11 Nisanda başbakan ve başta çalışma bakanı olmak üzere geniş bir heyetle ögrenci temsilcilerini kabul etti. Kameraların karşısına çıkan başbakan gençleri önemsiyoruz açıklaması yapılırken poliste meydanlardaki çadırları söküyordu. Gençlerin bu ikiyüzlü gülücükle diş gösterme meşhur tavırlarına cevabı net oldu.

Haftada iki gün yaplan eylem kararı değiştirilerek hergün her yerde eylem kararı aldı. Ek olarakta Paris’te hergün bir tren garını işgal edilmesi kararı aldılar. 13 Nisan’da Saint Lazer Garı işgal edildi. 14 Nisan’da  Stalingrad meydanında, Gare Du Nord’a yüründü çatışmalar gar ve çevresinde saatlerce sürdü ve Gare işgal edildi. Montpellier şehrinde alışveriş merkezi işgal edildi. Yüzlerce lisede günlük eylemlikler organize ediliyor. Üniversitelerde yine öyle.Bu sürecin öne çıkmayan yanı üniversite ve liselerin dışında başta hastaneler olmak üzere itfaiye çalışanları, otomotiv sektöründe ,öğretmenler aklınıza gelebilecek bir çok iş kolunda iş bırakarak forumlar yapıldı. Bu forumlarda sendikal örgütlülükten tutun iş yeri sorunlarına, aklınıza gelebilecek bir çok konu konuşuldu.

etha-20160409-noit-debout2-00_ext

Ve asıl önemli olan insanların birbirlerini tanıması oldu. Ayni işyerinde çalışıpta birbirini tanımayan insanlar azımsanmıyacak kadar çok buralarda. Bu anlamıyla bu sürecin en güzel yani çok geniş bir alanda işçiler kendi sorunlarını tartışma fırsatı buldular. Bazı forumlarda işi durdurup, otoban kesme kararları çıktı ve uygulandı. İtfaiye işçileri yol kesme eylemleri yaptı.Demir yolu işçileri  gar işgali gerçekleştirdi. Hastane işçileri iş durdurarak kendilerinde kesilen vergilerin bankalara hortumlandırıldıgı tartışıtı. Ve Sosiete Genaralin şubesini işgal kararı alındı ve uygulandı.

31 Mart akşamı yapılan meydan işgaleriyle dayanışmak için Berlin, Amstardam, Yunanistan, İspanya ve Brezily’ da dayanışma eylemleri gercekleşti.  8 Nisan da 7 ülkede temsilciler gelerek Republique meydanın yapılan foruma katıldılar. Ve eylemlerin  uluslar arasılaştırması tartışıldı. 17 Nisan saat 17  de Berlin,  Bürüksel, Amsterdam, Barselona, Atina, Prag ve birçok kentde Fransa’daki meydan işgaleriyle dayanışma eylemlikleri düzenlenecek ve sky üzerinde Republique meydanıyla baglantı kurulacak.Şimdi hep bir ağızdan enternasyonali söyleme zamanı.

Fransa Devrimci Proletarya