Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Ford işçileri: Sendika greve hazırlamalı

Ford işçileri: Sendika greve hazırlamalı

MESS ile sürdürülen grup toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine grev kararı alan Türk Metal Sendikası işyerlerinde eylemlere de başladı.  6 Mayıs tarihinde alınan grev kararının ardından sakal bırakma eylemine başlanan işyerlerinde her gün yeni bir eylem yapılıyor. Yakalarına kurdele de takıyor işçiler, yemekhanede masalara çatal, kaşık da vuruyor…

Ford Otosan Gölcük fabrikasında da her gün eylemde işçiler. İşyerinde ilk kez eylem yapan Ford Otosan işçileri, eylemlerin tüm işçiler de büyük bir heyecan yarattığında hemfikirler. Yapılan eylemler umutlandırmış işçileri umutlandırmasına ama yine de temkinliler. Geçmiş dönemlerde alınan komik zamlar, bu dönem tutulan uyuşmazlığın ardından fazla mesaiye kalmama eylemi kararının Transit Custom hattında sendika yöneticilerinin kararı ile delinmiş olması varolan güvensizliği artırmış işçilerde. ‘Madem eylem kararları aldık. O zaman firesiz katılım sağlansın’ diyen işçiler, sendika yöneticileri ve işyeri temsilcilerinin alınan kararların arkasında durduklarını işçilere hissettirmesi gerektiğini vurguluyorlar. Grev kararının alınması ile birlikte işyerinde tek gündemlerinin ‘grev’ olduğunu söyleyen Ford Otosan işçileri sendikalarından geri adım atmamasını isterken, Hükümetin grevi erteleme ihtimaline karşılık da baskı oluşturmasını istiyor.

EYLEMLER BİRLİK OLMAYI ÖĞRETTİ

Sakal bırakma eyleminin ardından işyerinde kurdele ve kokart takma, yemekhanede masalara çatal, bıçak vurma, çay molalarında 10 dakika düdük çalma eylemleri yaptıklarını anlatan 10 yıllık bir Ford Otosan işçisi “Bu eylemler herkeste büyük bir heyecan yarattı. Her gün bir eylem yapıyoruz. İlk başlarda herkes ‘niye kurdele takıyoruz?’, ‘sakal bırakma diye eylem mi olur?’ diyordu. Anlamsız geliyordu. Otosan’da şu ana kadar böyle eylemler yapılmadı. Çoğumuz ilk kez eyleme katılıyoruz. İlk kez birlikte, kendi ekmek davamız için bir şeyler yapıyoruz. Bu umutlarımızı artıyor. Şimdi sakalını kesen bir arkadaşımızı görürsek ‘Neden kestin’ diye soruyoruz. Bu duygular bize çok yabancıydı. Bence en başta birlik olmayı öğrendik. Bu önemli” dedi.

BANDIN 1 DAKİKA DURMASI EKSİK ARAÇ ÇIKMASI DEMEK

Geçen hafta 1 dakikalık, bu hafta 2 dakikalık iş bırakma eylemi yapıldığını söyleyen 5 yıllık başka bir işçi “eminim şimdi diyeceksiniz ki ‘1 dakikalık, 2 dakikalık iş bırakma mı olur?’. Çok saçma geliyor değil mi? Ama biz saniyelerle yarışıyoruz. Bandın bir, iki dakika gecikmesi demek eksik araç çıkması demek. O nedenle önemli bu duruşlar. Biz zaten işverene zarar verecek, bizi ciddiye almasını sağlayacak eylemler yapalım istiyorduk umut ediyoruz ki bu duruşlar başlangıç olur” dedi.

KARAR ALINDIYSA HERKES UYMALI

Sadece işyerinde değil kent merkezinde yürüyüş ve basın açıklamaları yaptıklarını da dile getiren Ford Otosan işçisi “Eylemlerin yapılması önemli ama soru işaretlerimiz ortadan kalkmış değil. Geçmişte aldığımız rakamlar ortada. Fazla mesaiye kalmama eylemi dediler sonra sapma verdi sendika Custom hattında. Mesaiye kalan işçi sayısı çok olmasa da bu güvensizlik yaratıyor. Eylem kararı alıyorsun sonra sen uymuyorsun. Bu olmaz bir karar alındıysa herkes uymalı. Sendika yöneticileri de bunu sağlamalı. Bölümleri gezip tek tek işçilere nedenini, niçinini anlatmalı. Böyle olmayınca ‘Bu eylemler göstermelik yapılıyor’ duygusu uyanıyor” diye konuştu.

TEKLİFİN ALTINA DÜŞÜLMEMELİ

Grev kararının işyerinde memnuniyetle karşılandığını, ‘ne olursa olsun, artık bıçak kemiğe dayandı’ duygusunun hakim olduğunu aktaran 8 yıllık bir Ford Otosan işçisi “Bu duygu var ama bir yandan da güvensizlik var. ‘Yine sendika son anda imzayı atar’ diyor herkes. Daha önce de söyledik yine söylüyoruz bu dönem sendika teklifinin altına düşmemeli. 40 kuruş artı yüzde 18’den taviz vermemeli. O kadar eylem yapıyoruz bunlar boşuna yapılmıyor. Bu sefer hayal kırıklığına uğramak istemiyoruz” dedi.


GREV ERTELEMESİNE KARŞI SENDİKA BASKI OLUŞTURMALI

Fabrikada genel olarak işçiler içerisinde ‘hükümet greve izin vermez’ yönlü tartışmalar yaşandığını aktaran Ford Otosan işçisi “diyorlar ki ‘bak Çaykur işçisi greve çıkamadı, THY’de hükümet grev istemiyor. Bizde de yasaklar’. Hükümet gerçekten grevi yasaklar mı? Böyle bir yetkisi var mı? Bunları bilmiyoruz. Diyelim ki böyle bir ihtimal var biz emeğimizin karşılığını nasıl alacağız o zaman? Sendika bu konuda ne yapacak? Hükümete nasıl bir baskı uygulayacak” diye konuşuyor.


İŞÇİYİ GREVE HAZIRLAMALI SENDİKA

Grev kararının alınması ile hep birlikte işyerinde tek gündemlerinin ‘grev’ olduğunu ifade eden 6 yıllık başka bir Ford Otosan işçisi “Ben hiç greve çıkmadım. Benim gibi de yüzlerce arkadaş var fabrikada. Bundan sonra ne olacak, greve çıkarsak ne olur, ne yapmamız lazım hiçbirini bilmiyoruz. Sendika yöneticilerinin, işyeri temsilcilerinin bunları işçilere anlatması lazım. Onlar da biliyor mu bundan da emin değilim. Onlar bilmiyorsa genel merkez yöneticileri gelip anlatmalı. İşçiyi greve hazırlayacak şeyler yapılmalı” şeklinde konuştu.

Arzu Erkan/Evrensel.net

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*