Anasayfa » DÜNYA » Fransa’da Gençlik Geleceğine Sahip Çıkıyor

Fransa’da Gençlik Geleceğine Sahip Çıkıyor

Cem Akbalık Tarafından sitemizle paylaşılan Fransa’da ki iş yasasına karşı gençliğin yaptığı eylemler ile ilgili haberi sizlerle paylaşıyoruz.

Fransa’da Gençlik Geleceğine Sahip Çıkıyor. Öğrenci Koordinasyonu Oluşturuldu, İşgallere Devam

Fransa’da 9 Mart’ta 500 bin kişinin katıldığı genel grevden sonra, 17 Mart’ta öğrenciler okullarını işgal ederek sokağa çıkmışlardı. Ve daha önceki yazımda söylediğim gibi, 24 Mart için de çağrıda bulunmuşlardı. 31 Mart’ta ise çalışanlar, işsizler ve öğrenciler genel greve gidecekler. 17 Mart grev ve yürüyüşünden bu yana önemli gelişmeler oldu. Bu gelişmelerin en önemlisi hiç kuşkusuz üniversite öğrencilerinin oluşturduğu Ulusal Öğrenci Koordinasyonu oldu. 19 Mart’ta, Paris’te toplanan Öğrenci Koordinasyonu’nun aldığı kararlar ve taleplerini aşağıda okuyabilirsiniz. Aynı şekilde, büyük işçi konfederasyonlarının örgütlü olduğu birçok sektörde, işçiler grev ve işgal çağrılarında bulunarak hem hükümete, hem de sendika yönetimlerine bir nevi göz dağı verdiler ve yasa tamamen iptal oluncaya kadar mücadeleye devam edilmesi için mesaj verdiler.

Şimdi, kısaca, son birkaç günde Fransa’nın değişik üniversitelerinde yaşanan grev, işgal ve blokaj eylemlerine dair, bazı haberleri paylaşmak istiyorum. Yazının sonunda Ulusal Öğrenci Koordinasyonu’nun taleplerini de çevirmeye çalıştım.
      Paris Siyasal Bilimler de mücadeleye katılıyor!

nArKlV
Öğrenciler, başınndan beri çok aktif diye not düşelim öncelikle. Oturup, sadece büyük yürüyüşlerin geleceği günü beklemiyorlar. Bunu nereden anlıyoruz? Her gün işgal edilen (ya da bloke) lise ve üniversite haberlerinden anlıyoruz. Paris Siyasal Bilgiler’de bu üniversitelerin arasına katıldı. Beşinci öğrenci meclisi iki saat sonra işgal edilen Amfi Caquot’da toplanacak. Öğrenci meclisi, yarın ki “Gençlik El Khomri Yasasına Karşı” yürüyüşü için üniversiteyi  işgal etmeyi ve kitlesel bir şekilde bu yürüyüşe katılmak için “neler yapabiliriz”i tartışacak. 13 bin öğrencisi bulunan Paris Siyasal öğrencileri, bütün öğrencileri El Khomri yasasına karşı seferber ederek, yasanın geri çekilmesine katkıda bulunmak istiyor.

                                                            Sorbonne Tolbiac Üniversitesi Kırmızıya boyandı 

Kr9wGh
Öte yandan, geçenlerde polis zoruyla boşaltılan Sorbonne Tolbiac Ünversitesi öğrencileri de an itibaıiyla üniversitenin bir bölümünü işgal etmeye çalışıyorlar. 17 Mart sabahı, polis amfide toplantı yapan öğrenci ve üniversite çalışanlarına müdahele etmiş, toplantıdakileri zorla dışarı çıkarmış ve bazı öğrencileri yaralamıştı.  Öğrenciler de -imajlarda gördüğünüz gibi- polis şiddetini protesto etmek için üniversite duvarını kırmızıya boyadılar. Ve yazıyı yazarken Sorbonne Tolbiac Üniversitesi öğrenciler tarafından işgal ediliyordu. Sorbonne Tolbiac Üniversitesi “Mücadeledeyiz!”

 

Rennes’de öğrenciler sokaktaydı! 

Jkoh3c

Dün Rennes ilinde de öğrenciler sokağa çıktı, şehir merkezine yürürken polis saldırısına uğradı. Öğrenciler, kendilerini korumak için barikat kurdu. Daha sonra demiryollarını işgal eden öğrenciler, 24 ve 31 Mart’ta yapılacak yürüyüşlere katılmak için cağrı yaptıktan sonra dağıldılar.

Kwksjw
Ulusal Öğrenci Koordinasyonu oluşturuldu 

Ulusal Öğrenci Koordinasyonu, 19 Mart’ta Paris’in Saint-Denis Üniversitesi’nde toplandı. Fransa’nın 60 üniversitesinden öğrenci temsilcilerinin katıldığı toplantıdan sonra bir de çağrı yapıldı.  Öğrenci Koordinasyonu, El Khomri Yasa Tasarısı’nın derhal, pazarlıksız ve nihai olarak geri çekilmesi için mücadeleyi büyütme çağrısında bulundu. Aynı çağrıda, polisin öğrencilere saldırması, üniversitelere girerek öğrencileri zorla dışarı atması ve saldırılarda öğrencilerin yaralanması kınandı. Yapılan çağrıda, hükümete geri adım attırmak için, öğrenci ve emek hareketinin süresiz genel grev inşa etme gerekliliğinin altı çizildi. Öğrencilere, çalışanlare ve organizasyonlara grevlerde birleşme çağrısı yapıldı.

Ulusal Öğrenci Koordinasyonu’nun talepleri ise şöyle:
– El Khomri denilen yeni İş Yasası’nın derhal, pazarlıksız, nihayi ve bütünlüklü olarak geri çekilmesi
– Haftalık çalışma saatlerinin 32’ye düşürülmesi
– OHAL’in derhal  ve nihai olarak kaldırılması, OHAL’in anayasayadan çıkarılması, vatandaşlıktan düşürülmeyi öngören yasa tasarısının iptal edilmesi
– Grev ve yürüyüşlere katıldıkları için gözaltına alınan öğrenci, sendikacı ve militanların derhal bırakılması
– Grevler boyunca, zorunlu derslere katılmayan öğrencilerin cezalandırılmaması
Çağrı bütün, öğrenci, işsiz, emekli ve çalışanların 24, 31 Mart ve 5 Nisan’da yapılacak genel grev ve yürüyüşlere birlikte katılma çağrısıyla sun buldu.

CEM AKBALIK/PARİS

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*