Anasayfa » BASINDAN » Fransa: “Bitmedi, mücadeleye devam”

Fransa: “Bitmedi, mücadeleye devam”

Fransa’da milyonları sokağa döken yapılan tüm grev, işgal ve protestolara rağmen hükümet yasayı geçirmekte kararlı davrandı ve yasayı 3 Şubat’ta Meclis’e taşıyacak.

24 Ocak cuma günü 5 büyük sendika konfederasyonu (CGT, FO, CFE-CGC, Solidaires, FSU ve Gençlik örğütleri) ülke genelinde greve çıktı ve büyük sokak eylemleri yaptı.

Sendikalar ülke genelinde eylemlere katılımın 1,3 milyon olduğunu açıklarken içişleri bakanlığı sayıyı 249 bin olarak açıkladı.

Paris’te Republique meydanında başlayan yürüyüş ayladır yasaklı olan Concorde meydanında son buldu. CGT Paris’te ki eylem katılım oranın 350 bin ile 400 bin arası olduğunu açıkladı. Eylem güzergahı üzerinde çok sayıda metro istasyonu kapatıldı. Eylemin sonunda 11 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Yürüyüş kortejinde meslek gruplarının çokluğu dikkat çekti. Özelikle son günlerde eylem biçimleriyle gündemden düşmeyen avukatlar, sanatçılar, eğitimciler, sağlıkçıların korteji renkli görüntülere sahne oldu.

Kadınlar Paris’te “Macron yüzünden!”şarkısını eşliğinde direniş dansını yaptı ve 8 Mart kadın grevine çağrı yaptılar. Nantes, Limoges, Toulouse eylemlerde aynı sahneler yaşandı.

Gençlik enerjisi ve sloganlarıyla geleceklerine sahip çıktılar. Gençlik ve öğretmenler üniversite kayıtlarında büyük eşitsizlik yaratacak olan lise bitirme sınavı olan BAC ile ilgili yeni yasaya karşı eylemlerine devam edeceklerini deklere ettiler. BAC sınav testlerini okumama eylemleri yapacaklarını anons ettiler.

Yeni emeklilik yasası bakanlar kurulunda kabul edilmiş olsa bile 3o noktada yapılan eylemlere katılan çalışanlar ‘’daha herşey bitmedi mücadeleye devam edeceğiz’’ dedi.

Sendikalar 29 Ocak’ta yeniden sokağa çağırdı

CGT Konfederasyonu başkanı Philippe Martinez, “Haftaya 3 yeni eylem günü olacak. 29 Ocak’ta da güçlü bir gösteri yapacağız. Kamu/özel tüm çalışanlar sokağa dökülecek” diyerek hükümet ile çalışanlar arasındaki bilek güreşinin süreceğinin altını çizdi.

BVA Araştırma şirketinin, tasarının Bakanlar Kurulu gündemine geldiği gün yayınladığı ankete katılanların yüzde 70’i “grevlerin devam etmesi” gerektiğini dile getirirken, yüzde 29’u “sona ermesini istediklerini” söyledi.

Paris’te, Elysee Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, tüm tepkilere rağmen, emeklilik sistemini tümüyle değiştiren, kamu/özel sektör ayrımını kaldıran, pirim yılı uygulamasını puan sistemine çeviren ve emeklilik asgari yaşını yükseltmeyi öngören reformu gündeme aldı. Toplantının ardından açıklama yapan Hükümet sözcüsü Sybet Ndiaye, “Bakanlar Kurulu herkese aynı model emeklilik getiren reform tasarısını görüşerek onayladı. Yasa 3 Şubat’ta Meclis’e geliyor” dedi.

Reformun finansal kaynağının bulunması için de 30 Ocak tarihinde Ekonomik ve Sosyal Konsey’i toplayarak, finans tartışmasını başlatmak, finansal kaynağı da yasaya ekleyerek en geç bu yaz tasarıyı yasalaştırmak istiyor.

Segolane Royal’dan Macron’a “otokratik rejim” eleştirisi

Sosyalist politikacı, eski cumhurbaşkanı adayı Segolene Royal, emeklilik reformu nedeniyle hükümeti eleştirdiği için kendisini büyükelçilik görevinden alan Macron’a sert yanıt verdi. Hükümetin reformu halka rağmen zor kullanarak getirmek istemesine karşı çıkan Segolene Royal, “Otoriter bir rejimde yaşıyoruz. Hatta otokrasi diyebiliriz. İfade özgürlüğüm ile büyükelçilik görevim arasında seçim yapmaya zorlandım. İfade özgürlüğümü seçtim” dedi. Royal, “Macron ve Le Pen arasında sıkışıp kalmak zorunda değiliz. Bir üçüncü yol bulunmalı” sözleriyle de cumhurbaşkanlığı yarışına hazırlandığının sinyalini verdi.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetiminin yeni emeklilik yasasına 23 Ocak Perşembe akşamı birçok kente meşalelerle gösteri düzenlemişti.

Paris, Dijon, Rouen, Lyon Nantes, Bordeaux, Strasbourg ve Rennes gibi kentlerde yapılan meşaleli eylemlere katılım çok yüksekti .

avrupaforum1.org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*