Anasayfa » DÜNYA » Fransa’da Genel Grev: Her şey Çok Güzeldi!

Fransa’da Genel Grev: Her şey Çok Güzeldi!

Sabah erkenden eylem alanına vardığımızda başka şehirlerden gelenler alanın etrafında toplanmışlardı ve kimi sandwich yiyor, kimi kahvesini içiyor sohbet ediyor ve eyleme hazırlık yapıyorlardı.

Öğlene doğru alan daha çok kalabalıklaşmaya başladı. Marseille’den,Le Harve’den , Toulouse’den gelenler vardı. Bu sırada Marseille’den bir metal işçisiyle röportaj yaptık, metal işçisi örgütsüzlüğün ciddi bir sorun olduğunu ve bunun aşılması gerektiğini özellikle vurguladı. Yine Le Harve’den gelen bir işçiye Türkiye’de ki işçilere söyleyeceğiniz bir şey var mı diye sorduğumuzda “Ben 60 yaşındayım, hem çalıştım hem de mücadele ettim, mücadeleden başka bir yol yok, onlarda gelecekleri için mücadele etsinler,” çağrısı yaptı.

13413631_587135561455255_5718867306116017677_n

Bir çöp toplama kamyonu şoförüyle yaptığımız röportajda “görüntü almama koşuluyla” yapabileceğimizi belirtti. Neden diye sorduk sendika kamyonuna el koymuş, o nedenle bizde yarım görüntüyle röportaj yaptık. Röportajımız sırasında  belediyede grev kararlarını nasıl aldıklarını sorduk, herkesin ortak toplantılar yaparak orada genel kabul görünce greve çıktıklarını anlattı. Taşeron çalışmanın oldukça yaygın olduğunu, taşeron işçilerin düşük ücretle güvencesiz çalıştırıldıklarını belirterek, eyleme katılımlarının istenilen düzeyde olmadığını aktardı. Vinci’ de çalışan bir yol işçisiyle yaptığımız röportajda da taşeron çalışmanın ciddi bir sorun olduğunu ve bu durumun örgütlülüğe ciddi oranda zarar verdiğini söyledi.

Bu sırada Saat 13:00’ü gösterdiğinde alan tıka basa dolmuştu. Alanda “Yarım Kalan Düşümüzü Tamamlamaya Geldik” Devrimci Proletarya imzalı pankartımızı açtık ve kortejdeki yerimizi aldık daha sonra önlerde çatışmaların olduğunu öğrenince pankartımızı da alarak öne gittik. Ön tarafta eylemciler tarafından nerdeyse bütün işyerleri tahrip edilmişti. Yürüyüşün yapıldığı güzergâh Paris’in en zengin semtleri olduğu için, o bölgedeki mağazalarda sıradan değildir ve bu nedenle işçi sınıfının öfkesinin vitrinlerde patlamasının izlerini gördük, çatışmalar sürüyordu. Polis bütün sokakları bariyerlerle kapatmıştı. Montparnasse binası Paris’in en ünlü ve en yüksek binasıdır ve burasıda kapatılmıştı. Metroların yürüyüş güzergâhında olan çıkışlarıda kapalıydı. Devlet ne kadar polisi varsa buraya yığmıştı. Bütün polis noktaları hedef alındı. Polisin sayısız kez gençlerle işçiler arasına barikat oluşturma girişimi eylemciler tarafında püskürtüldü. Çatışmalar İnvalides meydanına yaklaşınca yeniden başladı ve meydana kadar sürdü. Meydanda gençler Devrimci Proletarya pankartıyla askeri müzeye girmek isteyince yeniden çatışmalar başladı ek takviye kuvvet ve TOMA gelerek kitleye saldırdı. Çatışmalar akşam saatlerine kadar devam etti. Eyleme CGT’nin açıklamasına göre bir milyon üç yüz bin işçi ve öğrenci katıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*