Anasayfa » DÜNYA » Fransa’da 5 Aralık süresiz genel grevi öncesi göçmen işçilerin faaliyetleri

Fransa’da 5 Aralık süresiz genel grevi öncesi göçmen işçilerin faaliyetleri

Fransa’da mezarda emeklilik ve kemer sıkma paketine karşı 5 Aralık’ta başlayacak süresiz genel grev öncesi, Türkiyeli göçmen işçilerin iki dilde, greve katılım ve kağıtlı-kağıtsız tüm göçmen işçilerin emeklilik ve diğer sosyal haklar için mücadele bildirgesi yayınlandı…

Fransa’da göçmen işçiler 5 aralıktaki genel greve hazırlanıyor. Grev ve Direnişlerle Dayanışma Komitesi genel greve göçmenlerin de katılımı için bir ayı yakındır göçmen mahalelerinde çagrılar yapıyor. Özellikle göçmenlerin alışveriş yaptıgı pazarlarda bildiriler dagıtılıyor. Drancy pazarı, Vitry pazarı ve İvry pazarlarında bildiriler dagıtıldı . Yine sabah saat 6 da Bobgny metrosu Le Bourge garında bildiriler dagıtılarak göçmenleri genel grev hakında bilgilendirdi ve katılım çagrısı yaptı. 29 Kasım akşamı 5 Aralıktaki genel grevin tartışılacağı bir söyleşi organize ediliyor. Boursse de Travail Montreuil’deki salonda gerceklestirilecek panel SÜD sendikasından ve komite bileşenlerinden sendikacı ve işçilerin katılımıyla gerçekleştirilecek.

Paris Grev ve Direnişlerle Dayanışma Komitesi

GDDK bildirisi:

Göçmen işçiler olarak, neden yeni emeklilik reformuna karşı mücadele etmeliyiz?

Fransa’da patronların emeklilik sistemimizi değiştirmek için uzun süredir uğraştığını biliyoruz. Biz diyoruz, bunu çoğumuz Fransız vatandaşı olmasak da, hatta kağıtsız olsak da vurguluyoruz. Bunun sebebi basit. Saldırıya geçen Fransız patronları yalnız Fransız işçisinin değil, alın teri ile ekmeğini kazanan hepimize, mezarda emekliliği dayatmaya çalışıyor. Fakat emeklilik hakkı ne sokakta bulunmuştur ne de patronların hediyesidir. On yıllar boyunca mücadele eden işçilerin, masaya yumruğu vurmasıyla kazanılmıştır, vazgeçmemizi bekleyen Fransız patronları aldanmaktadır.

Her göçmen işçinin aklında haklı olarak aynı soru var. Fransız işçisinin kaybedeceği emeklilik hakkına ben zaten sahip değilim, mücadelesini ne diye vereyim diye pek çok kişinin aklından geçiyordur. Biz, tam olarak bu vaziyetteki göçmen işçiler olarak, bütün göçmen işçileri tüm gücümüzle mücadele için bilekleri sıvamaya, kâğıdı olan kardeşlerimizi mezarda emekliliğe mahkûm eden bu projeyi püskürtüp, emeklilik hakkı kağıdı olsun olmasın, alın teriyle ekmeğini kazanan herkes için kabul edilene kadar da mücadeleyi sürdürmeye çağırıyoruz.

Emeklilik meselesinin, bugün Fransız işçileri için başlıca gündem maddesi haline gelmesi, emeklilik hakkına zaten sahip olmayan göçmen işçi için de bir fırsattır. Eğer biz de göçmen işçiler olarak, kağıtlı, kağıtsız, tüm işçilere insanca emeklilik talebiyle bu mücadelede Fransız emekçileri ve sendikalarıyla güç birliği edebilirsek, hem ortak düşmanımız olan para babalarına önemli bir yenilgi tattırabilir hem de insanca emekliliğin göçmen işçilere de yayılmasını, Fransız işçi sınıfının gündemi haline getirebiliriz.

Bu kavganın il raundu yaklaşıyor. Birçok işçi sendikası ve sendika konfederasyonu, 5 Aralık tarihinde başlamak üzere Genel Grev kararı almış bulunuyor. Biz de göçmen işçiler olarak, son nefesimize kadar çalışmak zorunda bırakılmamak, bu yasayı püskürtüp göçmen işçileirn emeklilik hakkını da kazanmak için bu kavgada biz de varız diyoruz. Grev ve Direnişlerle Dayanışma Komitesi (GDDK) , herkesi 5 Aralık günü gerçekleşecek Genel Grev eylemine GDDK ile katılmaya çağrırıyoruz.

Paris Grev ve Direnişlerle Dayanışma Komitesi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*