Hükümetin hazırladığı iş piyasası reform taslağı yüzbinlerce işçi ve öğrencinin katılımı ile protesto edildi. Başkent Paris’te ki eylemlere işçilerin yani sıra cok sayıda öğrencide katıldı.

Eylem reform paketi adı altında; haftalık çalışma süresinin 35 saat olarak belirliyen maddenin gevşetilip uzatılması ve işten çıkarılmaları engelleyen ilgili yasanın kaldırılmasını ön görüyor. İşçiler ve öğrenciler bu tasarının tamamen geri çekilmesi için bugün sokakları zaptettiler.

Bu eylem ve gösterileri örgütleyen  sendikalar olarak  gözüksede ,as olarak öğrenci sendikaları  ve öğrenci birlikleri örgütleyip organize etti. Öğrenciler mevcut sendikaları adeta peşinden sürükleyip etkin hale getirdi.

Normalde sendikalar  tasarının parlementoya gelmesini bekleyip duruma göre harekete geçme kararı almıştı. Buna karşın ve hata dün gercekleştirilen eylemin takviminide 30 Mart olarak belirlemişlerdi.

Öğrenci gençliğin ve tabanın bu karar karşısında sert tepki vermesi sonucunda daha önceki 30 Mart kararını dikkate almayarak eylemi organize etmeye soyundular. Tabandan gelen tepki ve basıncı bastıramayan sendika yönetimi adeta öğrenci gençliğin peşinden süreüklenen bir pozisyona düşmüştür. Sürüklenme poziysonunun önüne geçemeyen sendikalar son bir manevra yaparak durumu kotarmaya çalışsada başarılı olamamışlardır.

Şöyle ki; gençliğin çağrı yaptığı  République Maydanına karşı sendikalar ikinci bir alana, parlemento önüne çağrıda bulundular. Ancak sendika yaptığı eylemi kısa sürede sonlandırıp, gençliğin ve tabanın çağrı yaptığı République meydanında ki eyleme katılmak zorunda kalmıştır.

Fransa da alanlarda ki rutine binmiş bilindik yaşlı ve orta yaşlı Fransız muhalif kimliği son zamanlarda renk değiştirip genç bir kitleye doğru evrilmektedir. Bu durum bu eylemde de ortaya çıkmıştır. Bu artış gençlik hareketinin önümüzde ki süreçlerde de Fransanın siyasi ve politik gündemlerinde etkin rol oynayacağını işaret ediyor.Sendikalara göre ülke genelinde 400-500 bin arası bir katılım oldu. FO (Force Ouvriére isci mucadelesi) sendikasinin ise 400 işçi ve üniversitelinin sokağa çıkarak başarılı bir eylem yaptığını belirtti. Paris’te katılımın 100 bin olduğu söylendi. Paris emniyeti bu sayıyı 27 ile 29 bin arası olarak açıkladı. Öğrenci sendikaları ise katılımın 500 bin olduğunu açıkladılar.

Devrimci Proletarya olarak çağrı yapılan iki alanda da pankartımızla katılarak eylemde ki yerimizi aldık. Cumhurbaşkanı Hollande ve Başbakan Valls rekor seviyelere ulaşan işsizlik oranlarını aşağıya çekmek için bu paketi geçirmeye çalışıyorlar. Ancak bu açıktır ki bu yeni reform tasarısıyla işsizlik oranını aşağıya çekmek şöyle dursun işsizliği daha da arttırıp ucuz iş gücünü arttırmak isteniyor.

Geçmiş kazanımları bir çırpıda ortadan kaldırmak asıl hedefleri. Sömürücü kapitalistlerin ekmeğine yağ süremek asıl amaç. Sendikalar ve öğrenci hareketleri refor paketine karşı önümüzde ki günlerde de gösteri ve eylemlere devam edeceklerini duyurdular.

Paris’den Bir Devrimci Proletarya okuru.