Anasayfa » DÜNYA » Fransa’da genel grev

Fransa’da genel grev

Fransa’da CGT Sendikasının taban baskısıyla aldığı, ancak etkin kitle grevi olarak örgütlemekten kaçındığı 5 Şubat genel grevi zayıf kaldı. 

Greve Fransa çapında 300 bin işçi katıldı. En güçlü katılım 55 bin işçiyle Marsilya’da oldu. 

Grev mitinglerinde kamu sağlık ve eğitim işçilerinin katılımı öne çıktı. Sanayi işçilerinin geleneksel mücadeleci kesimleri demiryolu ve liman işçileri de grevde yer aldılar. Çok sayıda demiryolu ve limanda blokaj eylemleri gerçekleştirildi. 

Paris’te ve işçi-öğrenci kentlerinde, sendikasız, işsiz ve güvencesiz genç işçi kesimlerinin kitlesel eylem ve gösterileri,  blokajları, daha fazla öne çıktı. 

Paris’te yürüyüş sırasında polis Champs Elsyee caddesi ve meydanını çelik barierlerle kapatırken, Anayasa Konseyi binasına girmek isteyen göstericilerle polis arasında arbede yaşandı, yaralananlar oldu. 

Paris’te Türkiyeli göçmenlerin örgütlediği Grev ve Direnişlerle Dayanışma Komitesi’nin Yves Roche mağazası önündeki eylemleri ise grevin dikkat çeken halkalarından oldu. Komite ve Flormar işçilerinin direnişiyle dayanışma eylem ve etkinlikleri, Fransa’da işçi ve sarı yelekliler hareketleri, sol kesimler içinde giderek daha fazla tanınmaya ve destek bulmaya başladı. 

https://www.facebook.com/omur.oztorun/videos/10157224218903729/

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*