Anasayfa » DÜNYA » Fransa Sokakları Direnişe Ara Vermiyor

Fransa Sokakları Direnişe Ara Vermiyor

Fransa’da bir aydan fazla süredir yeni iş yasasına karşı sokaklar yanıyor, özelikle gençlik direnişe ara vermiyor. Gençlik kitleleri militan işgal, blokaj ve sokak çatışmaları ile sermayenin korkulu rüyası olmaya devam ediyorlar.

Dün’de Fransa’da 500 bin kişinin katıldığı kitlesel sokak gösterileri ve işgaller yapıldı. 7 Büyük sendika eylemlere katılırken sanatçılar opera ve tiyatro binalarını işgal ettiler.,

Gösterilerde yüzün üzerinde gösterici gözaltına alınırken polislere anladıkları dilden cevap verildi. üçü ağır olmak üzere 25 polis göstericiler tarafından etkisiz hale getirildi. Göçmen işçilerin ve göçmen gençlerin eylemlere katılımı oldukça yüksek. Dünya tiyatro ve operasının simgelerinden olan ve 68 gençliği tarafından da işgal edilen Paris’teki Comedie-Française’in  ve Odeon Tiyatrosu’nun da aralarında olduğu 6 tiyatro ve opera binası işgal edildi.

Gece Ayakta eylemleride bir çok meydanda sürüyor. Gece ayakta eylemlerinde liseli ve üniversiteli gençlerin forumları devam ediyor. 15 Mayıs günü Fransa’nın tüm kentleri ve dünyanın bir çok kentinde Fransa ile dayanışma için Gece Ayak’ta eylemleri yapılacak.

fransa-29-nisan-manset

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*