Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Forumlardan: “Diren Lice seninleyiz”!

Forumlardan: “Diren Lice seninleyiz”!

İstanbul’da Gezi Parkı direnişindeki kitle iradesinin taşındığı forumlardan “Diren Lice seninleyiz!” sesi yükseldi.

Lice’de karakol inşaatının yapılmasını protesto eden Kürt köylülerine askerler tarafından ateş açılıp birinin öldürülüp 4’ü ağır 10’unun yaralanmasına karşı Kadıköy-Yoğurtçu ve Abbasağa parklarından başlatılan yürüyüşlere binlerce kişi katıldı.

Yoğurtçu Parkı’nda toplanan kitle Moda ve Kadıköy’e yürüdükten sonra parka döndü. Binlerce kişi “Yaşasın halkların kardeşliği!”, “Diren Lice Kadıköy seninle!”, “Faşizme karşı omuz omuza!” sloganları attı.

Beşiktaş Abbasağa Parkı forumunda da Lice saldırısını protesto kararının alınmasının ardından Beşiktaş çarşısına kadar yüründü. Yürüyüş sırasında “Diren Lice Beşiktaş seninle!”, “Her yer Lice her yer direniş!”, “Faşizme karşı omuz omuza!” sloganları atıldı.

Yürüyüşlerden sonra forum alanı olan parklara dönüldü. İstanbul’un çeşitli semtlerinde oluşturulan forumlardan katılımcıların yaptığı konuşmalarda ortak mücadele vurgusu hakimdi.

Taksim’de de sosyal medyanın çağrısı ile başlatılan “durma eylemi”nde 3 kişi “Kürdistan özgürleşmeden Türkiye özgürleşmez” , “Dün Lice’yi yakan asker bugün ise polis devleti” ve “Heta ku Kurdistan azad ne be Tirkiye di azadi nabe” dövizleri ile durmaya başladılar. Eylem yeni katılımlarla genişledi.

Lice saldırısı, İzmir Gündoğdu Dayanışması tarafından da protesto edildi. Yapılan eylemde “Her yer Lice, her yer direniş!” sloganı ile Kıbrıs Şehitleri caddesine yüründü.

Ankara 100. Yıl’da da Lice için mumlar yakıldı.

Bu eylem ve sloganlar, Gezi Parkı direnişi sürecinde zayıf kalan bir yönün giderilmesi, Kürt sorununu da kapsayan bir biçimde demokratik özgürlük talepleri için mücadelenin yükseltilmesinin bir adımı oldu. Bizzat mücadelenin içerisinden Lice’ye verilen bu destek, binlerce sözden daha değerlidir.

İradesini Öcalan’a teslim etmiş ve hükümetle olan ilişkisini bozmama kaygısıyla hareket eden, direniş içerisinde ulusalcı şovenist güçlerin varlığı nedeniyle kısmi bir katılım gösteren Kürt ulusal hareketi açısından da hem kaygıların giderilmesi hem de yanlışın düzeltilmesi açısından bir çağrıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*