa’da Genel Grev Etkiliydi

Dün Fransda gercekleşen genel grev son yılların en etkili greviydi. Sendikalarin açiklamasına göre beşyüz bin kişi Fransa çapında eylemlere katıldı. Başta Paris olmak üzere bir çok kente eylemlikler gerçeklestirildi. En etkili grev demir yollarında gerçeklesti.

SNCF yüzde seksen gibi bir katılımla şehir içi, şehirler arası uluslar arası seferlerde grev etkili oldu. Fransa genelinde yaşanan grevin ve eylemlerin dinamosu ögrencilerdi. Katılım Loi El Khomri (El Khomri Yasasi) diye gecen yasa ile ilgili daha önceki röpartajlarımızda bahsetmistik yasa bugün parlemantoda görüşüldü sendikalarin genel fikri SGT de dahil, bir konuşulsun bakalım ondan sonra tavır alalım yönüdeydi o nedenle grev kararı 30 Mart’tı normalde ancak ögrenci sendikaları bu kararı geç buldular ve  9 Mart 2016 tarihine  grev kararrı aldılar.

CGT de tabandan gelen basınca dayanamadı ve oda ögrencilerin aldığı bu karara dahil oldu. Bu seferde ögrencilerin önceden belirledikleri Republique Meydaninda toplanıp Nation’a yürüme kararlarına karşı CGT sözde daha radikal bir karar alıp MEDEF (Fransa İşverenleri Sendikası) önünden toplanıp çalışma bakanlığına yürüme kararı aldı. Burda amaç CGT’ye rağmen bu kararı alan ögrenci sendikalarının burnunu sürtmekti.

Aldıkları yoğun tepki ve ögrencilerin sabah erkenden okulları boykot edip hatta onlarca okulda blokaj eylemleriyle güne başlayınca göstermelik yürüyüşünü yarıda keserek ögrencilerin eylemine dahil oldu.

Eylem kamu sektörün de çok etkili oldu. Özel sektörde katılım istenilen düzeyde gerçekleşmedi. Yasanın geri çekilmesi için başta öğrenci sendikaları, CGT ve FO sendikası hükümete 17 sine kadar süre verdiler.

Bu grevi diğer eylemlerden ayıran en önemli özelik yasanın tamamının geri çekilmesi yönündeki net tavırdı.

Son yıllarda CPE eylemlerinden sonra güçlenerek gelişen sosyal diyaloğ yoluyla sorunları cözüm yöntemine tabandan ciddi tepkiler oldugu için bu yasa paketi üzerinde görüsme yapayacaklarını önceden deklere etmiş olmaları önemli bir karar.

Önümüzdeki günler Fransa işci sınıfı kendi dilinden konuşacak yasayı yaptırmama kararlılıgını sınamış olacak. Devrimci Proletarya olarak her iki eylemede katıldık. “Krize Karşı Devrim, Kapitalizme Karşı Sosyalizim” pankartıyla alanda yerimizi aldık.

IMG_2248

IMG_2246

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*