Anasayfa » DÜNYA » Fransa’da 1 Mayıs

Fransa’da 1 Mayıs

Bu bir Mayıs’ın sert geçecegini her iki sınıfta bilince çıkarmıştı. Her iki sınıfta hazırlıklarını ona göre yaptı.

Burjuvazinin korkusu sarı yelekliler hareketiyle işçi sınıfının bir üst düzlemde biraraya gelerek kitlesellik ve militanlıgın ve yasa tanımazlıgın bileşeninde ortaya çıkacak güçtü. Bu engellemek için her yol mübah anlayışıyla yalan ve manüpilasyon arçlarını en üst düzeyde devreye koydu. Güvenlik kaygısını merkeze koyarak başlattıgı antij-faaliyetler iki hafta boyunca sürdü. Anarşist grupların büyük hazırlıklar yaptıgını molotof ve benzeri araçlarla şehrimizi yakıp yıkacaklar ve benzeri yalan propagandaları son ana kadar kullandılar.

Bütün bunlara ragmen kitleselligi önleyemeyeceklerinin bilincindeydiler. Sabahın erken saatlerinde alana çıkan bütün yoları km lerce uzaktan tutarak işçilerin alana ulaşmasını nerdeyse imkansız hale getirdiler. Metroları sınırladılar bir noktadan sonra yürüyüş güzergahından geçen metroları kapadılar.

Buna ragmen yürüyüş toplanma çagrısı saat 14 olmasına ragmen onbinlerce insan sabah saat 11 itibariyle yürüyüşe başladı . Polisin o andaki taktigi kitleselligi önleme üzerine yogunlaştı. Bir yanda gaz atmaya başladı diger yanda sözde kasör gerekçesiyle sivil polisler guruplar halinde terör estirerek tek tek insanları gözaltına almaya başlaması ortamı daha sabahtan gerdi. Buradaki hedef bir daha çocuklarıyla gelen ya da kaygılarıyla gelen bir kesimi alandan ayrılmaya zorlamak diger tarafta çatışma var gerekçesiyle saat 14 çagrısına gelenlerin alana girmesini engelemek ve kitleseligi sınırlamak. Ali cengiz oyunları ve devlet terörü belki çok daha kitlesel ve görkemli olacak gösterileri sınırladı ama önüne geçemedi

KUGU SİYAHA BOYANMIŞTI BİR KERE.

Butün aramalar ve engeleme terörüne ragmen her türlü savaş malzemesi alana taşınmıştı. Pazar arabasından görkemli kugu yapılarak alana getirildiginde polis kugunun bir Mayıs’ın karnavallaşmasına katkı sunacagını düşünerek alana girmesine izin verdi. Gayet esteik gerdanında güclü cam kolarını heybetli açmış bir kugunun estetik bir savunma aracı hem de rtkili bir savunma aracı oldugunu çatışmalar sırasında anlayabildi .Havayi fişekler kaldırım sökücüleri visözler vb onlarca araç gereçle 6 saat boyunca gaz bombalarına karşı onbinlerce genç gün boyu çatıştı.

Genç ve dinamik kesimin direncini kıramayınca hemen arkadan gelen kitleye şuursuzca saldırdılar. Alan içerisinde kendilerine meşruiyet oluşturmak için kitleyi gaz bombaları ve joplarla döverek hastaneye girmeye zorladı. Hastane bahçesine kendini can havliyle atan ayni insanları aynı saatlerde kameraların karşısına geçerek hastaneyi bastılar yalanına sarıldılar. Ama yalancının mumu yatsıya kadar yanar misali çok geçmeden zaten grevde olan acil serviste zorunlu hizmet dışında hizmet vermeyen çalışanların büyük bir kısmı gösteride olan hastane personelinin çektigi görüntülerle beraber hastane doktorlarının yaptıgı açıklamayla yalan bombası elerinde patladı. Polisin hastane bahçesinde estirdigi terör medyada hızlı yayılarak yalan propaganda boşa düşürüldü.

Fransa’da sınıf mücadelesinin 4 yıldır süren yer yer milyonlara varan sokak gösterileri grev ve direnişleri karnaval havasında geçen bir mayısların içerigini de farklılaştırdı. Son iki yıldır kitleselleşerek ve militanlaşarak sınıf mücadelesinin kapitalizm karşısındaki önemli bir mevzisi oldugunu bir kez daha kanıtladı.

PARİS BİR MAYISINDA ÖNEÇIKANLAR.

1)Geleneksel bir mayıslarda yaş ortalaması 40 üzeri olurdu bu bir mayısta 40 yaş altı çok daha kitleseldi. Bunda devlet terörünün erken başlamasından kaynaklı saatinde gelmeye özen gösteren 40 yaş üzeri olanların alana girememesinin de etkisi olmuştur.

2)Ögretmenler sendikası ve saglıkçıların büyük kitleselliği öne çıktı. Gerçi son altı aydır genel grev ve direnişlerde bu iki kesim hem organizasyonuyla hemde kitleselligiyle öne çıkıyordu, 1 Mayıs alanına da yansıdı.

3)Önceki 1 Mayıslardan farklı olarak sendikasız yada işçi sınıfının yeni bileşenlerini oluşturan ve sendikalara mesafeli duran geniş bir kesim vardı.

4)Kadınların önceki yılara göre katılım oranı daha yüksekti

5)Enternasyonal katılım önceki yılara göre daha yaygındı. Cezayir , Sudan ,İran ,Yunanistan ,ispanya ,Irak, Lübnan, Filistin, Fas, Brezilya ve Türkiyeli ve Kürdistanlı örgütler de alanda yerini almişlardı. Özelikle CGT içerisinde Afrikalı işçilerin yaygın katılımı önemliydi.

6)Devletin en çok korkdugu sarı yelekliler hareketinin 1 mayısa katılıp işçi sınıfının parçası oldugunu hisetirmesiydi bu da gözle görülür yaygınlıktaydı.

7 )Kutlamaların yaygınlıgı da dikatimizi çeken başka bir olumlu yandı.CGT sendikasının açıklamasına göre 225 noktada gösteri yapılmış.

Devrimci Proletarya Paris 1 Mayısında

Devrimci Proletarya olarak 4 yıldır belli bir istikrarla sürdürdügümüz Fransa’daki sınıf mücadelesinin bir Parçası olma mücadelemizi 1 Mayıs’a taşıdık. İki ayrı pankartla alanda yerimizi aldık.

“Krize karşı devrim kapitalizme karşı sosyalizm!/Devrimci proletarya”. İkinci pankartımız: Kapitalizm öldürür yaşam komünizmde! Devrimci Proletarya”

12 ayrı talep içeren 500 kuşlamayla Devrimci Proletarya amblemli sarı yeleklerimizle ve bayraklarımızla bu görkemli günün bir parçası olduk.

Not: Daha önceki bir Sarı Yelek eyleminde ayağından yaralanan Devrimci Proleter muhabirimiz, DP grubuyla birlikte, Paris 1 Mayıs’ında bir göstericiyi polisin elinden almaya çalışırken polis saldırısına uğradı, yakın mesafeden yüzüne yoğun portakal gazı sıkılınca, kalp sorunu da olduğundan hastanelik oldu. Bu yüzden haberini gecikmeli yayınlayabildik. Paris 1 Mayıs eylemlerinde Devrimci Proletarya ve Türkiyeli göçmen gruplardan 10 yaralı var. Toplam yaralı sayısı 300.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*