Anasayfa » 8 Mart » Flormar işçilerinin yaktıkları meşale

Flormar işçilerinin yaktıkları meşale

Flormar işçileri işe geri dönemedi ama sınıf mücadelesinin en geri oldugu bir dönemde önemli bir çıkış gerçekleştirdiler. İşçi sınıfının gerici ve milliyetçi kuşatma altına alınarak neoliberal kapitalizmin despotik rejimi altında en temel hakları için bile adım atmakta zorlanırken Flormar işçileri sendikalı olarak örgütlü çalışma kararlıgını 300 gün yağmur demeden kar demeden gösterdi. Patronun devlet aygıtını kulanarak bitirme çabalarına ragmen direndiler. Ciddi bir fire vermeden çogunlugunu kadınların oluşturduğu bu görkemli direniş hem grevcilerin bilincinde geri dönülmez bilinç sıçraması yaptı hem de grevlerin en zayıf yanı etki alanının yerel sınırlılıgını aştı. Flormar işçileri direnişlerinin seslerini ve dayanışma halkalarını geniş bir alana yaymayı başardı. Hatta Turkiye sınırlarını da aşarak enternasyonal bir etki ve dayanışma ağı yaratmayı başaran nadir direnişlerden oldu.

Flormar işçilerinin direnişi, kaybettiler ya da kazandılar, bu iki kelimeye sıkıştırılamıyacak kadar çok yönlü bir direniştir. Sınıf mücadelesinde hesaba katılmayanların gerçekleştirildigi bu görkemli direniş Türkiye’deki sınıf mücadelesi açısından büyük bir deneyim olma özelligi taşıyor .

Kadın sorununu sınıf mücadelesinden kopararak ele alanlar açısında da Flormar işçilerinin direnişi bir sınıfsal ders özelliği taşıyor.

Biz Fransa’da yaşayan göçmen işçiler olarak hem Flormar direnişinin sesini şirketin merkezinin olduğu ülkeye taşımak ve enternasyonal dayanışmayı yükseltmek için direnişi sahiplendik. Hem Flormar direnişinden hem de enternasyonal dayanışma faaliyetlerimizden, destek veren Fransa’daki işçi ve kadınlardan çok şey ögrendik. Flormar işçilerinin sınıf mücadelesinin en ağır bir döneminde yaktıkları bu direniş ateşinin sıcaklığı Avrupa’ya kadar geldı.

En önemlisi de kendi bilinçlerinde yaktıkları meşaleydi. Bir kadın işçi dırenişçiyle yazışmamızda “ben halay çekmeyi bile bu direnişte ögrendim” diyordu. Bir erkek işçi “direniş yaşamımdaki eski koşullanmalara dair herşeyi altüst etti” diyordu. Bir kadin işçi direnişçiye “bu sonuçtan memnun musunuz” diye sorduğumuzda, “degilim bunlar zaten bizim olan haklarımızdı” diyordu.

Direnişin devamı yönünde oy kulanan 18 kadın direnişçi bize gelecekle ilgili çok şey gösteriyor. Kazanmak ya da kaybetmeye ille de bakacaksak buradan bakmalıyız.

Yaşasın Flormar işçilerinin direnişi. Flormar kadın işçi direnişçilerinin 8 Martı’nı kutluyoruz .

Devrimci Proletarya/Fransa

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*